10 tunnin vaihto Hong Kongissa

EnEizEl

Hei!

Olen varaamassa lentoa, jossa on noin 10 tunnin vaihto Hong Kongissa. Lento saapuu Hong Kongiin iltapäivällä ja lähtee puolen yön jälkeen. Tiedustelisin, että mitä siinä välissä ehtii/kannattaa tehdä? Mielestäni vaihtoaika on niin pitkä, että siinä ehtii hyvin käydä kaupungilla. Ehtiikö esim. sinne näköalapaikalle?

1

1023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hong Kong Fani

      Helposti ehdit Peakilla käymään ja seikkailemaan hieman keskustassakin. Junalla (The Airport Express) pääset suoraan lentokentältä Hong Kongin keskustaan (Central), josta ei ole kovin pitkä matka Peakille menevälle Peak Tramille.
      Matka kentältä keskustaan kestää noin 30min. ja maksaa noin 10€, lippu on helppo ostaa lentokentän automaateista. Toinen vaihtoehto on mennä taksilla vaikka suoraan Peakille, mutta mielestäni The Peak Tram kannattaa kokea. Viimeksi oma matkani keskustasta kentälle taksilla maksoi muistaakseni alle 40€. Taksilla ajelu on Hong Kongissa halpaa.. Mutta varaudu pitkiin jonoihin Peak Tramilla, ajankohdasta riippuen jonotusaika saattaa olla parikin tuntia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1314
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1125
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1007
    4. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      812
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      184
      797
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      776
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      759
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      751
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      738
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      698
    Aihe