Olisiko kellään kokemusta Finngulf 33 tai 36 mallista?
Onko nämä käytännössä saman kokoisia veneitä?
Onko nämä käytännössä saman kokoisia veneitä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Riippuu siitä puhutko Södergrenin piirtämästä 80/90-luvun taitteen Inferno/Finngulf 33:sta (myytiin molemmilla nimillä) vai 2000-luvun Kamun FG 33:sta. Noissa kahdessa on melko suuri ero.
Tätä uudempaa tarkoitin.
36 on 80 cm pidempi, mutta vesilinjaltaan 10 cm lyhyempi. Sisätilat ovat käytännössä identtiset, sillä 80 cm pituusero hukkaantuu keula ja peräylityksiin. Lisäksi 33 on pidemmältä matkalta täysleveä.
36 painaa yli tonnin enemmän ja on muutenkin isomman oloinen vene.
33 on hiukan nopeampi, mutta 36 rauhallisempi purjehtia.
36 on barduunavene, mikä ei ole perhepurjehduksen eli yksinpurjehduksen kannalta paras vaihtoehto. 36ssa olen käynyt sisällä, mutta 33 on tullut vastaan vain vesillä. Vesikojtaamisesta ei ainakaan jäänyt kovin nopeaa kuvaa, koska perä tuli niin pian vastaan. Voisin kuvitella ihan takilaa katsomalla, että 36 on näistä se liukkaampi menijä. 36 vaikutti ihan mukavan asuttavalta sisätilojen suhteen. Kuvien perusteella eestin poikien rakentamat 33t on jotenkin askeettisempia. Isommassa tuntui olevan reilummin säilytystiloja ym.
Hee. Et ole nähnyt 33:n kuin ulkoa kun se tuli perä edellä vastaan mutta 36:ssa tuntui olevan reilummin säilytystiloja yms.
Selvä se.
Ai siinä on 36 on barduunat, se tippuu kyllä heti pois listalta.
Onkkohan tuossa Maestro 35 mallissa myös barduunat?
Barduunat tukee mastoa, oks se huono juttu. Olen prtjehtinut viimeiset neljä vuotta barduunaveneellä yksin, enkä koe siinä mitää ongelmaa.
Minulla o nyt toppirikien jälkeen ollut melkein 20 v barduunavene. Vähäisessä määrin lisätyötä, mutta vastaavasti ei monikaan vene nouse kryssillä ylemmäs. En ole ongelmaksi kokenut yksin purjehtiessakaan.
Yksin minäkin purjehdin paljon vaikka perhe toki on yleensä mukana.
Laituriparlamentti vaan tyrmää ne barduunat, tosin omaa kokemusta minulla ei niistä ole.
Olen purjehtinut barduunoilla ja ilman. Edelleen sitä mieltä, että perhepurjehduksessa haluan veneeni ilman niitä.
36:ssa alkupuolen paateissa kaikissa peräsin märkä, yläpää Mekassa vuoti akselin juuresta, kunnes alkoivat käyttää primeria.
Miten primerin käyttö estää vuodon? Kaikissa veneissä, joissa akseli menee peräsimen sisään, liitos vuotaa. Oli vene uusi tai vanha, kannattaa peräsimen ylä- ja alaosaan porata reiät, jotta peräsimen sisällä oleva vesi saadaan talveksi pois.
Jos poraan reiät niin tulppaanko ne kesäksi?