The Beatles..

....

Royal Philharmonic Orchestra ja Puna-armeijan kuoro Sibeliustalossa lokakuussa!

29.04.2014
Maailmankuulu brittiläinen Royal Philharmonic Concert Orchestra saapuu kiertueelle maahamme yhdessä alkuperäisen Aleksandrovin Puna-armeijan kuoron kanssa. Nämä mahtikokoonpanot tuovat Sibeliustaloon ainutkertaisen The Best Beatles Songs –ohjelmistonsa. Lavalla nähdään siis lähes sadan hengen sinfoniaorkesteri lähes sadan hengen kuoron kera esittämässä The Beatlesin parhaita kappaleita. Kapellimestarina toimii monien maailmantähtien musiikillisena johtajana toiminut Matthew Freeman.

Sgt. Pepper’s and The Best Beatles Songs –konsertti on todellinen Beatles-hittien ilotulitus. Royal Philharmonic Concert Orchestra vieraili maassamme viimeksi maaliskuussa Finlandia-talon loppuunmyydyssä konsertissaan. Nyt on luvassa aiempaakin komeampi esitys Aleksandrovin Puna-armeijan kuoron kera. Kyseessä on sama alkuperäinen kuoro, joka nousi maassamme kuuluisuuteen heinäkuussa 1993 Senaatintorin esiintymisellään Helsingissä yhdessä Leningrad Cowboysien kanssa 70 000 hengen yleisölle. Royal Philharmonic Concert Orchestra ja Aleksandrovin puna-armeijan kuoro tuovat lavalle The Beatlesin Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band –albumin sävelmät sekä lukuisia muita yhtyeen huippusuosittuja kappaleita.

The Royal Philharmonic Concert Orchestra perustettiin 1987, ja se on noussut nopeasti maailmanmaineeseen erityyppisen musiikin monipuolisena tulkitsijana. Ympäri maailman konsertoivan orkesterin ohjelmistoon on aina kuulunut klassisen musiikin lisäksi kevyttä musiikkia sekä poppia ja rokkia. Orkesteri on myös säestänyt suurilla lavoilla monia maailmankuuluja artisteja, kuten Stingiä, Barry Manilowia ja Il Divoa.
Matthew Freemanin ja The Royal Philharmonic Orchestran yhteistyö alkoi Symphonic Rock-albumin myötä. Freeman on johtanut uransa aikana yli 50 levytystä eri orkesterin kanssa, joista mainittakoot BBC Concert Orchestra, Tanskan radion orkesteri, Etelä-Jyllannin sinfoniaorkesteri, Prahan sinfoniaorkesteri, Metropole Orchestra of Amsterdam ja Oslon NRK-orkesteri. Freeman on toiminut myös monien maailmantähtien orkesterien musiikillisena johtajana. Näistä mainittakoot mm. Shirley Bassey, Michael Crawford, Anthony Newley, Frankie Vaughan ja Mary O’Hara.

Aleksandrovin Puna-armeijan kuoro perustettiin vuonna 1928, ja se on Venäjän suurin musiikkikokoonpano. Kuorossa on yli 200 jäsentä, lisäksi siihen kuuluu orkesteri ja lukuisia tanssijoita. Kuoron ohjelmistossa on yli 2000 laulua kaikilta musiikin aloilta. Suomeen kuoro saapuu vajaan sadan laulajan voimin.

Sgt. Pepper’s and The Best Beatles Songs -konsertti tarjoaa todellisen musiikillisen ilotulituksen, jollaista maassamme on vain harvoin nähty aiemmin. Yli kaksituntinen konsertti on täynnä ainutkertaista tunnelmaa, johon vain Matthew Freemanin johtama The Royal Philharmonic Concert Orchestra ja Aleksandrovin Puna-armeijan kuoro pystyvät.

Royal Symphony Concert Orchestra & Puna-armeijan kuoro
Sibeliustalossa su 19.10.2014 klo 19

4

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dhönni

      Beatlesia ei esitetä koskaan missään

    • Bömmi

      Haha..poju asuu puskassa...Aukaise silmäs ja tule ihmisten ilmoille..

      Vituttaako pojua?

      • Sivistää

        Kuunnelkaa klassista, sivistytte!


      • xxxxxxxxxgh
        Sivistää kirjoitti:

        Kuunnelkaa klassista, sivistytte!

        Royal Philharmonics on jo sivistynyt, soittaa Beatlesia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      221
      18334
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      94
      3998
    3. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      62
      2451
    4. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      34
      2097
    5. Temutatko ?

      Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?
      60 plus
      178
      1657
    6. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      289
      1602
    7. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      71
      1553
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      131
      1472
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      167
      1472
    10. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1364
    Aihe