Murskeen määrä?

perustus...

Kertokaas te viisaammat mikä määrää sen kuinka paljon mursketta ajetaan talon alle???

6

364

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • väh

      200mm kerros

    • rakennusmies

      riippuu tontista, onko mäkeä tai monttua tai pohja kalliota vai savea. Olen rakennusmiehenä nähnyt niitäkin kun on ajettu rekkalasteittain anturan alle mursketta tai vastaavasti yksi talon perustus tehtiin suoraan kallion päälle.

      • Cjbbjj

        Ei välttämättä ajeta ollenkaan. Sepeli riittää usein kun pintamaa on raavittu pois (esim kellaritalot)


      • kysynkunentiä
        Cjbbjj kirjoitti:

        Ei välttämättä ajeta ollenkaan. Sepeli riittää usein kun pintamaa on raavittu pois (esim kellaritalot)

        Olenko kässännyt väärin, mutta tuleeko ns.puurossitalossa tuollaisia määriä sepeliä, kuin maanvaraisessa?


      • sepeliäwhy
        Cjbbjj kirjoitti:

        Ei välttämättä ajeta ollenkaan. Sepeli riittää usein kun pintamaa on raavittu pois (esim kellaritalot)

        Miksi, sitä sepeliä ajetaan joskus hel..vetin moisia määriä?


      • jotta saadaan
        sepeliäwhy kirjoitti:

        Miksi, sitä sepeliä ajetaan joskus hel..vetin moisia määriä?

        kantava maa kantavaa vastaan.

        Jos maan pinnalla on humusta ja savea vaikkapa 1 metrin paksuisesti ja sen alta alkaa moreenimaa. Ensin raavitaan se metrin päällykerros pois. Sen jälkeen sepeliä esim 1,5 metrin kerros. Siihen menee tavaraa rekkalasteittain.
        Erityisen tärkeää on talon korkeuden asemointi vieressä olevaan mastoon ja teihin. Talon lattianpinnan tulee olla aina vähintään 0,5 metriä vieressä olevaa maanpintaa korkeammalla.

        70-80 luvulla rakennettiin väärin. Lattianpinnat jäi usein lähes maantasoon ja nykypäivänä voi jo ulkoa haistaa nämä ongelmatalot.
        Sepelissä ei missään nimessä kannata säästää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1317
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      773
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      57
      762
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      675
    6. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      651
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      62
      637
    8. 47
      634
    9. 57
      628
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      46
      586
    Aihe