Uudiskohde / autokatos todella ahdas

JPKK76

Onko tullut muilla vastaan että ekan pysäköinnin yhteydessä vasta huomaa, että joka kerta pitää olla erityisen varoivainen että saa oman autonsa ostamaansa autokatospaikkaan?

Kääntötila minimi (n. 7 metriä)
Ajoportti 225 cm (minimi on 240 cm)
Ruudun leveys 235 cm (minimi 250 cm)

Miten olette saaneet ratkaistua asian rakennuttajan kanssa? Hinnanalennusta? Onko jopa koko katos mennyt heti laajennukseen?

Nyt jo auton kylki naarmuilla kun naapuri kolhii sitä...

12

1411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keijo t

      Sopikaa että joka toinen auto parkkeerataan perä edellä. Eli kuskin ovet vastakkain. "Kartturi" nousee autoon vasta kun se on katoksen ulkopuolella.

    • enskerrallahereillä

      Halvalla tehty. Suomessa kun on liian kallista rakentaa se vaikuttaa halukkuuteen tinkiä lopputuloksesta. Noi onneksi omistat sen kalliin parkkikatoksen. Turha siitä valittaa tulee lisälasku kun alkavat suurentamaan

    • vink vink

      Laita patjat auton kylkiä suojaamaan.

    • tai anoppi

      kaulimen kanssa vahtiin

    • tyhmyys tiivistyy

      Näkeehän sitä omakotitaloissakin. Talo rakennettu kalliisti, mutta autotalli tehty lähinnä "mopoautolle" vaikka pihassa seisoo oikea autokin. Näitä asioita minäkin ihmettelen.

    • ahistusta

      Aja joo "pers-edellä" koppiin ja viritä lämpötolppaan jatkojohdoilla? Kiitti hyvästä neuvosta vaan...ttu.

      • Tekninen_Tissi83

        7m johto riittää, ei ole tuottanut mitään ongelmia. Minulla on asiasta useiden talvien kokemus, joten kysy rohkeasti jos jokin askarruttaa mieltäsi!


    • Mikä vaan edellä

      Tuohon mitään jatkojohtoja tarvita, ainakin Defaan saa jopa 10 m pituisia johtoja..

    • ala-arvoista.suunnittelu

      Pysäköinnille ei näemmä uhrata paljoakaan ajatusta suunnittelussa, toteutuskin on heikkoa. Parkkipaikat näköjään mitoitetaan edelleen joillekin kapoisille 70-luvun kotteroille vaikka nykyautot ovat usein ainakin sen 180cm - 2m leveitä.

      • Koko autopaikkojen rakentaminen on menneisyyttä, jos ei julkisia halua/osaa käyttää, niin tervemenoa erämaahan.


      • ala-arvoista.suunnittelu
        Välittäjä_LKV kirjoitti:

        Koko autopaikkojen rakentaminen on menneisyyttä, jos ei julkisia halua/osaa käyttää, niin tervemenoa erämaahan.

        only in your dreams, pilvipää. Autoja tullaan käyttämään vielä pitkään joten autopaikkojen tahallinen sabotointi kostautuu asuntoalaa vastaan. Tosin rakentamisen taso ja osaaminen on kyllä muutenkin ala-arvoista, homerakennuksia homerakennusten perään, edes betonia ei osata enää saada kestäväksi.


    • turhaa.riidankylvämistä

      Eivät älyä edes sen vertaa että maalaisivat selvät parkkiruudut asfalttiin parkkipaikoilla ja parkkipaikkojen suunnittelu on muutenkin jäänyt puolitiehen, on typeriä hölmöyksiä ja suunnittelun kukkasia mitkä aiheuttaa asukkaille jokapäiväisessä arjessa ongelmia ja ihan turhaa sanaharkkaa ja riidansiementä.

      Useimmiten juurisyy on parkkipaikan huonossa suunnittelussa minkä fiksu isännöitsijä voisi korjata vaikkapa maalaamalla ne selvät ruudut jokaiselle autolle, vinoparkkeerauksen käyttöönotolla tai korjaamalla ne suunnittelun kukkaset mutta kun ovat rahanahneita paskoja niin ei muuta osata kuin jakaa varoituksia ja pysäköintisakkoja perkele!

      Turha puhua mistään asumisviihtyvyydestä kun tällaiset jokapäivä vastaan tulevat ongelmat pilaavat sen eikä mistään saada juurisyylle korjaavia toimenpiteitä!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      439
      5220
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2133
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1750
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      76
      1435
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      18
      1418
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1344
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1295
    8. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      71
      1197
    9. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1168
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1110
    Aihe