Jos on ollut näköhermotulehdukseen viittavia oireita jotka ovat kuitenkin hävinneet, voiko silmälääkäri huomata muutoksia silmissä vaikka oireita ei juuri sillä hetkellä olisi?
Näköhermotulehdus
5
2958
Vastaukset
- silmälääkäri
Näköhermotulehduksista sanotaan joskus, että yksi oireista voi olla "Potilas ei näe mitään eikä silmälääkärikään näe mitään".
Eli silmänpohjaan katsoessa nähdään vain näköhermon pää, näköhermohan jatkuu sitten silmän takana aika pitkälle. Akuutissa näköhermontulehduksessa voi olla niin, että itse silmä tutkittuna näyttää aivan normaalilta, mikäli tulehdus ei ole aktiivinen näköhermon päässä. Toisaalta näköhermon pää voi olla myös turvonnut, jolloin turvotus voi näkyä jonkin aikaa oireiden laannuttuakin. Näköhermon pää voi jäädä myös pysyvästi vaaleammaksi sairastetun näköhermon tulehduksen jälkeen.
Lisäksi näkökykyyn voi jäädä muutoksia. Yleensä näöntarkkuus palautuu näköhermon tulehduksen eli optikusneuriitin jälkeen ennalleen, mutta voi jäädä joissakin tapauksissa pysyvästi aiempaa heikommaksi. Usein myös kontrastinäkö heikkenee jonkin verran, lisäksi värit voivat näyttää haaleammilta kuin toisella silmällä katsottuna. Nämä muutokset voidaan todeta näkötutkimuksilla, mutta ne eivät ole suoria todisteita edesmenneestä optikusneuriitista. Jos kuitenkin on epäily taudista, voivat nämä muutokset vahvistaa epäilyjä.- Silmissä vikaa
Kiitos hyvästä vastauksesta. Koska tunnut tietävän silmiin liittyvistä asioista, olisi vielä yksi kysymys.
Olen tarkistuttanut näköni optikolla, koska olen kärsinyt tarkentamisvaikeuksista ja silmäkivuista. Muutama kuukausi sitten silmäni olivat noin viikon ajan kipeät, siis en pystynyt juuri liikuttamaan sivuille ja näkö oli sameaa. Oireet ovat kuitenkin vähenneet, mutta välillä sameus vaivaa. Optikon mukaan ei näössä ole kuitenkaan muutoksia. Kannattaisiko kuitenkin käydä silmälääkärillä? - silmälääkäri
Silmissä vikaa kirjoitti:
Kiitos hyvästä vastauksesta. Koska tunnut tietävän silmiin liittyvistä asioista, olisi vielä yksi kysymys.
Olen tarkistuttanut näköni optikolla, koska olen kärsinyt tarkentamisvaikeuksista ja silmäkivuista. Muutama kuukausi sitten silmäni olivat noin viikon ajan kipeät, siis en pystynyt juuri liikuttamaan sivuille ja näkö oli sameaa. Oireet ovat kuitenkin vähenneet, mutta välillä sameus vaivaa. Optikon mukaan ei näössä ole kuitenkaan muutoksia. Kannattaisiko kuitenkin käydä silmälääkärillä?Oireidesi perusteella voi hyvinkin kyseessä olla näköhermon tulehdus. Liikekipu ja näön sumeus ovat tyypillisiä, usein myös näöntarkkuus on myös alentunut, mutta saattaa olla myös normaali (ja tämän optikko on ilmeisesti tutkinut ja normaaliksi havainnut).
Suosittelen silmälääkärillä käyntiä. Mikäli sinulla todellakin on näköhermon tulehdus, ei lääkärillä käynti todennäköisesti johda erityisempiin toimenpiteisiin niin kauan kuin näöntarkkuus on kohtuullisen hyvä. Mikäli näkö huononisi nopeasti ja menisi hyvin huonoksi tarjottaisiin todennäköisesti kortisonia suonensisäisenä hoitona parin päivän ajan, jolloin paraneminen nopeutuu. Muuten ennuste on sama (siis paranemisnopeutta lukuunottamatta). Silmälääkärillä käynnin idea onkin lähinnä varmistaa tämä diagnoosi ja poissulkea muut mahdolliset taudit (verkkokalvomuutokset, tulehdukset jne). Myös näkökenttätutkimus saattaisi seurantamielessä olla hyvä tehdä.
Näköhermontulehdukselle on tyypillistä se, että näkö huononee nopeasti muutaman päivän kuluessa (tai jopa parin tunnin sisällä) ja paraneminen on paljon hitaampaa - useita viikkoja ja jopa kuukausia. - xxx
silmälääkäri kirjoitti:
Oireidesi perusteella voi hyvinkin kyseessä olla näköhermon tulehdus. Liikekipu ja näön sumeus ovat tyypillisiä, usein myös näöntarkkuus on myös alentunut, mutta saattaa olla myös normaali (ja tämän optikko on ilmeisesti tutkinut ja normaaliksi havainnut).
Suosittelen silmälääkärillä käyntiä. Mikäli sinulla todellakin on näköhermon tulehdus, ei lääkärillä käynti todennäköisesti johda erityisempiin toimenpiteisiin niin kauan kuin näöntarkkuus on kohtuullisen hyvä. Mikäli näkö huononisi nopeasti ja menisi hyvin huonoksi tarjottaisiin todennäköisesti kortisonia suonensisäisenä hoitona parin päivän ajan, jolloin paraneminen nopeutuu. Muuten ennuste on sama (siis paranemisnopeutta lukuunottamatta). Silmälääkärillä käynnin idea onkin lähinnä varmistaa tämä diagnoosi ja poissulkea muut mahdolliset taudit (verkkokalvomuutokset, tulehdukset jne). Myös näkökenttätutkimus saattaisi seurantamielessä olla hyvä tehdä.
Näköhermontulehdukselle on tyypillistä se, että näkö huononee nopeasti muutaman päivän kuluessa (tai jopa parin tunnin sisällä) ja paraneminen on paljon hitaampaa - useita viikkoja ja jopa kuukausia.Ymmärtääkseni näköhermon tulehdus voi olla MS-taudin ensioireita.
- silmälääkäri
xxx kirjoitti:
Ymmärtääkseni näköhermon tulehdus voi olla MS-taudin ensioireita.
Aivan oikein, näköhermon tulehdus voi liittyä ms-tautiin. Kuitenkaan kaikille joilla on näköhermon tulehdus ei kehity muita ms-taudin oireita. Eikä kaikille ms-potilaille kehity näköhermon tulehdusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1766841Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2304022Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi673341Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut772727Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi72176Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42065100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es21862Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei351461Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik431425Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun461358