Tervakallion isännän blogi

1.6.2014 on Tervakallijon isäntä kirjoittanut blogissaan ihan asiaa, niin menneistä päättäjistä kuin nykyisinkin toimivista.

Syistä ja seurauksista. Lopputulema on, ettei tästä mihin päästä, ellei mätäpaisetta puhkaista ja ellei vallankahvasta näitä jo ammoisina aikoina samaa vääryyttä tehneitä, saada pois. Nuoriin vedotaan.

Niin mekin vetoamme. Nähkää totuus, oikeus ja rehellinen demokratian hoitaminen.

Ystävällisesti pyydämme, että joku "leikkaa" ja "liimaa" sen näille sivuille, vaikkapa tälle juttupalstalle.
34320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Demokratiaa on se että kunnioitetaan vaalien tulosta ja annetaan valituille rauha hoitaa tehtäviään! Pulinat pois!

Äänestä
  • Ja sinä sitä jaksat laulaa aina tuota samaa virttä .vanhat vaihdettava kieroilemasta puhtaisiin juonittelemattomiin nuoriin pättäjiin .että oikeus vihdoinkin palaisi päätöksentekoon .vaikka vaalintulos oli mitä oli ,niin ketkuilijat pois vallasta ..jotta pääsee uudet tuulet puhaltamaan päätöksiin .ja PISTE .

    Äänestä

Nyt ei sitten tyydytä enää asemasota vaiheeseen, vaan hyökätään. Viholliset tunnistetaan ja tihutyöläiset saavat kiirettä ja tulta munille. HYVÄ Aarne.
KIITOS osuvasti kuvatusta TOSIELÄMÄN tuhat ja yksi piilotettua tekoa Pyhäjärven peittelyverkostokomissiolta.
Luoja meitä varjelkoon, kun Suomen laki ei näytä sitä tekevän.

Äänestä
  • Nämä blogit haiskahtaa yksipuolisilta ja tarkoitushakuisilta! Ei millään pahalla, mutta uskottavuus KÄRSII!

    Äänestä

Mutta AARNE ,Sinultahan hupeni kannatus,ei turhan hörisijät saa luottamusta,mutta vihaamasi henkilö OLI ÄÄNIHARAVA,,,katkeraa on kirjoituksesi,et hyväksy:olit häviäjä!!!

Äänestä

Sekö on sinulle elämän ja kuoleman asia; vaalimenestys? voi raukka parka että hankitaan vaalivoitto keinolla millä hyvänsä, ja sen jälkeen Aarnenkin esiin tuomat asiat ovat laillisella tavalla eilen, tänään ja huomenna? Aarne on 221 krt enemmän kunnian mies, kuin se toinen.

Äänestä
  • Vaalivoittoa ei koskaan saada "keinolla millä hyvänsä" vaan aina omilla ansioilla!

    Äänestä

Aarnella oli johtajakautensa. Sitä hän muistelee.

Äänestä

Minä en halua olla ilkeä, olen kuitenkin.
Niin kaatuivat täyden vallan loistosta, kansansuosion päivinä ja ansioillaan suuret johtajat Gaddaf, Lenin, Stalin, Hitler,jne.

Valta ja vastuu, joskus niillä ei näytä olevan mitään tekemistä keskenään.

Äänestä

katastrofin ainekset leijuvat ilmassa, vai mitä?

Äänestä

Ei oo näillä kahella herralla vai neitejäkö ovat, sekä Proo porukalla kaikki muumit laaksossa.

Äänestä

Mistä näitä oikein tulee, näitä uusi keskustan keskospoikia-ja tyttöjä?
Lisääntyvät oudosti, syövät vieraissa pöydissä ja tartuttavat naapurikuntalaisiinkin kulissitaudin.

Äänestä
  • Kyllä Aarne kirjoittaa asiaa. Kertoo rehellisesti miten asiat ovat olleet ja miten ne nykyisinkin hoidetaan. Hyvä-veli systeemi ja verkosto hallitsee paikkakuntaamme. On harmi että ikääntynyt väestömme ei ehkä ymmärrä miten suojellaan, edesautetaan, palkitaan, pidetään dynastiaa voimissa. Reppanoita haalitaan verkkoon.
    Nuorten pitää ottaa ohjat käsiin!!!!!!
    Muuten sivistyslautakunnan kokouksen ja valmistelun suhteen, menikö oikein? Jos olisin ollut Jorma Kauranen, olisin ilman muuta kutsunut varajäsenen paikalle. Haastattelijoista ei kaikilla tainnu olla edes lapsia. Eikö valittava hlö tule olemaan erittäin tärkeässä perhetyössä? No, jos omatunto on puhdas, niin ok. Aika näyttää soimaako?

    Äänestä

Kyllä on katkeran miehen puhetta. Eipä silloin blogeja kirjoiteltu kun oli itse vallankahvassa. Valitettavasti kansa ei luottanut häneen. Näin se menee.

Äänestä
  • Vilpillä se menee

    Äänestä

  • Istuva ilves kirjoitti:

    Vilpillä se menee

    Kaupunginhallituksen valittu puheenjohtaja ehdokkaana kuntavaaleissa ja tuloksena 24 ääntä! Kannattaisko katsoa peiliin enemmän kuin kirjoitella katkeran sävyisiä blogeja?

    Äänestä

Kyllä kepujen itsensä kannattaa katsoa peiliin ja nähdä, mikä kiero porukka siellä hyörii ja pyörii.

Kantani aikoinaan oli politiikassa. Itseään saa kehua, mutta ei toista haukkua.

Keskustavanhukset eivät tätä hoksanneet vaan äänestivät näitä, kieroilijoita ja pahan puhujia.

peloltteluilla ja uhkakuvilla haalivat itselleen ääniä. Mitä on tapahtunut, ei sellaista, joka hurraa huutoihin antaisi aihetta.

Äänestä

Kyllä meni hyvin tuo viime kausi, siihen kun samat ihmiset saisi takaisin . Pyhäjärvi pelastuisi. Nousisi Hyvin voinnin talot ja kaikki!

Äänestä
  • sanoppa muuta...

    Äänestä

  • jos palais kirjoitti:

    sanoppa muuta...

    Niinpä. toivottavasti saadaan oikea kaupunginjohtaja, eli Rinnevaara takaisin virkaansa hoitamaan. Virkahan on hänen, mutta tuosta tunnottomasta ajojahdista johtuen, niin...

    Äänestä

  • Lemmy 1 kirjoitti:

    Niinpä. toivottavasti saadaan oikea kaupunginjohtaja, eli Rinnevaara takaisin virkaansa hoitamaan. Virkahan on hänen, mutta tuosta tunnottomasta ajojahdista johtuen, niin...

    Empä sanois noin!

    Äänestä

Minä kyllä sanon, ja tiedän että Rinnevaaran tullessa estelyistä huolimatta, osa valtuutetuista sairastuu äkillisesti vanhuuteen ja pitkästä luottamustoimesta johtuvaan urakuumeeseen ja pyytää päästä eukon luo. Tulee ikävä peräkammariin ja kantamaan roska-ja kauppakasseja ainakin vaalikauden loppuun asti.

Äänestä

Joo o jopa niin käy että etelän varis lakkaa rääkymästä ja ylilennokkaat kommentit vaikenevat sulkasadosta johtuvaan hampaattomaan keripukkiin.
pääläri erkki jää pysyvästi puolukkaan alias änpäri.
sport autoilija ajaa niin pitkälle kun bensa purkissa piisaa.
valtuustosalin pöytäjärjestys palautuu alkuperäiseen ja virastolla 3/4 työntekijöistä onkin niin hellanlettas yksi kaksi ihan samaa mieltä, että näin piti käydäkin, että ihan ovat odottaneet.

Äänestä

Kahden Pyhäjärvisen blogia kirjoittavan kaikki kannattajat mahtuis yhteen pikkubussiin! Olikohan niitä yhteensä 35!

Äänestä

mm. Eläke-johtaja P. Leskinen tekee parhaansa viedessään sortin sakkia retkille Viroon. Tarkoituksena on kai pienin erin siirtää kannattajat Eestin keeltä oppimaan. Savon kielihän on kärsinyt pöytäkirjoja myöten inflaation, koska kaikki mitä Kaupungintalolta on sanottu, on siirtänyt vastuun kuulijoille.

Bussikannattajat ovat vaan niin pirun koti-ikäväisiä, ettei edes virun valakia auta unohtamaan näitä kuuluisia paikallisosastoja ja kuppikerhoja. Pääsääntöisesti paluukyydissä on ollut yhtä monta kuin oli lähtiessä, mutta nousupiikin tekivätten miehissä, kun syksyllä 2012 tulijoita oli enemmän kuin pussin perään mahtui.

Yhteisillä intresseillä pakotettuna he ovat epävirallisten kauppakirjojen mukaan perustaneet kaikessa hiljaisuudessa kannattajien koulutus-etäpisteen. Pääaineena on uudelleen sijoittamistoimintaa ikuinen kuningas Tikanmäen ja valtakunnan vallesmanni Rapon malliin.

Julkisuudessa kolmikon hankkeesta käyttävät työnimeä "villisikatarhaus", mutta se on pelkkää silmänummistuslumetta ja karjun kusetusta oikein Pyhäjärven mitalla.

Etäpisteessä on näköhavaintoja pitkin päivää ja yötäkin möyryävistä kaksijalkaisista karjuista, jotka eivät enää edes tiedä, kuka on, missä on toveri ja miksi pirkkoa ei olekaan pyyhkimässä suupieltä ja pyl-?? --navetan portaikkoa.

Meinaan, että uusi keskustan pyhä tavoite on treenata kannattajat uskomaan ainoaa kunnan isää, uskovaa etelän poikaa ja oikeastaan itseasiassa hyvää renkiä.
Hallittuna kuten on tulikin, hyvä renki, mutta huono isäntä.

Äänestä

Taijat joutoo puolukkaan.

Äänestä

Hersyvät naurut "mennään bussilla".-kirjoituksesta.
Kerta kaikkiaan.

Äänestä

Ihan oikeasti. Mitä on tehty "hyvinvointitalon" rakentamisen hyväksi. Suunnitelmat lienee.
Nyt kulttuurin kukkanen, Jukka Tikanmäki kumppaneineen. Laittakaapa asia jalalle.

Onhan nyt hallituksen puheenjohtajan 60-vuotisjuhlavuosi.

Toinen tärkeä asia on: Patsasrahaston alkuunpano . Eikös se Lipsosen Tommi aloittanut patsasrahaston 100 eurolla. Tarkoitus oli Olli Tikalle, mutta nythän meillä on nuorempi "olli tikka". Jatketaan rahaston synnyttelyä ja laitetaan onnittelurahat patsasrahastoon. Poliittista liturgiaa on tahto , että Karpalokodille. Höpö,höpö...
Tämä nuorempi "olli tikka", jää historiaan kaupungin hävittämisestä Haapajärveen.
ei tarvii "jämsäläisten" metsästys- eikä sotaretkiä. Lähempää löytyy, ihan omasta
takaa ja omintakeisesti.

Äänestä

Ihan ajankohtaista, tikanmäelle pitää kansan venyvän ymmärryksen ollessa tapissaan, käynnistää vihdoinkin monumentin hankkiminen/ tai nimeäminen jo olemassa olevista "henkitoreissaan" kituvista jo rakennetuista kohteista tai suunnitelluista suurmiehen ikuisiin omistusnimiin.

Olemassa olevista, miltä kuulostaisi esim
Kingin AirPort
tai
Tutkimus-ja selittelykeskus Jukatin

Patsas on jo. Keskuskoulun pihassa oleva rykelmä (miesvoimistelijapatsas) sopii sellaisenaan miehen tekojen ja egon kuvaajaksi; hän tarvitsee vähintäänkin kolme henkilöä/ asiaa/ominaisuutta pysyäkseen pinnalla, kolme kannattelijaa on juuri nyt Rapo, Tikkanen ja Kauranen.
Kolme ominaisuutta ovat ; selittely, vastakysymykset ja röyhkeys
Kolme asiaa, Rinnevaara, Laguna ja kaupungin verovarat

Äänestä

tikanmäki, rinnevaara, tikanmäki, rinnevaara....

Äänestä

Nyt taitaa jotain itkettää ihan kunnolla!

Äänestä

Muistellaan vanhoja tai eletään tässä päivässä, jokainen emäntä tietää, että ikkunoista ei saa 100 % puhdasta tekemälläkään.

Viisas emäntä tietää, että sellaisesta ikkunasta on katseltava kaikesta huolimatta ja kesän jälkeen tulee talvi. Jos yrittää 100 %, saattaa 50 % jäädä haaveeksi. Hän hoitaa asian omalla oikealla tavallaan.

Mielenrauhaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syyt ova syvällä kirjoitti:

1.6.2014 on Tervakallijon isäntä kirjoittanut blogissaan ihan asiaa, niin menneistä päättäjistä kuin nykyisinkin toimivista.

Syistä ja seurauksista. Lopputulema on, ettei tästä mihin päästä, ellei mätäpaisetta puhkaista ja ellei vallankahvasta näitä jo ammoisina aikoina samaa vääryyttä tehneitä, saada pois. Nuoriin vedotaan.

Niin mekin vetoamme. Nähkää totuus, oikeus ja rehellinen demokratian hoitaminen.

Ystävällisesti pyydämme, että joku "leikkaa" ja "liimaa" sen näille sivuille, vaikkapa tälle juttupalstalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu