laminaattiin vaha?

naarmuja

Onko olemassa jotain vahaa tai mitään pesuainetta jolla vois laminaattia "suojata", jotta se ois hyvän näköinen vielä muutam vuoden päästäkin?

reilu puolivuotta asuttu ja pinnassa kulumisen jälkiä syynä hiekka ja lapset.

2

1012

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laminaattori

      Heikoimmankin laminaatin pinta on paljon kestävämpi kuin vahoilla yms saatava "suoja". Pesuaineiden muodostamat "suojaavat kalvot" ovat kaikkein herkimpiä naarmuuntumaan ja ne näyttävät harmailta lattioissa.
      Paras keino olisi pitää hiekka ulkona. Kunnolliset kuramatot auttavat paljon.
      Vahojen ja erilaisten "suojaavina pintoina" markkinoitavien tuotteiden ongelmana on se, että moni niistä sisältää jotain polymeeriä ns pinnanmuodostusaineena (vrt ostoskanavien autonpesuaineet). Niiden sanotaan tekevän loistavan ja kestävän kalvon.
      Ne kalvot ovat uusina kyllä kiiltäviä, mutta kun ne naarmuuntuvat, niiden pois peseminen ei onnistu kotikonsteilla.
      Hiekka, terävät kivet ja terävien metalliesineiden iskut tekevät jälkiä laminaattiin. Mitä parempi käyttöluokka, sitä parempi kestävyys. Tummissa kuoseissa pienet hiekkanaarmut näkyvät selvemmin kuin vaaleissa.
      Jäljet tummuvat hieman ajan mukana, mutta ovat olemassa. Eniten hiekan aiheuttamia vahinkoja tulee muuton yhteydessä. Muuttolaatikot lasketaan pihassa hiekkaiseen kohtaan tai muuttoauton lattia ei ole riittävästi suojattu. Kun tällaisia laatikoita tai kalusteita siirretään uudella lattialla työntämällä tai vetämällä eikä nostamalla, siitä jää ikäviä muuttopäivän muistoja uuden kodin lattiaan. Karkeapohjaisten kenkien kuvioon juuttuvat pienet terävät kivet tekevät myös pahaa jälkeä. Tällaisissa tapauksissa syntyvä ääni pitäisi hälyttää ennen kuin naarmuja tehdään aivan tavattomasti. Mikään lattianpäällyste ei kestä hiekan/terävän kiven hankausta, ainakaan sellainen, jonka neliöhinta on reilusti alle 10 Euroa.

    • asentajapaavo

      Laminaatti on todella huono vaihtoehto lattiaan. Aitoa puulattiaa ei voita mikään. Hyvälaatuinen mattokin on parempi ja mukavampi jalan alla kuin kylmä kovamuovilattia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe