Homma meni näin: asensin nortonin antivirus ohjelman koneeseen(xp). Ohjelma meni muuten hyvin, mutta viimeinen ikkuna jossa lukee VALMIS jäi jotenkin jumiin. Klikkasin kuvaketta, mutta mitään ei tapahdu. Lopuksi tulee ilmoitus ohjelma ei vastaa ja sit vasta kaikki onkin jumissa. Tiimalasi on kokoajan päällä ja mikään ei toimi. Kun sammuttaa virran, niin kone palaa aina tähän samaan tilanteeseen. Toimii noin pari sekuntia ja sitten ilmoitus ohjelma ei vastaa. Tossa ajassa kerkee painaa ctrl alt del ja saa task managerin päälle, mutta ohjelmaa ei pysty hävittämään. Kone on pari viikko vanha. Mitä tehdä?
Kone täysin jumissa
9
806
Vastaukset
- digi
onko koneesi kenties fuiji, jos on niin nortoni on jo asennettuna valmiiksi, joten kone jumii siitä.. Joe jokin muu niin kerro vähän tarkemmin...
- Reino
Kone on fujitsu ja normanin(ei norton) ohjelma oli valmiiksi asennettuna. Norman voi olla syyllinen(minun lisäksi, kun en sitä poistanut ensin). Mutta hieno on ohjelma, jos se tolleen mun koneen jumittaa. Mun pitää varmaan käynnistää kone vikasietotilassa ja katsoa kuinka käy. Yrittää sitten palauttaa edeltävä tilanne.
- Digi
Reino kirjoitti:
Kone on fujitsu ja normanin(ei norton) ohjelma oli valmiiksi asennettuna. Norman voi olla syyllinen(minun lisäksi, kun en sitä poistanut ensin). Mutta hieno on ohjelma, jos se tolleen mun koneen jumittaa. Mun pitää varmaan käynnistää kone vikasietotilassa ja katsoa kuinka käy. Yrittää sitten palauttaa edeltävä tilanne.
Jo nyt on asiat huonosti...tein itse saman virheen puoli vuotta sitten.
Mikään ei auttanut, joten jouduin asentamaan käyttiksen uudelleen. Kone ei voi käynnistää kumpaakin virustorjuntaa yhtäaikaa=>Jumii. Itsellä sai aina windowsin päälle mutta ikkunat eivät tulleet näkyviin vain alapalkki tuli esille, muttei toiminut.
Normanni olisi pitänyt poista ensin...No itelläkin nyt käytässä norton(toimii paremmin kuin norton, eikä kysele kokoajan tyhmiä skripti varmistuksia)
Mene vikasietotilaan ja kokeile siellä poistaa se. Eli käynnistyksen aikana painat F8. Sitten vaan koitat asentaa sen uudestaan normaalitilassa. Jos ei onnistu ni lataa AVG tai AntiVir. Molemmat hyviä virusskannereita. Ja jos ei ole palomuuria, suosittelen ilmaista Sygate Firewallia.
- Reino
Kiitoksia vinkeistä. Pitää kokeilla illalla, herääkö kone henkiin.
- OMG
samanlaisia ongelmia olen itsekkin kohdannut.. itselläni tilanne laukesi kun ostin Star Wars IV-elokuvan VHS-kasettina, ja runttasin sen väkisin CD-asemaan. Buuttaus tehdään normaalisti.
Norttoni ei siitä korjaannu, mutta eipähän windowsin käynnistäminen ollut enään suurin murhe!!!- pimee isä
Juus tö pauvö!
- Jotain muuta...
Älä ainakaan Nortonia roskiin heitä, tuskin
tämän takia johtuvaa.
Pitkäjänteisyyttä kaikessa. Minulla Norton on
toiminut hyvin, tosin joku muu on aiheuttanut
sen, ettei toimi.
Joskus asennusta ennen olisi tärkeää selvittää,
ettei jokin muu koneessa valmiina ollut virustorjunta junnaa siellä. Esim.
Minun näkemys. - Reino
Ongelma ohi, onneksi. Toi VHS:n tunkeminen cd-asemaan auttoi kummasti. Helvetillinen homma siinä oli, mut kyl kannatti :)).
Oikeesti taikasana oli vikasietotila. F8 näppäintä näpytellään koneen noustessa ja sitten palataan asennusta edeltävään tilaan. Seuraavaks koneesta lähtee norman käveleen ja saakin mennä vaikka sinne, missä pippuri kasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455210Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1271671Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151589Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511560- 141275
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41200No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22110081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171057Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771018Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60857