Suojeluharrastaminen

Jermuaikoinaan

Olimme kaverin kanssa seuraamassa ystävämme suojelutreenejä ja itsekin aikoinaan suojelua harrastaneena konkarina piti oikein hieraista silmiä treenien aikana, että mitä kummaa kentällä tapahtuu. Kesken harjoituksen maalimies menetti täysin malttinsa ja alkoi huutamaan koitan ohjaajalle sekä kaiken päätteeksi huitasi koiran ohjaajalta raipalla lippalakin päästä. Niin ikään maalimies jatkoi raivoamistaan koiralle. Menin uteliaisuuttani tilanteen rauhoituttua paikalle kyselemään, että mistä oli oikein kyse. Ihmetykseni oli suuri, maalimies oli hermostunut kokemattoman ohjaajan virheestä (ei ollut kuulemma reagoinut riittävän nopeasti maalimiehen merkkiin). Näkemäni ja kuulemani perusteella kehotin ystävääni hankkiutumaan pikaisesti toisen maalimiehen oppiin. Mielestäni maalimiehen hermo pitää pitää ja koiran ohjaaja sekä koira ovat maalimiehen omien aggressioiden kohteena täysin vääriä. Aloinpa tapahtuneen myötä miettimään, että onko tämmönen nykyään kuinka yleistä, sillä omana aktiiviaikanani tuommoisen toiminnan myötä maalimiesoikeudet olisivat lähteneet kävelemään saman tien.

11

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei jalostukseen ;)

      Joo,koirat ei ole ainoita sekopäitä tuossa hommassa...
      Raivotautirokote jäänyt ottamatta.

    • ruupertti

      Suojeluharrastaminen on (maalimiehelle) kivaa, ei riitä että koirat saa huutia, ohjaajat kuuluu samaan kastiin.

    • montavuattamolarina

      Mistä te tommottii maalimiehii löydätte, ettei olisi niitä tarinoita? Jos tarina on tosi, molari vaihtoon.

    • hoituli4

      Minun suojeluharrastaminen loppu kanssa siihen kun mokke remusi kentällä siihen malliin, että oksat pois, en viittiny katella. Päätös ei ole kaduttanut tippaakaan, haku on paljon miellyttävämpää. Tsemppiä Jermun ystävälle uusiin kuvioihin.

    • tasapainoinen koira

      Minulla ei se koskaan edes alkanut samasta syystä.

      • näinmeillä

        Eipä ole meillä tollasia ongelmia. Ei tartte takas jäkkimetsään mennä.


    • åkei

      Joka lajiin mahtuu tyyppejä, jotka eivät välttämättä sinne kuuluisi. Nähty on todella hyviä mokkeja ja vähän vähemmän hyviä mokkeja. Meillä on hyvä mokke.

    • Luonne indeksi ?

      Maalimiestenkin jalostus on ihan retuperällä....

      • jfududjdbdudj

        Suomen maalimieskoulutus on huippuluokkaa. Samoin moket... Porukkaan mahtuu monenlaisia ja tasoisia, mut jokatapauksessa voidaan olla ylpeitä omista molareistamme. Eipä muuta...


    • Hmmmmm

      Enpä ole vastaa koskaan nähnyt tai kuullut tapahtuvan. Palaute ohjaajalle tulee yleensä asiallisena ja kehittävänä. Riippuu toki paljon molaristakin.

    • q1q1q1

      On hyvin tärkeää, että on sopiva maalimies. En nyt tarkoita vaan välttää raivopäisiä vaan voi muutenkin olla, ettei ole yhteinen sävel maalimiehen kanssa. Minun koirallani oli ensin molari vasta-alkaja ja semmoinen pehmeä. Se ei saanut toimimaan koiraa. Ja en minäkään oikein tajunut molaria.
      Vaihdoin molaria. Kokeneempi molari huomasi koirassa tietynlaisia vinkkejä ja tajusi, miten koiran saa toimimaan.
      Raivohulluille ei saa ikinä viedä. Mutta on myös muitakin syitä vaihtoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe