Maakaapelin suojaaminen

fctgyukhl

Sanooko uusimmat standardit mitään tuosta maakaapelin seinäosuuden suojaamisesta? Eli siis se matka, minkä se kaapeli laskeutuu seinää pitkin maan alle? Saako suojaamiseen käyttää JAP-putkea vai pitääkö olla se kaapelinsuojarauta? Käsittääkseni sen suojan pitäisi mennä jonkin verran myös maan alle, joten soveltuuko se alumiiniputki tuohon hommaan? Tais muuten k-raudan sivuilla lukea, että suojana voisi olla myös kyllästetystä puusta tehty suoja.

5

5318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fassdfasdfsdfs

      Ajattele järjellä. Jos pikkupoikasi hakkaa siihen kaapeliin rautanaulan ja menettää henkensä niin mikä olisi ollut hyvä tapa suojata tuo kaapeli?

      • mcmk

        maakaapelista ei voi saada kyseisellä tavalla kuolettavaa sähköiskua että se siitä.


    • kannattaa laittaa

      kaapelin suojaraudan

    • Das kaput

      Putken sisään voi jäädä vettä, mikä rikkoo kaapelin kun se jäätyy...

      • 3LPEN

        Kaapelia se jää ei kyllä millän rikki saa mutta putki saattaa haljeta.

        Putkessa on se vika että hyvin helposti se painuu tai kaapeli painuu sen alareunaa vasten ja kaapeli rikkoutuu, suojakourulla varsinkin semmoisella vanhalla kunnon taivutetulla vaara on paljon vähäisemi, vaikka on noidenkin painumia joutunut korjaamaan.
        Mutta putki on silti sallittu vaikkakaan ei JAPP...

        Lainausta SFS 6000-8-814:
        "
        Kaapelin noustessa maasta tai vedestä ylös se on suojattava muototeräksellä, vähintään SFS-EN 61386-1 mukaisella lujuusluokan 4 asennusputkella, raskaan käytön suojaputkella tai samanarvoisella tavalla vähintään 1,5 m korkeudelle ja liikenneväylän varrella vähintään 2 m korkeudelle maan pinnasta. Suojuksen on ulotuttava vähintään 0,2 m maan tai veden pinnan alle.
        "


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      82
      1310
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      44
      938
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      362
      767
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      132
      720
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe