Minulta on toissa vuonna poistettu kohtu. En käynyt leikkauksen jälkeen minkäänlaisessa jölkitarkastuksessa enkä saanut mitään ohjeita,kuinka usein kohdun poiston jälkeen pitäisi käydä tarkastuksella gynellä. Munasarjat jäi tallelle.
Tietääkö joku mikä olisi suositeltava väli gynekäynneille?
Tietääkö joku mikä olisi suositeltava väli gynekäynneille?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ilmeisesti hyvänlaatuisen syyn, kuten myoomien vuoksi? Jälkitarkastuksia ei kai nykyään automaattisesti määrätäkään, mutta ohjeistus kuuluisi antaa. Mitäpä jos varaisit gyneajan nyt, ja samalla gyne arvioi jatkotarkastusten tiheyden.
Munasarjasyövän ilmaantuvuus lisääntyy iän myötä. Toisaalta kohdunpoisto alentaa jostain syystä munasarjasyöpäriskiä hieman. Eli ilmeisesti munasarjasi on todettu terveiksi. Joissakin tapauksissa kohdun poiston jälkeen saatetaan ottaa papanäytteitäkin. Ja ne on otettava, jos kohdunnapukka on jäljellä. Eli suosittelisin, että menet gynelle. Jos gyne on sinulle ennestään tuntematon, ota tarvittavat hoitokertomukset tai vastaavat mukaan, niin hän osaa paremmin arvioida tutkimusten tarvetta jatkossa.
Kiitos vastauksesta.
Juuri hyvänlaatuisen, mutta kookkaan myoman vuoksi poistettu.
Tuli juuri papaan (joukkoseulonta) kutsu, siksi tätä kyselen. Tietääkseni napukkaa ei ole.
Pitänee soitella sinne terveyskeskukseen ensin, ja sit gynelle.