ALS Pelkoinen

als pelkoinen

Hei! Olen 18 vuotias poika ja minulla on ollut jo 1,5vuotta elohiiriä joka puolella kehoa ilman lihasheikkoutta, mutta nyt minulla lihakset tuntuvat heikoilta mutta jaksan kuitenkin nostella painoja ihan hyvin. Olenko luulosairas vai olisiko syytä huoleen :/

5

280

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • als pelkoinen

      Lisään että tuo heikkouden tunne säteilee vasemmalta puolen niskaa vasempaan käteen ja jalkaan.

      • rahva hääl

        Elohiiret voivat johtua aivan muista seikoista, samoin lihasheikkous. Ja todennäköisesti kohdallasi johtuvatkin. Esim. niskajumi tai magnesiumin / vitamiinien puute? Noin nuorella iällä erikoisen harvinaista olisi als. Alssiin liittyy myös mitä erikoisempia jopa vähäpätöisen tuntuisia oireita, vielä alussa usein vain vittumaisen kiusallisia, mutta ei rajoittavia. Niistähän ei tunnu saavan tietoa oikein mistään. Lienevät varsin yksilöllisiä. Kaikki painettu sana tuntuu käsittävän alssin alkamisen oireissa siitä kun jalat pettää, puhe puuroutuu tai lihakset heikkenevät yms. Aivan varmasti on jo sitä ennen juttuja, mutta ihmiset eivät ilmeisesti kiinnitä niihin sen ihmeempää huomiota ennen kuin on tosi kyseessä.


    • .14.

      Joku hermorata jumissa, joku hivenaine/vitamiini puutos?

      Kokeile jotain monivitamiinia ja magnesiumia. Verikokeilla pääsisi parhaiten jäljille, mutta julkinen puoli ei varmaan innostu kun olet niin terve että painotkin nousee.

    • als pelkoinen

      Olen käyttäny magnesiumia, josta ei ollut apua elohiiriin, mutta se kyllä oli jotain kaupan magnesiumia:/ Saako apteekista jotain tehokkaampaa magnesiumia:)?

    • pasike67

      Hei als-pelkoinen,

      miten sinulla nyt menee ? Minulla on 12-vuotias poika, joka sai ALS-diagnoosin noin kuukausi sitten, siis 12-VUOTIAS !!! Me vanhemmat emme hyväksy diagnoosia, koska ensinnäkin: ALS on aikuisten sairaus ja toiseksi: pojalla on vasemmassa olkavarressa punkinpureman näköinen arpi. 3.6. lähetin pojan verinäytteet Saksaan Augsburgin borreliaklinikalle ja nyt seuraavat 2-3 viikkoa ovat yhtä hirveätä jännitystä; onko borrelioosi, jos ei ole niin mitä sen jälkeen.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      123
      1672
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      970
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      153
      816
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      756
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      578
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      120
      544
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      50
      482
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      439
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      431
    Aihe