ortodoksit ym TV7:lla

Y.K.

Miksei ortodokseilla tai katolisilla ole omaa ohjelmaa TV7:lla?
Hyväksyttäisiinkö heidän ohjelmiaan kanavalle? Jos ei, niin miksi.
Tai miksi katolisille tai ortodoksille ei mahdollisesti kelpaa TV7 kanava?
Eihän kanavan kaikesta tarjonnasta tarvitse pitää tai olla täysin samaa mieltä opetusten kanssa, vaan voi valita ja katsoa mieliohjelmansa, vaikka vain oman kirkkokunnan tarjonnasta.
Kyllähän kanavalla ainakin tilaa on, jos uusintoja näytetään vähemmän.

14

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisiko syynä se, että Tv7:n helluntailais-karismaattiseen linjaa eivät sovi katoliset ja ortodoksiset jumalanpalvelukset ja hartaudet. Ojares kumppaneineen on valinnut suunnaksi äärikarismattisuuden, joten p e r i n t e i s i l l ä ortodoksisella, katolisella ja luterilaisella jumalanpalveluksella ei ole mitään asiaa kanavalle, jos mukana ei ole äärikarismaattisia temppuja ja ilmiöitä.

      • KTS (Ei kirj.)

        Nimenomaan näin. TeeVeeSeiska on äärikarismaattiskekkaleiden fundamentalistis-okkulttisten keppasheikkien antikristillinen teeveeasema.

        Mikään terve kristillisyys ei ole sinne tervetullutta. Siitä saatanalliset voimat pitävät huolen.


      • ei sentään noin
        KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

        Nimenomaan näin. TeeVeeSeiska on äärikarismaattiskekkaleiden fundamentalistis-okkulttisten keppasheikkien antikristillinen teeveeasema.

        Mikään terve kristillisyys ei ole sinne tervetullutta. Siitä saatanalliset voimat pitävät huolen.

        kyllä nyt taas yleistetään ja liioitellaan. löytyy kyllä hyvääkin ohjelmaa


      • ....
        ei sentään noin kirjoitti:

        kyllä nyt taas yleistetään ja liioitellaan. löytyy kyllä hyvääkin ohjelmaa

        KTS on itse antikristillinen juutalaisviihaja.


    • on vain yksi

      " Älä tee itsellesi jumalankuvaa, älä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla. "

      5.moos.5:8

      Mitään kuvaa ei saa itselleen tehdä eikä ilmeisestikään teetättää. Kunnia kuuluu yksin Jumalalle.

      Linkistä lainattua:

      "Katolisen kirkon opetus Mariasta on toista evankeliumia; harhaoppia. Katoliset uskovat, että Maria välittää heidät Jumalalle, tämän harhauskon takia ne, jotka siihen uskovat eivät ole pelastettuja, sillä pelastuneilla on vain yksi Välittäjä, Herra Jeesus Kristus."

      http://www.kotipetripaavola.com/Katolinen_kirkko.html

      • NotTheMaryOfTheBible

        Demonic Apparitions of Mary!
        www.youtube.com/watch?v=-MOAfo35FAU

        Actual footage of roses goes out from Emma's chest (part 7)


    • Eivät katolilaiset halua olla tekemisissä mitenkään TV7:an, joka on karismaattinen kanava ja kuuluu täten paholaisen piiriin.

      • Almolahja

      • on katolilaisuutta

        mutta eikös Benny Hinnit ja vastaavat ole pohjimmiltaan katolilaisuudesta lähteneitä?


      • on katolilaisuutta kirjoitti:

        mutta eikös Benny Hinnit ja vastaavat ole pohjimmiltaan katolilaisuudesta lähteneitä?

        Ei sillä ole väliä, mistä piireistä kukin on lähtenyt. Tv7:lle on tärkeä ainoastaan se, että kanavan ohjelmat ovat helluntailais-karismaattisia.


      • mazdels kirjoitti:

        Ei sillä ole väliä, mistä piireistä kukin on lähtenyt. Tv7:lle on tärkeä ainoastaan se, että kanavan ohjelmat ovat helluntailais-karismaattisia.

        sanoisin pikemminkin että helvetillis-kirouksellisia.


      • -.-
        KTS kirjoitti:

        sanoisin pikemminkin että helvetillis-kirouksellisia.

        Allah jumalasi mielestä?


      • Miten on ?

        Benny Hinn kuitenkin kertoo amerikkalaisella TBN-kanavalla, että kardinaalit kuuntelevat hänen opetustaan. Google: Benny Hinn at St. Peter's Basilica, Vatican
        www.youtube.com/watch?v=YPj8e0K3swl


      • Ortodoksi
        Miten on ? kirjoitti:

        Benny Hinn kuitenkin kertoo amerikkalaisella TBN-kanavalla, että kardinaalit kuuntelevat hänen opetustaan. Google: Benny Hinn at St. Peter's Basilica, Vatican
        www.youtube.com/watch?v=YPj8e0K3swl

        Yritän vastata ort kirkon puolesta. En ole puhu kirkon virallisen tahon puolesta vaan esitän omia ajatuksia.
        Ort kirkon oma julistus tai miksi sitä nyt halutaan kutsua on aina liturgista. Eli mitä siellä voitaisiin lähettää olisi lähinnä liturgioita tai muita sopiva palveluksia. Mitään 'hartausohjelmia' tms. ei kirkon perinne tunne. Joka toinen sunnuntai lähetetään ort liturgia radiossa ja muutamia kertoja vuodessa on televisiointi. Toinen juttu olisi tietysti luennot, keskustelut tms. Muistan että ap Leoa on joskus haastateltu TV7:lla. Esim. Libanonissa ap Khodr on tunnettu tv-hahmo, jota miljoonat (myös muslimit) kuuntelevat. Ei minusta olisi mitään vikaa jos meidänkin kirkko näkyisi enemmän tällä kanavalla, pitää löytää se oikea tapa jolla olla mukana. Amerikassa on useita sekä ort että room.kat kanavia, jotka toimivat omalle kirkollensa sopivalla tavalla.
        Esim. pappismunkki Serafim Joensuusta olisi hyvä puhuja. Mutta toivoisin että ohjelma olisi ort. kirkon tuottamaa. Haastattelijan tulee olla sisällä kirkon elämässä jotta keskustelu olisi hedelmällistä. Muuten se on vain yleistä ort kirkon esittelyä eikä sitä ainakaan ortodoksit jaksa katsoa. Sen sijaan hyviä teologisia keskusteluja ja esitelmiä olisi mukava seurata.
        Tämä siis oma mielipiteeni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      205
      5104
    2. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      41
      4575
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      202
      2749
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      135
      2328
    5. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      65
      1962
    6. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      112
      1841
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      67
      1794
    8. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      208
      1674
    9. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      152
      1232
    10. Martina tienaa itse rahansa

      Ei tarvitse anella elättäjältään rahaa, ruokaa ja laukkuja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      241
      964
    Aihe