tarvitsen apua - 11v kirjoittaa

- aloitan kirjan kirjoittamisen näin kesäloman alussa.. Kirjani juoni perustuu koirahullu Lucyyn,jonka epäonneksi elämä päättyy lyhyeen: koira tappaa hänet. Lucy alkaa kummittelemaan, ja eräs hahmi nimeltä Jack ihastuu tyttöön ja tekee kaikkensa että Lucy saisi rauhan.. niin hän alkoi koirarääkkääjäksi

kauan kestää 200sivuisen kirja kirjoittaminen yleensä? ja onko väliä iällä? Onko juoni hyvä vai tunkkainen/tylsä? Onko kokemusta kirjan kirjoitamisesta,
jos on kerro vinkkejä? missä voi julkaista kirjan?
~ Haluaisin vastaukset kysymykseeni :)
5127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No jos ajattelet että yhden liuskan kirjoittaminen veisi tunnin, menee kirjasi ekan version kirjoittamisen 200 tuntia. Jos kirjoitat n. 30 min per liuska, niin 100 tuntia. Eli jonkin aikaa. Jos kirjoitat liuskan per päivä menee 200 päivää, jos kirjoitat 10 liuskaa, niin 20... Mutta ei kai ajalla ole väliä, kun on hauskaa?

Aika karu juoni, hirtehishumoristinen. Ei paha.

Äänestä

Kuulostaa hyvältä. Älä kuitenkaan mieti julkaisuja tai kestoa vielä nyt, minulla on sinulle vain yksi vinkki. Kirjoita ihan mitä sinä haluat ja pidä hauskaa. Kirja valmistuu jos on valmistuakseen, eikä sillä ole väliä, kauan siihen menee. Juonenkaan suhteen ei ole väliä onko se hyvä vai huono, kunhan itse pidät siitä ja pidät sellaisen tarinan kirjoittamisesta. Sinun iässäsi on vielä kaikkein tärkeintä kirjoittaa, kirjoittaa, kirjoittaa ja nauttia siitä ja pitää hauskaa. Jos intosi vie niin pitkälle, että saat kirjan valmiiksi, voi julkaisuja miettiä sitten. Ne ovat kuitenkin toissijainen asia kirjoittajalle, myös vähän vanhemmillekin. Kaikkein tärkeintä on tehdä sitä, mistä nauttii pelkän kirjoittamisen riemun vuoksi.

Joten kirjoita sitä mitä tahdot ja pidä hauskaa! Sillä pääset vaikka minne.

Äänestä

Onko äiti tai isä kotona? MIksi haluat kirjoittaa kuolemasta, tappamisesta ja koiran rääkkäämisestä? Juttele jollekulle luotettavalle aikuiselle.

Ja te kaksi vastannutta idioottia, kivoja neuvoja tuollaista "kirjoittavalle" 11-vuotiaalle. Hävetkää!

Äänestä

Eläinten rääkkääminen on oikeasti sellainen aihe, ettei siitä kukaan halua lukea. Minä en voi edes katsoa elokuvia, joissa eläintä kohdellaan huonosti tai se tapetaan.

Äänestä

ai, okei. Vaihdan juonta :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirjoittaja03 kirjoitti:

- aloitan kirjan kirjoittamisen näin kesäloman alussa.. Kirjani juoni perustuu koirahullu Lucyyn,jonka epäonneksi elämä päättyy lyhyeen: koira tappaa hänet. Lucy alkaa kummittelemaan, ja eräs hahmi nimeltä Jack ihastuu tyttöön ja tekee kaikkensa että Lucy saisi rauhan.. niin hän alkoi koirarääkkääjäksi

kauan kestää 200sivuisen kirja kirjoittaminen yleensä? ja onko väliä iällä? Onko juoni hyvä vai tunkkainen/tylsä? Onko kokemusta kirjan kirjoitamisesta,
jos on kerro vinkkejä? missä voi julkaista kirjan?
~ Haluaisin vastaukset kysymykseeni :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu