Vierailuajat

hiukka väsynyt

Hyvät äidit ja isät, anopit ja apet. On kivaa kun vieraillaan, mutta parin viikon vierailuväli riittää. Tarvitsemme myös omaa perheenkeskistä elämää. Joten pyydän, rajoittakaa vierailujanne ja yhteydenpitoa, vaikka tekisikin mieli olla kaikessa mukana. On kuitenkin kyse nuorten omasta perheestä, jonka yksityisyyttä pitäisi kunnioittaa.

13

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gallup

      Mikä on sopiva määrä tavata lähisukua? Tietysti vaihtelee eri perheissä, mutta olisi kiinnostavaa kuulla, miten usein yleensä tavataan.

    • mummulaan

      Miehen vanhempia tavataan 2-3 kertaa viikossa, minun vanhemmat näen 4 päivää kerrallaan joka kuukausi kun käyn kauempana mummolassa.

    • miten milloinkin

      Noin kerran kuussa käydään molemmissa paikoissa, joskus voi olla pitempi väli.

    • Ärsytys

      Niin ja olisi myös ilmoitettava tulostaan, eikä vain tunkea paikalle silloin, kun itselle sopii.

    • En ymmärrä

      Miksi et kerro omaisillesi suullisesti? " tätä ilmoitusta" kukaan ei tiedä ketä tämä koskee? Minä tapasin omat vanhempani,joka päivä,samoin olen rakkaalle edesmenneelle äidilleni, ja lasteni mummille kiitollinen,kun hän huolehti lapsistani,kun olin töissä?

      • etkö ymmärrä

        Oletko siis sitä mieltä että tärkeästä asiasta ei saisi keskustella muiden kuin omaisten kanssa? Eikös meillä ole Suomessa sanan- ja keskustelunvapaus, jos kiinnostaa kuulla muidenkin mielipiteitä.


      • mutsimude
        etkö ymmärrä kirjoitti:

        Oletko siis sitä mieltä että tärkeästä asiasta ei saisi keskustella muiden kuin omaisten kanssa? Eikös meillä ole Suomessa sanan- ja keskustelunvapaus, jos kiinnostaa kuulla muidenkin mielipiteitä.

        Voi voi minulla kestää kuukautiset 7 päivää ja valuu ihan mahottomasti. Olen 57 vuotias, ihan on kuulemma normaalia, en usko. Ystävättäreltäni loppuivat jo 45 vuoden iässä, eikä koskaa kestäneet kuin 3 päivää.
        Pitäisi saada Kelalta vaippalisää ei ole tasa -arvoa eikä mitään "normia"


      • ...
        mutsimude kirjoitti:

        Voi voi minulla kestää kuukautiset 7 päivää ja valuu ihan mahottomasti. Olen 57 vuotias, ihan on kuulemma normaalia, en usko. Ystävättäreltäni loppuivat jo 45 vuoden iässä, eikä koskaa kestäneet kuin 3 päivää.
        Pitäisi saada Kelalta vaippalisää ei ole tasa -arvoa eikä mitään "normia"

        Sinun pitäisi mennä lääkäriin. Saatat olla vakavasti sairas.


    • mummeli2

      Minusta tämä on hyvä asia huomioida muittenkin kuin aloittajan omien isovanhempien. Koskee kaikkia. Meidän pitäisi ymmärtää jokaisen perheen oikeus yksityisyyteen, vaikka olisi kuinka kivaa olla kaikki yhdessä.

      Meillä on kolme lasta, jotka käyvät meillä noin kuukauden välein kukin. Itse vierailemme heillä harvemmin. Tämä tarkoittaa että kolmena viikonloppuna kuussa meillä on lapsia kylässä, ja joka neljäs viikonloppu omaa yksityistä aikaamme. Myös me isovanhemmat tarvitaan omia viikonloppuja.

      Olen myös samaa mieltä, että vierailut pitäisi ilmoittaa etukäteen puolin ja toisin, jolloin on myös mahdollista sanoa että ei sovi.

    • meillä näin

      Tavataan lähellä asuvia lapsia 1-2 viikon välein, kauempana asuvia 1-2 kuukauden välein. Yötä ei olla heillä, mutta nuoret perheet välillä meillä yhden yön kerrallaan. En halua pitkiä monen päivän vierailuja sinne tai tänne, koska se sekottaa molempien osapuolien omaa elämänrytmiä liikaa.

    • viheliäinen mummu

      Jaa-ah!
      Mitä tarkoitat vierailulla?
      Omat vanhemapi aikoinaan tykkäsivät kerskua kylällä kuinka passatiin syötetiin juotetiin 2-3 päivän käynnillä lasten luonna ja kuinka lapset kantavat tuliaisia käydessään ?!
      Eikä vähäisempänä; kuinka lapset tekevät työt käydessään; siivotaan leivotaan hoidetaan karjaa korjataan satoa.
      Silloin kun meni äiti laitoi sopaan napollisen vettä lisää, saatoi jopa keittää pannullisen kahvia. Luetteli työt mitä tulee tehdä ennekuin sai takin päältään. Vanhemmat olivat syntyneet 1912 ja 1918.

      Ihan piruuttani pidän mummupäivää jolloin vanhemmat voivat mennä omille menoilleen, kuten haluavat, kerran viikossa. Aikaani menee 4-6 tuntia olen itse ihan tyytyväinen, näen lastenlasten kavun ja pysyn kasvamisessa jotenkuten perillä.

      En tyrkytä seuraani, enkä harrasta ajatusten vaihtoa, maailman menosta tai lasteni perheen elämästä tai taloudesta.
      En tue lapsiani rahallisesti.
      Lapsenlapsille olen avannut tilit, josta saavat rahat kun ovat 18 v. Olen asettanut mielessäni alarajan saldolle, jos elän siihen asti, että saan sen säästettyä.
      Vanhemmat ostavat lapsilleen mitä he tarvitsevat, pidän sen mielessäni.

      • viheliäinen mummu

        Ai niin unohtu :) en syö vierailuilla ja olen kieltänyt kaikki "tarjoilun", jos olen pitempään otan eväät mukaan. Lastenlasten kanssa juomme joskus limpsaa itse en sitä ostele edes itselleni kotiini.


    • mumpsa

      Tuntuisi aika tylyltä, jos mummu ei osallistuisi yhteiseen kahvitteluun ja ruokailuun. Myös aika tylyä jos ei suostu ajatusten vaihtoon eri asioista vieraillessaan. Mitä te sitten puhutte tai teette yhdessä? ihmettelen, mitä Viheliäinen mummu pitää vierailuna, sitäkö että autetaan tai halutaan apua? Minä puolestani ajattelen vierailun olevan sitä että istutaan rattoisasti, jutellaan ja vaihdetaan ajatuksia ja maistellaan kyläpaikan tarjottavia ja nautitaan toistemme seurasta. Se on mukavaa, mutta tietysti kohtuumäärässä, ei ihan joka viikko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4954
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4829
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4238
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3018
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe