kuulemma

kalajoella on tulevana juhannuksena kaikille jotka esim abc n taakse leiriytyvät maksetava kalajoien kaupungille 100e leiriytyimis maksu,siis miettikää kantsiiko enää lähtee kalajoelle juhannuksena eihä siel oo ees mitää!
11257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

joo niin se kalajoen kaupunki riistää ihan kaikesa eli ei sitte mennä kalajoelle juhannuksena:)

Äänestä

Ois saanut perii ajat sit maksuja. On se niin hirveessä kunnossa juhannuksen jälkeen kun penikat ei osaa käyttäytyä! kannattas oppia käyttäytymään niin vois maksuilta säästyä

Äänestä
  • No ohnan kaupungilla töissä alkoholisteja, eikös ne vois siivota jäljet? Näkee mitä on kun joutuu siivoileen toisten jätöksiä?

    Äänestä

Jos tarvitsette majoitusta se onnistuu kylä ilmaiseksi ja ilman mitään vaatimuksia. Laittakaa meiliä [email protected] säästätte ainakin sen :)

Äänestä

Tuskinpa kaupungilla on mitään asiaa muiden maille ... ne on jakokunnan maita.

Taas se nähdään, kuinka tollot levittää mitä tahansa juoruja!

Äänestä
  • Jakokunta = laillinen rosvo valitettavasti näin on ainakin Kalajoella? Mutta onhan leirintäaluekin tietääkseni jakokunnan omistuksessa, ainakin ostivat sen silloin muutama vuosi sitten. Mutta myivätkö eteenpäin?

    Äänestä

eikö rosvojen,eli jakokunnan palvelut ole vapaaehtoisia,

Äänestä
  • No silleen vapaaehtoisia joo, mutta kun ne luulee omistavansa nekin paikat mitä eivät omista. Ja kyttäävät mitä muut ihmiset tekee ja koettavat rahastaa kaikesta mahdollisesta. Millä oikeudella ne vois esim. kieltää liikkumisen metsässä?Tätäkin osa niistä harastyaa, ha veneellä kun liikkeellä joella, niin pari kertaa tultu kyseleen lupalappuja ( ei edes kalassa oltu), eli se vähän outoa. Jos joku voi kertoa mitä lupalappuja tarvitsee soutamiseen?

    Äänestä

En usko. Jokaisella on oikeus yöpyä teltassa, oli kenen mettää tahansa. Roskaamista tai häiriötä ei saa aiheuttaa, mut ei siitä voi enakkoon mitään maksuja periä.

Sinne vaan mehtään örmyään, jos se on se mitä haluaa tehdä..

Niin ja tytöt, ei kannata uskoa jos joku tulee periin luonnossa sitä maksua.

Äänestä

Nyt meni jo vähän liian pitkälle jokamiehen oikeuksien tulkinta!

Metsässä saa kävellä yms., mutta Ei missään nimessä telttailla!

Äänestä
  • Metsissä saa telttailla (ei sotkea). Se on jokamiehenoikeus. Ainoa paikka missä ei saa telttailla on maa-alue, josta on suora näköyhteys asuinrakennukseen tai sen välittömässä läheisyydessä (alle 150 m). Myös kaikilla luonnonsuojelualueilla saa telttailla, jos se ei ole erikseen kielletty. Näitä "kieltoalueita" ei montaa Suomesta löydy.
    Juhannuksena Kalajoen kaikki metsäalueet ovat veloituksetta telttailijoiden käytössä näitä sääntöjä noudattaen mikäli ei mene erikseen aidatun alueen sisäpuolelle.
    Aidaksi ei riitä pelkkä "nauha", vaan min. 120 cm korkea selkeä puu, metalli tai vastaava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


titta ja piia kirjoitti:

kalajoella on tulevana juhannuksena kaikille jotka esim abc n taakse leiriytyvät maksetava kalajoien kaupungille 100e leiriytyimis maksu,siis miettikää kantsiiko enää lähtee kalajoelle juhannuksena eihä siel oo ees mitää!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu