Sain kyseisiä kirjoja kaksi kappaletta joululahjaksi, toivottuja olivat. Kuitenkin moni puhuu täällä jostain Hobitti kirjasta? Pitäisikö se lukea ennen Taru Sormusten Herraa?
Taru Sormusten Herrasta
Chilla
3286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...ainakin olisi hyvä lukea ensin Hobitti. Hobitin luettua on paljon helponpi ymmärtää joitain tarun juttuja, eikä tarvitse myöskään lukea Tarun alussa olevia johdantoja ja muita. Ja lisäksi Hobitti on itsessäänkin tosi hyvä kirja.
Ainakin siis minun mielestäni olisi parempi lukea ensin Hobitti. Siitä saa jo hyvän kuvan Tolkienin maailmasta ja on paljon "helpompi" ruveta lukemaan itse Tarua Sormusten Herrasta.
niin, musta ois hyvä käydä suoraan käsiks taruun. hobitti on selvästi lasten kirja, ja kaikki tarvittava selitetään johdannossa. jos sulla on nyt hobitti ja saat tarun käsiis vasta joskus myöhemmin, lue ihmeessä, mutta muuten..noo..mä alotin tarusta ja sen jälkeen luin hobitin, sanottiin että tein tyhmästi mut musta tein tosi hyvin. ja tuskin oisin ees tarttunut taruun jos olisin lukenut hobitin ensin, vaikkei siinä hobitissa mitään varsinaista vikaa ollutkaan. mut tee mitä haluut. ai niin, taruun kannattaa tosiaan varata aikaa ettei ota esim. välkkälukemiseks kouluun (mihin hobitti puolestaan sopii hyvin), eli ihanteellista olis jos vaikka nyt joululomalla saisit tarun luettua. sehän ei oo mikään parin päivän kirja....useimmille ainakaan :)
Ei se Hobitista turhaa tee että se on alunperin kirjoitettu lapsille. Sitäpaitsi se on rankimpia lastenkirjoja mitä tiedän, ja varmasti kiinnostavampaa tekstiä kuin TSH:n (aika kuivat) johdannot. Ja kun sen tosiaan pystyy ahmaisemaan parilla istumalla niin tottakai kannattaa lukea! TSH on sen jälkeen helpompi sulatella.