Kertokaas te viisaammat mikä määrää sen kuinka paljon mursketta ajetaan talon alle???
Vastaukset 6
- väh
200mm kerros
- rakennusmies
riippuu tontista, onko mäkeä tai monttua tai pohja kalliota vai savea. Olen rakennusmiehenä nähnyt niitäkin kun on ajettu rekkalasteittain anturan alle mursketta tai vastaavasti yksi talon perustus tehtiin suoraan kallion päälle.
- Cjbbjj
Ei välttämättä ajeta ollenkaan. Sepeli riittää usein kun pintamaa on raavittu pois (esim kellaritalot)
- kysynkunentiä
Cjbbjj kirjoitti:
Ei välttämättä ajeta ollenkaan. Sepeli riittää usein kun pintamaa on raavittu pois (esim kellaritalot)
Olenko kässännyt väärin, mutta tuleeko ns.puurossitalossa tuollaisia määriä sepeliä, kuin maanvaraisessa?
- sepeliäwhy
Cjbbjj kirjoitti:
Ei välttämättä ajeta ollenkaan. Sepeli riittää usein kun pintamaa on raavittu pois (esim kellaritalot)
Miksi, sitä sepeliä ajetaan joskus hel..vetin moisia määriä?
- jotta saadaan
sepeliäwhy kirjoitti:
Miksi, sitä sepeliä ajetaan joskus hel..vetin moisia määriä?
kantava maa kantavaa vastaan.
Jos maan pinnalla on humusta ja savea vaikkapa 1 metrin paksuisesti ja sen alta alkaa moreenimaa. Ensin raavitaan se metrin päällykerros pois. Sen jälkeen sepeliä esim 1,5 metrin kerros. Siihen menee tavaraa rekkalasteittain.
Erityisen tärkeää on talon korkeuden asemointi vieressä olevaan mastoon ja teihin. Talon lattianpinnan tulee olla aina vähintään 0,5 metriä vieressä olevaa maanpintaa korkeammalla.
70-80 luvulla rakennettiin väärin. Lattianpinnat jäi usein lähes maantasoon ja nykypäivänä voi jo ulkoa haistaa nämä ongelmatalot.
Sepelissä ei missään nimessä kannata säästää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde921365- 47911
- 95885
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku85799Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57737- 64592
- 42591
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191567- 34567
- 48547