Maalämpöpumppu Nibe laskee nykyään n.10 minuutissa käyttöveden lämmöt 53 asteesta 42 asteeseen ja jää odottamaan että saa taas nostaa asteet 53:seen 20 minuutin päästä uudelleen jne. Huonelämmöt kun laittaa pois päältä niin silloin ei tätä "pudotusta" tule, vaan pumppu toimii normaalisti hitaammin lämpöä pudottaen, käytössä siis pelkkä lämminhanavesi tällöin. Mistähän tuo nopea lämpötilan pudotus nykyään johtuu? Täällä varmaan asiantuntijoita riittää. Kiitos
Nibe maalämpö
nibe3
71126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tämä on väärä paikka kysellä mitään asiallista. Mene www.maalampofoorumi.fi.
Vaihtoventtiili jumittaa, aika helppo herkistellä itsekin.
Mistä sä sen lämpötilan mittaat? Jos mittaus tapahtuu varaajan alaosasta, jonne kylmä vesi ensin tulee niin ihan normaalia se on että pienen varaajapöntön alaosan lämpö putoaa 10 astetta jos 10 minuuttia suihkuttelee. Yläosassa voi silti olla vielä se 55 astetta.
1.Tietäjälle, kuinka vaihtoventtiili vaihdetaan itse, pikaohjeet? ps. Vaihtoventtiilin olen testannut MAN 0-1 testillä pumpun tietokoneella ja kyllä se siinä menee. Mutta käytännössä se pitäisi sieltä saada turvallisesti irti jne... kiitos
2.3Beni, ymmärsit väärin, tilanteessa vettä ei siis lasketa vaan lämpö näytöllä alkaa laskemaan heti kun se on noussut tappiin (53). Aiemmin se ei näin nopeasti alkanut laskea.
Oletko varma ettei käyttövesiputket vuoda jossain.
Kuinka vaihtoventtiiliä herkistellään itse?
Venttiili oli jumissa. Herkistelty. Nyt toimii. Kiitos