Kaksi gerbiiliäni Honey ja Hunaja ovat tapelleet. Honeylla haava poskessa, Hunajalla kyljessä ja reidessä. Olen laittanut Honeyn karanteeniin ja Hunaja nukkuu tällä heykellä Siirin kanssa. Siiri on sisu gerbiili, ja ilmeisesti lauman johtaja, eikä se ollut tappelussa mukana. Honey on virkeä ja molemmat ovat syöneet normaalisti. En uskalla vielä laittaa Honeyta terraarioon, koska tappelun loppupuolella, ennenkuin erotin ne, se lähti aina jahtaamaan Hunajaa.
Mitä teen? Viekö ne eläinlääkärille vai katsonko mihin tilanne menee? Ja voiko haavoja hoitaa kotona? Kaikki kolme ovat naaraita ja samasta poikueesta. Kiaa niillä on kaksi ja puoli vuotta. Vastatkaa asiallisesti, en kestä juuri nyt minkäänlaisia irvailuja.
Apua ja vähän äkkiä!
Epätoivoinen
2
93
Vastaukset
- Epätoivoinen
Anteeksi kirjoitusvirheet, Siiri on siis myös gerbiili ja ikää tytöillä on kaksi ja puoli vuotta
- idawee
Moi!
Jos haavat ovat pieniä, niitä voi hoitaa kotona putsailemalla niitä varovasti päivittäin ja tarkkailemalla, etteivät ne tulehtu. Jos ne ovat isoja tai tulehtuvat, eläinlääkäriin. Pidä tapelleet gerbiilit toistaiseksi vielä erillään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703139
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421584
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083