Uudiskohde / autokatos todella ahdas

JPKK76

Onko tullut muilla vastaan että ekan pysäköinnin yhteydessä vasta huomaa, että joka kerta pitää olla erityisen varoivainen että saa oman autonsa ostamaansa autokatospaikkaan?

Kääntötila minimi (n. 7 metriä)
Ajoportti 225 cm (minimi on 240 cm)
Ruudun leveys 235 cm (minimi 250 cm)

Miten olette saaneet ratkaistua asian rakennuttajan kanssa? Hinnanalennusta? Onko jopa koko katos mennyt heti laajennukseen?

Nyt jo auton kylki naarmuilla kun naapuri kolhii sitä...

12

1561

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keijo t

      Sopikaa että joka toinen auto parkkeerataan perä edellä. Eli kuskin ovet vastakkain. "Kartturi" nousee autoon vasta kun se on katoksen ulkopuolella.

    • enskerrallahereillä

      Halvalla tehty. Suomessa kun on liian kallista rakentaa se vaikuttaa halukkuuteen tinkiä lopputuloksesta. Noi onneksi omistat sen kalliin parkkikatoksen. Turha siitä valittaa tulee lisälasku kun alkavat suurentamaan

    • vink vink

      Laita patjat auton kylkiä suojaamaan.

    • tai anoppi

      kaulimen kanssa vahtiin

    • tyhmyys tiivistyy

      Näkeehän sitä omakotitaloissakin. Talo rakennettu kalliisti, mutta autotalli tehty lähinnä "mopoautolle" vaikka pihassa seisoo oikea autokin. Näitä asioita minäkin ihmettelen.

    • ahistusta

      Aja joo "pers-edellä" koppiin ja viritä lämpötolppaan jatkojohdoilla? Kiitti hyvästä neuvosta vaan...ttu.

      • Tekninen_Tissi83

        7m johto riittää, ei ole tuottanut mitään ongelmia. Minulla on asiasta useiden talvien kokemus, joten kysy rohkeasti jos jokin askarruttaa mieltäsi!


    • Mikä vaan edellä

      Tuohon mitään jatkojohtoja tarvita, ainakin Defaan saa jopa 10 m pituisia johtoja..

    • ala-arvoista.suunnittelu

      Pysäköinnille ei näemmä uhrata paljoakaan ajatusta suunnittelussa, toteutuskin on heikkoa. Parkkipaikat näköjään mitoitetaan edelleen joillekin kapoisille 70-luvun kotteroille vaikka nykyautot ovat usein ainakin sen 180cm - 2m leveitä.

      • Koko autopaikkojen rakentaminen on menneisyyttä, jos ei julkisia halua/osaa käyttää, niin tervemenoa erämaahan.


      • ala-arvoista.suunnittelu
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Koko autopaikkojen rakentaminen on menneisyyttä, jos ei julkisia halua/osaa käyttää, niin tervemenoa erämaahan.

        only in your dreams, pilvipää. Autoja tullaan käyttämään vielä pitkään joten autopaikkojen tahallinen sabotointi kostautuu asuntoalaa vastaan. Tosin rakentamisen taso ja osaaminen on kyllä muutenkin ala-arvoista, homerakennuksia homerakennusten perään, edes betonia ei osata enää saada kestäväksi.


    • turhaa.riidankylvämistä

      Eivät älyä edes sen vertaa että maalaisivat selvät parkkiruudut asfalttiin parkkipaikoilla ja parkkipaikkojen suunnittelu on muutenkin jäänyt puolitiehen, on typeriä hölmöyksiä ja suunnittelun kukkasia mitkä aiheuttaa asukkaille jokapäiväisessä arjessa ongelmia ja ihan turhaa sanaharkkaa ja riidansiementä.

      Useimmiten juurisyy on parkkipaikan huonossa suunnittelussa minkä fiksu isännöitsijä voisi korjata vaikkapa maalaamalla ne selvät ruudut jokaiselle autolle, vinoparkkeerauksen käyttöönotolla tai korjaamalla ne suunnittelun kukkaset mutta kun ovat rahanahneita paskoja niin ei muuta osata kuin jakaa varoituksia ja pysäköintisakkoja perkele!

      Turha puhua mistään asumisviihtyvyydestä kun tällaiset jokapäivä vastaan tulevat ongelmat pilaavat sen eikä mistään saada juurisyylle korjaavia toimenpiteitä!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      80
      4356
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      24
      2801
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2768
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2484
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2479
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      100
      2173
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      635
      2044
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1975
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1908
    Aihe