Mikäs valmettia vaivaa? Isolla puolella vaihteet ei pysy päällä. Jos ajelee pelkästään tiellä, vaihteet pysyy päällä, mutta kun menee pellolle tai muuten tekee rasittavampaa hommaa, niin yhtäkkiä traktori pysähtyy ja laatikosta kuuluu paha pärinä. Tätä ongelmaa ei ole vaihteiston pikkupuolella.
Onko kellään Valmetistilla samanlaista ongelmaa, mahdollisia korjauskeinoa?
Valmet 565:n vaihteisto-ongelmat
8
5025
Vastaukset
- TopiPämppi
Siinä on kertojan kytkinkappale kulunut vaihdelaatikossa. Ensiapuna voisi kokeilla säätää kertojan ohjainrautaa (se jossa kertojan vipu liikkuu): löysää sitä vaihdelaatikon kannessa olevaa pulttia ja siirrä ohjainrautaa taaksepäin - sen pitäisi pystyä liikkumaan pari-kolme milliä reiässään. Se ei kuitenkaan ole oikea korjaus, vaan sinne vaihdelaatikkoon on vaihdettava pieni osa. Tarvittavan osan saa varaosaliikkeestä ja korjaus onnistuu kotioloissakin.
- TKH
Lisäksi voi olla laakerit senverran kulunut että akseli pääsee liikkumaan päittäissuunnassa.Joten se vaihteiston kansi sekä perän luukku pois ja sitten pystyy traktoria katkaisematta vaihtamaan myös sen ylemmän akselin laakerit.
- HABA
Joo, edellä olevat jutut pitää paikkansa. Pääakselin synkronirenkaat on todennäköisesti kuluneet niin, että iso alue ei kytkeydy kunnolla päälle. Lisäksi akselin päittäisvälys on varmasti liian suuri. Omassa 565ssa oli sama vika mutta pikkupuolella eli aluevaihataja hyppäsi silmästä lumilingon kanssa.
Osien vaihto onnistuu kotona mutta perälevy ja nostolaite laatikon kansi on irroitettava. Se pääakseli on aivan stanan lujassa kiinni johtueen etummaisen laakerin ruostumisesta kiinni koloonsa. Irrotukseen tarvitaan kaveri jolla on sorkkarauta tai rautakanki, jolla hän vääntää akselia taaksepäin traktorin vas. puolelta. Itse seisot traktorin päällä ja hakkaat PAKSULLA messinkituurnalla ja moskalla rataspakettia ulospäin.
Kun purat akselin, polta tulisilla kirjaimilla mieleesi (paperille), missä asennossa osat ovat ja erityisesti kytkentäholkki, eli se osa, johon aluevaihtajan keppi kiinnittyy, pitää tulla oikeinpäin. Siinä on muistaakseni ura etupuolella. Sen osan voi laittaa siististi väärinkin päin mutta alue ei pysy päällä ja purkamisen voi aloittaa uudestaan...
Osta yksin tein kaikki laakerit eli kuula- ja neulalaakerit uusina äläkä laita vanhoja. Päittäisvälyksen säätöön tarvitset säätölevyjä, jotka saa samasta kaupasta. Päittäisvälystä en muista, tarkista se Valtran huollosta.
Kasaaminen on kinkkinen juttu, jos osat ei ole muistissa, eli käytännössä se ei onnistu. Sitten viet kaikki palikat huoltoon ja pojat kasaa sen siellä eikä veloitus ole 5-10min työstä paha.
Nyt on aika alkaa purkamaan, ennen kuin lumet tulee :)- timppa
Paljonko arvelette ammattimiehellä menevän aikaa, jos teettää remontin.
- Haba
timppa kirjoitti:
Paljonko arvelette ammattimiehellä menevän aikaa, jos teettää remontin.
Arvio on, että traktoripajalla tuo remontti vie 2-3 tuntia, jos akseli lähtee irti yllämainitulla konstilla.
Hinta tuskin on ongelma, teettämällä työn menetät ainutlaatuisen mahdollisuuden tutustua valmetin vaihteistoon - tai - voithan mennä seuraamaaan remppaa sivusta.
- Huoltomis1
Traktori ammattiasentajat ovat usein kertoneet, ett kaukkien 3-sylinteristen valmettien vaihteistot ovat rimpulavaihteistoja nimeltään. Tätä verrataan ajatuksissa majoriin, ferguun ym samanikäisiin muihin rattoreihin. Missään muossa ei ole vastaavia vikoja.. metalli laatu ei vastaa lainkaan edellämainittuja, hammasrattaiden koko on myös pieni. Joten nyt viat ilmenee entistä suurempana. Heikko metalli, olemattomat hammasrattaat, siinä syy. Korjaa niitä sitten, kun valmetti ei tee enää uusia osia.
- MaatunutJo
Aloittajalla oli tuo ongelma 12 vuotta sitten. Taitaa valmetti nyt kasvaa jo koiranputkea saunan takana. Ei niihin valmet-valtra tekeleisiin pidä sekaantua missään olosuhteissa. Harmia vaan tulee.
- Ekonkone
Näissä kirjoituksissa yleensä ei mainita alkuperäistä asiaa vaan kirjoitetaan mitä sylki mieleen tuo .Kysyn kumminkin Valmet 502 vasemmalta puolen kuuluu kova ryske kun vähän kovemmin ajaa seon sellaista tärinää katsotaan mielenkiinnolla mitä tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6417808Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4312096Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2191979- 1431570
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511218Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251148Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951008Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65819Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6689Sofia matkii Martinaa
Sofia etsii omaa lippisjonnea mäkkäreistä ja itiksestä. Tuskin löytää yhtä komeaa.133668