Raakaa lantaa kasvimaalle?

virheiden sarja

Tilasin naapurilta pienen nyssäkän kompostoitunutta lantaa kompostiin laitettavaksi. Siitä alkoi virheideni sarja. En osannut ennakoida, että isäntä tuo sen ilmoittamatta, ja traktorilavallisen, ja kippaa sen eri paikkaan kuin oli puhe, upottaen ruuspensaan p askaan ja lantavuori niin lähelle taloa, että se oli saatava pikapikaa siirrettyä. No, ei se ihan helppoa ollut, kun se oli pudotettu kuopantapaiseen. Siinä sitä höylättiin ja survottiin pikku traktorilla. Onneksi oli ennen paarma-aikaa sentään. Kun siitä oli sitten kuljetettu komposteihin niin paljon kuin niihin mahtui ja rakennettu pari uuttakin, kasaa vain riitti. Siitä sitten levitimme sen lopuksi kasvimaalle, koska joku oli muistavinaan, että 'ennen aina laitettiin' lantaa suoraan pellolle. Nyt pitäisi sitten kylvää juureksia, mutta kirjasta (jota en ollut muistanut lukea ajoissa) sain selville, että lannan on oltava kompostoitunutta, ennen kuin sen voi levittää kasvimaalle.

Nyt kysyisinkin, jos joku teistä sattuisi tietämään: voiko tässä sekoituksessa kasvattaa esimerkiksi perunoita? Mansikoita? Porkkanoita? Jäikö nyt koko vuosi väliin yhden lantatonnin takia? Ehkä voisin kasvattaa porkkanoita ja nauriita siemeniä varten, eli istuttaisin ne uudestaan ensi keväänä ja käyttäisin sitten niistä mahdollisesti tulevat siemenet seuraavana vuonna.

9

2772

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Onko se tuote hevosen? Hevosen lanta on laimeaa. Minä laitoin itse jo ennen huhtikuun puoliväliä kananlantaa marjapesaiden ym. pesaiden juurille, runsaasti. Suoraan orren alta hain. Kanan tuote on väkevää. Myös kasvihuoneeseen hain kananlantaa. Voit hyvin kylvää sinne kasvimaahan kaikkea mitä olet suunnitellutkin. Levittele ja sekoita hyvin.

      • virheiden sarja

        Ei ole hevosen eikä kanan, vaan lehmän. Aika lemuisaa kamaa.


      • poltinkarva
        virheiden sarja kirjoitti:

        Ei ole hevosen eikä kanan, vaan lehmän. Aika lemuisaa kamaa.

        Huh, huh! Kasvimaan reunaan voi kasata sitä huh, huh tavaraa. Sitten multaa päälle ja istuttaa kurpitsamtaimia.


      • virheiden sarja
        poltinkarva kirjoitti:

        Huh, huh! Kasvimaan reunaan voi kasata sitä huh, huh tavaraa. Sitten multaa päälle ja istuttaa kurpitsamtaimia.

        Hyvä idea. Se kyllä on nyt levitetty kasvimaalle. Ehkä niitä kurpitsoja voisi sinne tänne istuttaa. En ole kokeillutkaan kurpitsojen kasvattamista. Tiedä, tulisiko niitä syötyä. Mistähän johtuu, ettei niihin tule makua lannasta, tai bakteereja? Tai tuleeko? Jotenkin ei haluaisi syödä lannassa kasvaneita porkkanoita esimerkiksi. Ehkä olen vain nirso. Laittavathan jotkut jopa käymäläjätettä kasvimaalle.


      • poltinkarva
        virheiden sarja kirjoitti:

        Hyvä idea. Se kyllä on nyt levitetty kasvimaalle. Ehkä niitä kurpitsoja voisi sinne tänne istuttaa. En ole kokeillutkaan kurpitsojen kasvattamista. Tiedä, tulisiko niitä syötyä. Mistähän johtuu, ettei niihin tule makua lannasta, tai bakteereja? Tai tuleeko? Jotenkin ei haluaisi syödä lannassa kasvaneita porkkanoita esimerkiksi. Ehkä olen vain nirso. Laittavathan jotkut jopa käymäläjätettä kasvimaalle.

        Naudoilla voi olla ehec-bakteeri. Eräällä sukulaisellani on lehmiä. Aika tavalla he levittävät lehmän lantaa vihannesmaahan. Mansikat eivät ymmärtääkseni menestyneet, liian tujua.


    • Hyvä kirjoitus!

      Noh?

      Kirjoituksesi oli todella hyvä.Nauroin täällä kippurassa.
      Olipas antelias maajussi.

      Miten kesä on mennyt?
      Mitä lopulta kasvatitte?

      Kannattaa varmaan muokata se maa nyt syksyllä matalasta syvyydestä ja sotkea mukaan haravointilehdet.Saat hiukan balansoitua typpeä.Itse aattelin muokata kasvimaata juuri syksyn lehtien kanssa.Minulla on uusia kasvimaalänttejä ja kovin on savista ja kurjan oloista vielä.

    • Syksyllä

      sitä lantaan peltoon laitetaan siinävaihessa kun ryhdytään maata kääntämään

    • lehmänlantaonhyvää

      Haistakaa....

    • VirheidenSarja

      Sitä kolmen vuodentakaista lantakasaa on vielä hiukan jäljellä. On se ollut auttamassa lehtikasoja kompostoitumaan ja on itsekin lopulta alkanut hiukan maatua. Haisee se vieläkin, se loppukasa, jonka olimme koonneet pressun päälle. On tässä kasvimaan viljelyssä niin paljon oppimista ja työtä, että ei siitä ainakaan vielä suurempia tuloksia ole saavutettu. Rikkaruohot ovat tällä tontilla onnessaan, vaikka niitä miten yrittää nyhtää ja niittää ja leikata ja tukahduttaa. Mutta yksi asia on melko varma: ei enää koskaan raakaa lehmänlantaa, vaikka maksettaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe