Miehille

Voisitko tutustua varattuna varattuun, jos sinulla olisi tunteita tätä toista naista kohtaan? Vai eroaisitko AINA ensin?
10253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En tiedä onko aloittaja nainen vai mies ja onko hänellä itsellään tuollainen tilanne vai miksi kysyy, mutta vastailen silti jotain.

Miksi et voisi tutustua häneen vaikka niinkuin ystävänä, jos olet tekemisissä hänen kanssaan muutenkin? Voihan se hieman olla tunteiden takia vaikeaa olla vain ystävä, mutta silti. Mutta jos et ole hänen kanssaan tekemisissä, niin ei sitten tietenkään mitään treffailua varattuna.

Jos osoitat että et halua tutustua häneen ja olet välinpitämätön, niin hän voi luulla sinun inhoavan itseään ja luulee, että et ole kiinnostunut ollenkaan. Ja jos hän luulee noin, niin miten luulet hänen suhtautuvan, jos sitten erottuasi menisitkin lähestymään sitä naista ja osoittaisit kiinnostusta. Hän saattaisi antaa sulle kylmästi pakit jopa suuttua, kun ihmettelisi että mitenkäs nyt kelpaa kun ei aikaisemmin edes kelvannut jutella. Hän saattaisi luulla olevansa sulle pelkkä hätävara jonka puoleen käännyt hylättynä puolison jätettyä sut, vaikka itse sanoisitkin eronneesi, kelpaavansa sinulle vasta sitten kun ei ole parempaakaan tarjolla yksin jääneelle miehelle. Tai sitten hän säälittelisi sinua ja tuntisi myötätuntoa, mutta ei sen enempää.

Tuo nyt on vaan arvailuani, vaikeaa sanoa miten siinä kävisi ja miten hän oikeasti suhtautuisi. Voisi hän tietysti suhtautua myös toivomallasi tavalla. Tärkeintä, että kohtelet häntä ihmisenä josta pidät ja myös osoitat sen, jos olet hänen kanssaan säännöllisesti tekemisissä.

Äänestä
  • Noin siinä voisi käydä, että jos mies erottuaan tulisi vonkaamaan naista jota kohtaan mies ei olisi aikaisemmin osoittanut mitään mielenkiintoa edes ystävätasolla, niin nainen saattaisi luulla olevansa eronneelle miehelle vain tilapäinen lohduke ja naisen korvike. Joten jos kyseessä olisi nainen jonka mies jotenkin tuntee, niin parempi vaihtoehto voisi olla tuo tutustuminen ensin ystävätasolla ja siitä sitten jatko menisi omalla painollaan.

    Äänestä

Tottakai voi tutustua jo ennen. Kyllähän varmaan elämässäsi muutenkin juttelet ihmisten kanssa ja silleenhän sitä tutustuu. Ja mistä tiedät haluaako se nainen sinut tai haluatko itse hänet, jos ette tutustu. Tutustuessanne saisit hyvän perustan suhteellenne, jos jo tutustutte ja molemmat voi sitten tehdä isompia ratkaisuja elämässään.

Äänestä

en jaksa tutustua kehenkään,en edes tulevaan vaimooni.

Äänestä
  • ettei jäis naimaonni saavuttamati tuolla menolla.

    Äänestä

Eiköhän toi ole aika yleistä, yleensä kait jos on tunteita jotain kohtaa, omassa suhteessa ne on tainnut kuihtua. Tähän ei taida olla mitään yksellitteistä vastausta riippuu niin tilanteesta.

Äänestä

Voisin

Äänestä

tunteilleen voi, eli kyllä

Äänestä

En ole kiinnostunut varatuista, vaikka olen varattu.

Äänestä

Voiko mies ja nainen olla ystäviä?
Tuntuu, että joiltakin se ainakin onnistuu.
Tai että voiko ylipäätään sitten varatut ihmiset
tavata toisiaan missään muodossa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysymys12 kirjoitti:

Voisitko tutustua varattuna varattuun, jos sinulla olisi tunteita tätä toista naista kohtaan? Vai eroaisitko AINA ensin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu