Ihmetyttää kovasti että Uuraisten kuntaa viedään kuin pässiä narussa ja poliisi ei tee mitään. Kangashäkissä ajetaan rallia ilman lupaa, asian käsittely hallintooikeudessa. Huvittavinta on, että samalla tiellä on ajettu useamman vuoden tee se itse rallipätkia paikallisen kuljetuskuninkaan sakin toimesta. Toissa kesänä paikalla oli Tikkakosken urheiluautoilijoiden sakkia ja nyt TommiMäkisen autoja. Luvat vaan eivät ole kunnossa ja maanomistajilta kysellään millä asioilla kuljetaan kun omille maille kulkee. Kunnalla tuntuu olevan eri säännöt kuljetusyrittäjille. Pysäytettäessä kun lupia kyselee niska köyryssä lähdetään paikalta pois ja poliisihan ei paikalle tule kun ei kyse kiireellisestä asiasta.
laitonta ralliajoa Uuraisilla
18
699
Vastaukset
- Pelle....
Huomaa kyllä että on se oma elämä köyhää,mutta ole iloinen että jotain kytättävää ja itkun aihetta on :DDD
Kaikenlaista se kateellisuus aiheuttaa,jotkut tekee asioita joita haluaa,toiset taas itkee siitä kun ei muuhun pysty.
Aika surullista. - Röllimetsän Peikko
vehniä-jokihaara-uurainen-tikkakoski alueella ajetaan kilvettömillä vehkeillä myös rallia. Alettava pysäyttään ja vetään turpaan tuskin ne kuitenkaan poliisia haluaa paikalle :D
- toimi k
Kannattaa valittaa toimi kankaanniemelle, hän hoitaa seurakunnassa asiat kuntoon.
- Röllimetsän Peikko
Pappi antaa viimesen voitelun niin ei tarvi Toimia häiritä
- Eenokki
Kankaaniemellä on ilmeisesti juuri nyt muita kiireitä, joten asian hoito saattaa hieman viivästyä...
- Ensi hätään.........
Tämä ei sinänsä liity tähän ketjuun,mutta minullakin on autossa astalo ihan sen vuoksi,että ajan aika paljon yö aikaan yksin ja noita kaiken maailman hörhöjä,kerjäläisiä sun muita kauppiaita liikkuu,jotka pysäyttelevät ,niin jotenkin se on itseään koitettava puolustaa tarvittaessa.
- a.h1
Kyllä tuollainen ajelu loppuu, mikäli laitonta on. Toki voihan asiassa olla jotain perseennuolentaa yms. notta asioita katsotaan läpi sormien. Mutta kyllä tuo touhu ennen pitkää loppuu. Katsotaan miten tilanne kehittyy.
- a.h1
Kyllä tuollainen ajelu loppuu, mikäli laitonta on. Toki voihan asiassa olla jotain perseennuolentaa yms. notta asioita katsotaan läpi sormien. Mutta kyllä tuo touhu ennen pitkää loppuu. Katsotaan miten tilanne kehittyy.
- Prororokop
"Pelle....": Luulet sä että kateellisena tuollaista kirjoitellaan? Jos ois oikeasti kateellinen, ni varmasti toteuttaisi "unelmansa" ja ajaisi rallia siellä. tai sitten jtn raskasta kuljetusta lavetilla.
- ewfwefeq
Prororokop kirjoitti:
"Pelle....": Luulet sä että kateellisena tuollaista kirjoitellaan? Jos ois oikeasti kateellinen, ni varmasti toteuttaisi "unelmansa" ja ajaisi rallia siellä. tai sitten jtn raskasta kuljetusta lavetilla.
No kun sun muija ei anna toteuttaa unelmia?
- Juzszi
Se on Silfäst. Olikohan sillä tarvittavia lupia rakentaa rata lammen ympärille? Raiskasi luonnon eikä kuitenkaan aja siinä. Onhan se joskus yrittäny kieltää kalastuksenki kyseisessä lammessa. Jokuhan ajo vähän aikaa sitten kiveen tuossa tiellä. Audin logoja osissa ja sinistä väriä kivessä. Nopeasti oli paikka siivottu kun poliisit ei tienny asiasta mitään. Jos siinä vielä ilman sulkuja ajetaan niin täytyy ajaa oma auto mutkan taakse ja toivoa että osuu.
- Makea elämä,makeat v
Huutokauppa keisari vissiin alottanut ralli hommatkin?
- Röllimetsän Peikko
vai ei uskalla "rallikuskit" edes aseetta liikkua, munatonta porukkaa. Voi olla että jos metsään uskalla niin takuulla yllätyt...
- metsänpeikko
Siisihan tosissaanko joku siellä luvatonta rallia harrastaa. Ollaan ihmetelty kun auton möyrintä kuuluu Äänekoskelle saakka. Eikö oikeasti tuollaista touhua saa loppumaan ja eikö poliisi tosissaan ota kantaa jos asialla on näkijöitäkin. Turhat uhkailut tuolla ketjussa ihmetyttää, ei tunnu olevan puhtaita jauhoja pussissa.
- toi ota
mitä ihmettä ajeleehan uuraisten oma sorateiiden kunigaskin siellä päissään miten sattuu. tomi voisi ajella LAPISSA ei oi sillä lyydiallakaan vaaraa jäädä potkukelkalla alle ...
- kankkunenko
ai se isonenäinen hieman jälkeenjäänny pitkä poika . ei enään kuulema asu täällä löytänyt elättäjän jostain päin ääneseutua oli se hurjaa menoa kun katsoi sivusta hänen menoa sinisellä olisiko ollu joku toyota tai muu japanin peli vaarallista hommaa .
- turbo t arja
kankkunenko kirjoitti:
ai se isonenäinen hieman jälkeenjäänny pitkä poika . ei enään kuulema asu täällä löytänyt elättäjän jostain päin ääneseutua oli se hurjaa menoa kun katsoi sivusta hänen menoa sinisellä olisiko ollu joku toyota tai muu japanin peli vaarallista hommaa .
se on ihan ppäästänsä kipeä koko henkilö. tuossa se yhteenaikaan kävi yhden paikallisen nais kuuluisuuden luona kaljottelemassa siellä ne muutkin käy oloansa helpottamassa .
- huhhuh123
Vai tämmöstä siellä päin harrastetaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678