Hei. Huomasin pari päivää sitten että mun jaloissa nilkoista alaspäin ja käsissä ranteista alaspäin on aika paljon vaaleita näppylöitä. Ne kutisevat herkästi ja kun niitä raapii, ne muuttuvat punertaviksi ja koviksi. Nuo näppylät eivät ole hälvenneet yhtään. En löytänyt myöskään netistä apua, joten olisin tosi kiitollinen jos joku auttaisi. Näppylöitä ei siis ole muualla kuin käsissä ja jaloissa.
Vaaleita näppylöitä? :(
Huolestunut :(
684
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä ihmettä sä höpötät?
En mä mitää höpötä, haluun vaa vastauksen kysymykseeni
Ja kysymykseni oli siis että onko mulla joku ihotauti tai allergia (ei ole aiemmin ilmennyt mitään allergioita).
Mulla ainakin siitepölyallergikkona tulee polvi- ja kyynärtaipeisiin sellasia vaaleita näppylöitä jotka muuttuu punasiks (tottakai) kun niitä raapii.
Oletko varma ettet oo nokkospuskissa hypelly? ;) ;)
luultavasti sye on jostain allergisesta reaktiosta. Siihen auttaa cetirizin tms vastaava lääke (tabletti) joita saa apteekista ilman lääkärin määräystä. Tai toinen vaihtoehto on voidella ihottuma-aluetta ohuelti Hydrocortison voiteella jota myös saa apteekista ilman lääkärin reseptiä.