Minulla on noin 30000 tuhatta riviä dataa tuotteista ja ne on tullut suoraan järjestelmästä. Jokaisessa numerosarjassa on virhe ja vihreä merkki solujen vasemmassa laidassa. Miten saan kaikki muutettua yhdellä kertaa luvuiksi siitä virheherjauksesta avautuvasta "popupista". Koska se ei auta että muuttaisi solut normaalisti luvuiksi. Kiitos!
Solun virheen muuttamaan useampaan soluun yhtaikaa
PuLAssaOlen
1993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Voiko virheen korjata solu kerrallaan? Jos voi, valitse sitten ensin kaikki datasolut ja "Muunna luvuksi" tai "Ohita virhe", jolloin "kolmio" poistuu.
Jos haluat vain päästä kolmioista eroon, Asetukset > Kaavat ja kohdasta "Virheentarkistus" poista ruksi kohdasta "Salli virheiden tarkistaminen taustalla".
Ison alueen valitseminen kerralla:
- valitse ylin solu / rivi
- Ctrl Vaihto pohjaan ja nuoli alas, valinta tapahtuu viimeiseen soluun / riviin asti
- jos välissä tyhjä solu / rivi, uudestaan nuoli alas ja valinta jatkuu
Officen omat ohjeet "vihreistä kolmioista":
http://office.microsoft.com/fi-fi/excel-help/tekstiksi-tallennettujen-lukujen-muuntaminen-luvuiksi-HP010342308.aspx