Harjoittelen näytön säätöä Dispcalgui nimisellä ohjelmalla. Tuntuu vain olevan aivan liian paljon vaihtoehtoja. Siksi pari kysymystä.
Mikä säätökäyrä kannattaa valita. Gamma, L* tai sRGB ja mikä olisi sopiva gamma-arvo?
Profiilin tyyppi taas tuntuu olevan vieläkin vaikeampi asia. Mikä kannatta valita? Tarjolla on
XYZ LUT matrix
XYZ LUT swapped matrix
L*a*b* LUT
Curves matrix
Single curve matrix
Gamma matrix
Single gamma matrix
Näytön säätö.
9
229
Vastaukset
- 920
Näyttö kannattaa kalibroida näytön kalibrointilaitteella, eivät ole edes kalliita.
- Mopomies maalta
Jees. Mutta mittalaite ei yksin riitä vaan pitää olla myös ohjelma. Colormunkin mukana ei tule ohjelmaa Linuxille. Siksi Dispcalgui Argyll.
- 920
Mopomies maalta kirjoitti:
Jees. Mutta mittalaite ei yksin riitä vaan pitää olla myös ohjelma. Colormunkin mukana ei tule ohjelmaa Linuxille. Siksi Dispcalgui Argyll.
Ai Linux....mulla onkin Wintoosa eikä mitään ongelmia.
Koita pärjätä. - Mopomies maalta
920 kirjoitti:
Ai Linux....mulla onkin Wintoosa eikä mitään ongelmia.
Koita pärjätä.Samat ohjelmat saa myös Windowsille ja Mäkile. Ei nuo valinnat ole yhtään helpompia Windowsissakaan.
- 920
Mopomies maalta kirjoitti:
Samat ohjelmat saa myös Windowsille ja Mäkile. Ei nuo valinnat ole yhtään helpompia Windowsissakaan.
Nii..Win & Mac-käyttöjärjestelmille eikait tarvita tuollaisia ohjelmia, Colormunkissa on omat ohjelmat.
Missä vaiheessa nuo profiilivalinnat tulee valittavaksi?
Wintoosassa vanhalla EyeOnella säätöjen valinta oli havainnollisesti esitetty ohjelmassa, eihän noita oikeesti muuten osaa oikein valita.
Nykyään säädän näytön Spyder 4 ja Eizon omalla ohjelmalla. - Mopomies maalta
920 kirjoitti:
Nii..Win & Mac-käyttöjärjestelmille eikait tarvita tuollaisia ohjelmia, Colormunkissa on omat ohjelmat.
Missä vaiheessa nuo profiilivalinnat tulee valittavaksi?
Wintoosassa vanhalla EyeOnella säätöjen valinta oli havainnollisesti esitetty ohjelmassa, eihän noita oikeesti muuten osaa oikein valita.
Nykyään säädän näytön Spyder 4 ja Eizon omalla ohjelmalla.Sinänsä Linuxissa on ohjelmat valmiina. Kun tökkää mittarin kiinni niin näytölle pompsahtaa Värienhallinta. Siitä sitten valitaan monitori ja painetaan kalibrointinappia niin homma hoituu. Säätövalikoima taas on melko suppea. Näytön tyyppi, kolme laatuluokkaa ja neljä värilämpötilaa eikä muuta säätöä. Ulkonäköä lukuunottamatta melkoisesti laitteen mukana tulevan Windows-ohjelman kaltainen.
Nyt kyseessä on eri ohjelma nimeltään Dispcalgui.
http://dispcalgui.hoech.net/
Kaikki säädöt ovat aloitusruudulla ja niitä on paljon. Valinnan mahdollisuus riippuu myös siitä mikä laite on kiinnitettynä. Tässä kuva malliksi.
http://aijaa.com/MrLEBN
Tekijän kotisivulla kyllä jokainen kohta on selitetty. Tosin melko lyhyesti ja ulkomaan kielellä mikä vaikeuttaa ymmärtämistä. Googlettamallakin löytyy enemmän luuloja ja uskomuksia kuin vankkaa tietoa.
- 920
Tää on ilmeisesti ohjelma millä pystyy säätämään näytän värejä/kirkkautta kun käyttää kalibroitua näyttöä.
Säätökäyrä vois olla hyvinkin sRGB tai Gamma
Vanhalla Gretac EyeOne2:lla omasta näytöstä tuli liian kirkas, säädin sitä näytönohjaimesta gammasäädöllä, eli profiiliksi voisi koittaa valita Gamma matrix tai Gamma Single Curvers, eikait eri värikanavia kannata mennä sorkkimaan kalibrointilaitteen jälkeen....jos ei ole ihan pakko.
Ja tietysti paras juttu on kalibroinnin jälkeen kun ei tarvi tehdä mitään säätöjä jälkikäteen, niin sen pitäis olla.
Yleensä näytön Gammaksi suositellaan 2.2- Mopomies maalta
Eli homma menee niin että ensin käynnistetään ohjelma ja tökätään mittari kiinni. Sitten valtaan halutut arvot.
Seuraavaksi säädetään näytön nappuloilla kirkkautta ja värejä niin että päästään mahdollisimman lähelle toivottua. Ohjelma näyttää kirkkauden ja mitä väriä pitää lisätä ja mitä vähentää. Se kirkkaus on hieman makuasia. Minulle nykyiset näytöt ovat tehdasasetuksilla aivan liian kirkkaita.
Kun säätämällä ei enää parana niin ohjelma siirtyy seuraavaan vaiheeseen, jossa se mittailee värilätkiä ruudulta ja yrittää laskea korjauskäyrää. Muutaman kierroksen jälkeen käyrä on valmis ja ohjelma tunkee se näytönohjaimeen.
Sitten ohjelma mittailee taas värilätkiä ja laskee näytölle väriprofiilin.
Lopuksi ohjelma asentaa profiilin käyttöön niin että koneen käynnistyessä korjauskäyrä otetaan käyttöön ja profiili on ohjelmien käytössä. Näytön nappuloihin ei ensivaiheen jälkeen ole sattumista.
- Laita näytöstä
Ensiksi kirkkaus 0 ja kontrasti vaikka 80/90
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1801985
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1591697Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461666- 1231453
Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1561228Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia501082Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen58990- 15879
Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P26877- 69872