Mä olen jo pitkään kamppaillu päänisisällä ja vartaloni kanssa anoreksiasta. Mä en vaan hyväksy mun kehoa enkä mä myöskään halua puhua psykologeille tms, mutta mä tiedän että teidän ihmisten kanssa ketkä kärsii tai ei kärsi tästä ongelmasta niin on paljon helpompi puhua.. Oon vaan niin ahdistunut ja peloissani, että mun on pakko laihtua kokoajan lisää ja lisää.. Auttakaa mua oikeesti..mä tarvitsen sitä..
Mä tarvitsen teidän apua..
Masentunut.
497
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Syö sellaista ruokaa mitä haluat syödä, vaikka jäätelöä tai no mitä vain jotta saat elimistöön voimaa itsellesi... mutta nukkumis-idea, tämä on erikoista, jotain joo minun karatekojen opetus-juttuja: eli nostat jalkoja nukkuessa laittamalla jonkun tyynyn tai vastaavan jalkojen alle, tulee enemmän verta päähän ja paremmat unet.
Kiitos nukkumis vinkistä, sillä en ole saanut nukutuksikaan moneen yöhön kunnolla.. ❤
Itselläni oli nuorena jonkinlainen syömishäiriöjakso, jota ei koskaan selvitetty ja hoidettu. Itselleni varmaan avain paranemiseen oli ryhtyä virallisesti kasvissyöjäksi, vaikka se siihen maailman aikaan oli epäillyttävää. Siinä vaiheessa aloin kuitenkin syödä kunnolla, ja kuukautisetkin sain takaisin.
Välillä inhoan kehoani, mutta varsinaisia laihdutuksia ei ole koskaan tarvinnut harrastaa myöhemmin. Pelkäsin nimittäin kauheasti, että paino nousisi hallitsematta. Ei se nouse. Alkuun voi olla pientä ahmintaa, mutta normaali näläntunne ja syömisrytmi on mahdollista saada takaisin.
Mitä jos oikeasti hakisit apua? Olisi helpompaa. Käy juttelemassa vaikka jossain psykiatrian päivystyksessä. Syömättömyys ja liika laihuus tuhoaa kehosi. Pienen naisellisen rasvan oppii kestämään, ja kunnolla syöden myös lihakset kasvavat ja vahvistuvat, jolloin voi näyttää sporttiselta ja voida hyvin.
Se on hyvä, että sulla on tuollainen olo, että pelottaa ja tiedostat sen vaaran, että laihduttaminen voi lähteä käsistä. En yhtään tiedä, onko painosi normaalin rajoissa, vai ylä- tai alarajan toisella puolella, mutta joka tapauksessa olisi tärkeää, että yrität rakastaa omaa kehoasi juuri sellasena kuin se on. Se on vaikeaa ja voi viedä kymmeniä vuosia, joten ensin oliskin hyvä koittaa pikkuhiljaa edes hyväksyä itsesi sellaisena kuin olet. Tiiän, että tää kuulostaa turhalta paskanjauhamiselta, mutta kyllä se vaan on niin.
Onko sun epävarmuus omaa kroppaasi kohtaan lähtenyt jostakin tietystä itseesti kohdistuneesta kommentista ym, median aiheuttamasta ulkonäkökriittisyydestä vai tuntuuko, ettei siihen oo mitään selkeetä syytä/laukasevaa tekijää, että se on niinkun kasvanut ajan myötä?
Suosittelen, että et ainakaan lue mitään laihduttamiseen kannustavia sivustoja tai muuta vastaavaa, se on yksi suurimpia virheitä jonka voisit tehdä. Yritä kiinnittää huomiosi johonkin muuhun, kuin omaan vartaloosi, sillä maailma on täynnä asioita, joita voi ajatella sen sijaan, että murehtisi omaa kroppaansa.
Älä ala tekemään itsellesi "kiellettyjen ruokien -listaa" ja yritä syödä mahdollisimman monipuolisesti. Kaikkea voi syödä, kunhan muistaa kohtuuden. Helpommin sanottu ku tehty, mutta se vaan on totuus.
Viitaten edelliseen kommenttiin; Musta tuntuu hassulta, että jonkun paranemisessa auttaa kasvisyöjäksi ryhtyminen. Hienoa, että se on auttanut ja ei siinä mitään väärää ole, mutta en kuitenkaan suosittele ehkä yrittää parantua tämän keinon avulla, sillä suuressa osassa sh tapauksia, kasvis syönti aloitetaan juurikin siksi, että saataisiin pienennettyä syömismahdollisuuksia ja olisi helpompi skipata ruokailuja. Siksi monissa hoitotahoissakin ollaan yleensä kasvissyöjäksi ryhmtymistä vastaan, jos potilas potee jonkin sortin syömishäiriötä. Mutta jokainen tavallaan. En halunnut arvostella tällä mitä sanoin, joten en tarkoita mitenkään pahalla.
Laihduttaminen ei ole järkevä vaihtoehto, ellei sitten ole sairaalloisen ylipainoinen (oikeasti, eikä vain oman tuntemuksen mukaan) ja oma paino aiheuttaa fyysistä haittaa.