Pätkiikö Elisan nimipalvelin?

jonkun verran kypsyn

Saunalahden/Elisan kanssa ollut käyttö vaikeaa viime viikkoina. Vikatilanteen aikana, kun vaihtaa nimpipalvelimen toiseksi niin heti toimii ... ja nopeammin kuin elisa konsanaan.

Onko suosituksia operaattorista, jolla ip-verkko toimii paremmin kuin Elisalla?

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei jonkun verran kypsyn!

      Tiedossamme ei ole häiriötä nimipalvelimien osalta. Onko siis tietokoneella tai modeemin asetuksissa määritettynä käsin jokin dns-osoite ja sitä vaihtamalla yhteys alkaa toimimaan? Elisan liittymissä suositellaan pitämään dns-osoitteen hakua automaattisella. Mikäli yhteys silti pätkii, on suositeltavaa kokeilla liittymää toisella modeemilla. Ongelman jatkuessa kannattaa asiasta tehdä häiriöilmoitus joko soittamalla asiakaspalveluumme 010190240 (häiriöilmoitukset 24h) tai ottamalla yhteys palstallamme vuorossa olevaan moderaattoriin. http://palsta.elisa.fi

      Tomi / Elisan palstatiimi
      http://palsta.elisa.fi

    • Minustakin tuntuu jotekin että netinselailu ei ole niin nopeaa kuin ennen.

    • Kuka uskaltaa?

      Ehkä olisi jonkun aika ryhtyä kertomaan tosiasioita, miksi verkot tökkii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      40
      8587
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      103
      6378
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      119
      4538
    4. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      74
      4531
    5. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      159
      4428
    6. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      69
      2983
    7. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      165
      2166
    8. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      65
      2068
    9. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      151
      1982
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      48
      1785
    Aihe