Vuosi 2012. Rakennuspaikka Espoo. Tontti maksoi 200 000:- , parinsadan neliön kivitalon rakennuttaminen maksoi 700 000:- Yht. N. 900 000 €. Nyt talo on myynnissä.
Huono bisnes?
12
355
Vastaukset
- velkavan eus
alle 500000€, näin se menee tällä hetkellä!
- 1717
Link ?
- Todella hyvä!!!
170m2. Rakennusvuosi 2007. Tontti 30min. Helsingistä 40 tonnia. Siporunko itse pystyyn, tekniikka ja rappaus tilaamalla, sisäpinnat itse. Rakennuskustannukset 270t€. Myytiin viime viikolla 460t€... Mielestäni ihan hyvä bisnes... uudet harkot tilauksessa.
- Ei edes mustal......
Oli kysymys kivitalosta Espoossa. Ei lusikkamajasta Kellokoskella.
- Huono bisnes
PYYNTI on 526 000:-
Miksi rakennuttaa noin kallis talo perustontille? Ymmärtäisin, jos tuo olisi arvoalueella, tms...
Kyllä tuossakin varmaan voitolle jää, muttei paljoa.- Ostajan markkinat
Kivitaloa ei kannata tällä hetkellä todellakaan rakennuttaa. Upean valmiin talon saa alle rakennuskustannusten.
- a mamies
pääkaupunkiseudulla rakennuttamiskustannukset ovat puutalolle 2750€/m2 ja kivitalolle 3250€/m2. Nämä siis aikalailla toteutuneiden alkupäästä, vain taivas on rajana kun minimiin aletaan lisäämään arjen luksusta.
Jokainen alalla tietää, että rakennuttamalla ei tiliä tällä hetkellä tee. - Halvalla menee mutta
400 000:-
- Töitä on tekeville
Niin kauan kun meillä saa verottomana talon myydä parinvuoden välein, niin kyllä kannattaa.
Hartiapankki kannattaa aina, mutta ei ole laiskojen ala. Oikeastaan on hyväkin, että jobbarit jotka eivät koskaan todellista työtä ole tehneet joutuvat piukemmalle.
Pienyrittäjille tällainen aika on sääli ja rokottaa ahkeraa, rahaa siirretään surutta poliittisilla päätöksillä laiskoille.
- KKivelä
Markkinat vain normalisoituvat, Aiemmin oli aivan käsittämätöntä kuinka käytetyt talot olivat saman hintaisia tai kalliimpia kuin uudet. Nyt talon arvo tippuu kun se vanhenee, mikä on aivan järkevää ja luonnollista.
Asiaa voi verrata vaikkapa autoon. Mitä jos kolme vuotta vanhasta autosta pitäisi maksaa sama hinta kuin uudesta ?- Rakennusta vaan
Asia ei ole aivan noin yksinkertainen, talon arvoon vaikuttaa eniten sijainti ja arvon pysyminen on pitkänaikavälin hommaa. 50 vuoden aikajanalla talo on aina hyvä sijoitus, tietysti 50 aikajanalla saattaa jokin autokin lisätä arvoaan.
Muutamaa vuotta vanhaa taloa on usein myös varusteltu paremmin ja pihakin on kunnossa, niin moni asia vaan vaikuttaa.
Vanhan talon on yleensä on saannut jo pitkään halvemmalla, mitkä ovat olleet sen rakentamisen kustannukset, joten se on ollut kannattavampaa. Mitä huonommassa paikassa tontti on sijainnut, sitä heikomman hinnan on saannut myyjä.
Tietysti hintaan vielä vaikuttaa jonkin verran rakennusmateriaali, kivitalo on aina ollut hieman paremmin arvonsa säilyttävä.
Se on totta, että ahkeruus ja hartiapankki on myös aina kannattavaa, avaimet käteen tietysti sopii kädettömille merkonomeille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082475
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401624Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411276Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2911073Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22965- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19804Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783