Tilanne tällä hetkellä:
• Pikachu
• Froakie
• Fletchling
Chespin ja Fennekin kehitysmuotoineen voidaan turvallisesti sulkea pois, koska Clemontilla on jo Chespin ja Serenalla Fennekin. Clemontilla on lisäksi Bunnelby, joten myös se ja Diggersby voidaan eliminoida vaihtoehdoista.
Olen varma, ettei Ash tule koskaan pyydystämään toista sähkötyyppiä, joten Helioptile, Heliolisk ja Dedenne voidaan unohtaa. Kaiken lisäksi Clemontilla on Heliolisk ja Dedenne.
Myös kaikki legendaariset voidaan jättää huomiotta.
(Perusteluita tuskin tarvitaan.)
Jäljelle jääneistä Kalos-alueen pokemoneista seuraavat vaikuttavat todennäköisimmiltä:
• Hawlucha
http://img.pokemondb.net/artwork/dream/hawlucha.png
- Uusimmassa tunnarissa Hawlucha näyttäytyy muiden Ashin pokemonien seurassa, joten tämä tapaus on käytännössä varma.
• Skiddo
http://img.pokemondb.net/artwork/skiddo.jpg
- Ash on pyydystänyt aina ruohotyypin jokaiselta uudelta alueelta. Phantump, Trevenant, Pumpkaboo ja Gourgeist edustavat ruohotyypin lisäksi kummitusta, minkä takia ne vaikuttavat epätodennäköisiltä vaihtoehdoilta. Chespin oli jo valmiiksi poissa laskuista, joten jäljelle jää vain Skiddo (tai Gogoat).
• Bergmite
http://img.pokemondb.net/artwork/dream/bergmite.png
- Tämä tapaus vaikuttaa vahvasti uudelta Snoruntilta.
Sitten vielä muutama sananen mahdollisista evoluutioista.
Jokainen Ashin lintu pokemon on saavuttanut viimeisen muotonsa ennen liigaa, joten Fletchlingin kohtalo on käytännössä sinetöity. Pikachu pysyy varmasti Pikachuna, eivätkä Ashin vesityypit yleensä kehity. Hawlucha ei edes voi kehittyä, joten paineet kohdistuvat Skiddoon ja Bergmiteen, joista jälkimmäinen vain tuntuu jotenkin todennäköisemmältä.
Lopullinen veikkaukseni Ashin Kalos-alueen tiimiksi on siis seuraavanlainen:
• Pikachu
• Froakie
• Fletchling => Fletchinder => Talonflame
• Hawlucha
• Skiddo
• Bergmite => Avalugg
Muita mielessäni käyneitä vaihtoehtoja olivat Scatterbug, Litleo, Pancham, Clauncher ja Klefki, mutta syystä tai toisesta päätin jättää ne pois.
Kertokaa vapaasti omia mielipiteitänne aiheesta.
Ashin Kalos-alueen tiimi
PT.
0
114
Luetuimmat keskustelut
- 711104
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K12949En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o61910- 62818
- 60760
- 57697
- 60627
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49627- 67606
- 133596
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.23594Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.30565- 50559
- 33510
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk35509- 29505
- 72486
- 18484
- 40457
- 24439