Aloitin e-pillerit noin viikko sitten ja pari päivään sen jälkeen aloin saamaan paniikkikohtauksia, ensimmäistä kertaa kahteen vuoteen. Myöskin jokapäiväistä mahakipua on, kipu on vähän niinkuin kuukautiskivut mutta paljon lievempänä. Tietäisikö kukaan mistä tässä on kyse ?
Paniikkihäiriö ja e-pillerit ?
huolestunut.
184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hormonitaso heittelehtii. Sinuna keskustelisin lääkärin kanssa asiasta, voi olla että kyseinen e-pilleri merkki ei sovi sinulle. Mutta älä ota turhaa stressiä kohtauksista, näyttäisi selvästi siltä että ne johtuvat juurikin hormonimuutoksesta (eihä tässä kyllä lääkäreitä olla) mutta kuulostaisi siltä :D . Itsellä oli e-pillereiden alotuksen yhteydessä niin rajut mielialamuutokset ja vatsa pinkeä kuin jalkapallo, että oli pakko vaihtaa merkkiä. Se auttoi kyllä ja olen syönyt samaa merkkiä jo 4-5vuotta. Toivottavasti saat asian hoitoon pian ja olosi paranee.