Mäntysuopaa käyttää veteen sekoitettuna käyttää nurmikon lannoitteena?
Huomasin kun pesin kesällä mattoja niin siihen kohtaan mihin valui vettä jossa oli mäntysuopaa niin siihen kohtaan kasvoi pitkää nurmikkoa
Huomasin kun pesin kesällä mattoja niin siihen kohtaan mihin valui vettä jossa oli mäntysuopaa niin siihen kohtaan kasvoi pitkää nurmikkoa
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jännä juttu tuo saippua asia.
Minä alan itse kantamaan kaikki käyttövedet jotka vain keräiltyä saa ulos kukkapenkkeihin heti lumien alettua sulamaan jo keväästä.
Keittiössä tulee tiski ja ruoanlaittovesiä saippuoineen päivineen ja käytössäni siis ihan perinteinen pesuvati ja pari ämpäriä.Eroittelen saippuaisen veden ja nk ruokaveden toisistaan.Kaadan ne eri paikkoihin.Vien ulos myös moppivedet.
Minulla on paljon lintuja pihalla syömässä keittiövesien tähteitä yksittäisiä riisinjyviä ja muuta murusta ja kukkapenkit täynnään matoja,joita tulevat syömään siilit kesällä.
En itse ole huomannut tiskiaineesta tai mäntysuovasta kasvien tai pihan ekosysteemin huonontuvan.Muita kodinpesuaineita meillä ei tosiaan sitten käytetäkkään mäntysuovan ja etikan lisäksi.Todella satunnaisesti tolua.