Maakaapelin suojaaminen

Sanooko uusimmat standardit mitään tuosta maakaapelin seinäosuuden suojaamisesta? Eli siis se matka, minkä se kaapeli laskeutuu seinää pitkin maan alle? Saako suojaamiseen käyttää JAP-putkea vai pitääkö olla se kaapelinsuojarauta? Käsittääkseni sen suojan pitäisi mennä jonkin verran myös maan alle, joten soveltuuko se alumiiniputki tuohon hommaan? Tais muuten k-raudan sivuilla lukea, että suojana voisi olla myös kyllästetystä puusta tehty suoja.
55365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ajattele järjellä. Jos pikkupoikasi hakkaa siihen kaapeliin rautanaulan ja menettää henkensä niin mikä olisi ollut hyvä tapa suojata tuo kaapeli?

Äänestä
  • maakaapelista ei voi saada kyseisellä tavalla kuolettavaa sähköiskua että se siitä.

    Äänestä

kaapelin suojaraudan

Äänestä

Putken sisään voi jäädä vettä, mikä rikkoo kaapelin kun se jäätyy...

Äänestä
  • Kaapelia se jää ei kyllä millän rikki saa mutta putki saattaa haljeta.

    Putkessa on se vika että hyvin helposti se painuu tai kaapeli painuu sen alareunaa vasten ja kaapeli rikkoutuu, suojakourulla varsinkin semmoisella vanhalla kunnon taivutetulla vaara on paljon vähäisemi, vaikka on noidenkin painumia joutunut korjaamaan.
    Mutta putki on silti sallittu vaikkakaan ei JAPP...

    Lainausta SFS 6000-8-814:
    "
    Kaapelin noustessa maasta tai vedestä ylös se on suojattava muototeräksellä, vähintään SFS-EN 61386-1 mukaisella lujuusluokan 4 asennusputkella, raskaan käytön suojaputkella tai samanarvoisella tavalla vähintään 1,5 m korkeudelle ja liikenneväylän varrella vähintään 2 m korkeudelle maan pinnasta. Suojuksen on ulotuttava vähintään 0,2 m maan tai veden pinnan alle.
    "

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fctgyukhl kirjoitti:

Sanooko uusimmat standardit mitään tuosta maakaapelin seinäosuuden suojaamisesta? Eli siis se matka, minkä se kaapeli laskeutuu seinää pitkin maan alle? Saako suojaamiseen käyttää JAP-putkea vai pitääkö olla se kaapelinsuojarauta? Käsittääkseni sen suojan pitäisi mennä jonkin verran myös maan alle, joten soveltuuko se alumiiniputki tuohon hommaan? Tais muuten k-raudan sivuilla lukea, että suojana voisi olla myös kyllästetystä puusta tehty suoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu