10000€ -> 194000€ = 6 vuotta

Peluuristi

Tuossa se on yllä, oma tuottoni kuudelta vuodelta. Tai olisi tuotto, jos realisoisi nyt. Toki suuri osa on Nokia-onnenpotkua, mutta myös viime syksyinen sijoitus Elektrobittiin on tuottanut todella hienosti. On siellä muitakin 80% kasvun papereita.

En seuraa pörssiä, vaan sijoitan ns tunteella, yleensä teknologia-osakkeisiin ja pävittäistavarakauppaan. Onneksi olen onnistunut Keskon kiertämään, oli sitäkin kolme vuotta sitten vuodenvaihteen salkussa.

Mutta siinä, repikääs perässä, ihan harrastelijapohjalta.

5

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vakuusvaje

      Ihan kohtuullinen suoritus. Keskittämällähän hajonta kasvaa ja silloin voi tehdä komeita voittoja. Kunhan et vain erehdy tämän perusteella luulemaan, että seuraavat kuusi vuotta sujuvat samalla menetelmällä automaattisesti yhtä hyvin.

      Salkun kasvaessa itsesuojeluvaistokin tulee peliin mukaan. Kymppitonnin menettäminen ei ole niin vakavaa, mutta 200000 on jo eri luokan juttu. Siitä lukemasta ei tee enää mieli palata lähtöruutuun.

    • stocks

      Ajatellaan avauksen tuloksen olevan todellisuutta ja toteutettuna ainoastaan ko. alkupääomalla siihen kuukausittain / vuosittain pääomaa muista tuloistaan lisäämättä (paitsi mahdollsista osingoista), niin oikein hyvä tulos.

      Mennyt tulos ei kuitenkaan ole tae tulevasta ja kuten edellä oleva jo manitsikin, niin summien kasvaessa jo mainitunkin suuruisiksi tulee riskinottokin haasteellisemmaksi koska on liikaa menetettävää.

      >> En seuraa pörssiä, vaan sijoitan ns tunteella, yleensä teknologia-osakkeisiin ja pävittäistavarakauppaan.

      Liippaa maistissa tikanheittoa ja / tai uhkapeliä. Tuurilla voi saada hyvän tuloksen ja seuraavalla kierroksella menettää hankkimansa pääoman tai hyvin huomattavan osan siitä.

      Pörssisijoittaminen on melko haastava laji valintojen ja ajoituksien suhteen, sillä joka valintakerralla tulisi menestyä ilman sitä kuulua kristallipalloa ja myös osata myydäkin suhteellisen oikeaan aikaan, hevosta potentiaaliimpaan vaihtaakseen edellisen tultua syklinsä kypsään vaiheeseen.

      Mutta toivotaan sijoituskohteiden valintojen osuvan jatkossakin oikeaan.

      • omakas

        Aloitus on oiva osoitus siitä, ettei sijoittaminen vaadi muuta osaamista kuin verotuksen ja kaupankäyntikulujen minimointia. Sillä mitä osakkeita ja millä perusteella valitsee, ei oikeastaan ole mitään väliä, koska sitä kristallipalloa ei ole. Tietysti aloittajalla on käynyt lähinnä kauhea tuuri, mutta sitähän tämä peli on. No hajauttamalla voi varmistella, mutta samalla varmistaa, ettei aloituksen tapainen satu osu kohdalle.


    • 18+19

      Enpähän noin hyvin ole kuuttavuotta saanut.

      100'000€ >> 170'500€ Ennen veroja.

      Laskenta oli tosi monimutkainen, koska massaa oli aikaisemmin ja on edelleen.
      Ja kaalatakin piti viellä.

      Olen luullut että minulla on hyvinkin huonosti mennyt, on sitten muillakin.

      Eihän tämä merkitse kuin noin 8% vuotuista kasvua.

    • tuuoppi

      nokia onnenpotku on ollut pöljän mäihää

      viisas ei sijoita roskaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7469
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6166
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5642
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      177
      5585
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      34
      4497
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      33
      3640
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      85
      3530
    Aihe