Koodi laitettu, mutta radio ei kuulu

Mykkäradio

Akun vaihtamisen jälkeen Almeran radio kysyi koodia, ja onneksi löysin tuon koodin auton papereista ja sain syötettyä ja kuitattua sen onnistuneesti. Nyt radio toimii taas, siis näennäisesti. Kanavat löytyy ja kaikkea, mutta ääntä vaan ei kuulu ollenkaan. Ei pihaustakaan, vaikka kuinka laittaisi volyymia. Mitä ihmettä? Mitä teen?

4

3409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hilma..

      Onko tuo koodi nats koodi vai joku muu nelinumeroinen.. itse pitäisi syöttää tuo numero radioon jotta lähtisi akunvaihdon jälkeen taas päälle.

      Kuinka tuo koodi laitetaan?

      • Anonyymi

        Mistä pitäs kuitata koodi Nissanin liikkeessä neuvovat mutta ei onnistunut


    • Mykkäradio

      ^ Ainut nelinumeroinen koodi ainakin jonka minä löysin auton papereista. Oli sekä pankkikortin kokoisella pahvikortilla että erikseen tulostetulla a-nelosella, molemmat löytyi hansikaslokerosta.

      Ensimmäinen numero valitaan painelemalla nappulaa numero 1 niin monta kertaa, että ensimmäinen numero on oikea. Toinen sitten kakkosnappulalla, jne. Vitosella muistaakseni kuitataan, ja olikohan niin, että sitä piti painaa vähän pidempään.

      Mutta itse kaipaisin edelleen vastausta aloituksen kysymykseen. Selailin tänään manuaalia, mutta en löytänyt vastausta. Huomasin myös, että jos radiotaajuuden vaihtaa vähän "huonoksi", eli radio ei enää löydä kanavan nimeä koska taajuus ei ole ihan kohdallaan, niin silloin kyllä kuuluu ihan tosi vaimeaa kohinaa ja kohisevaa radion ääntä (ei voimistu volyymia nostamalla). Sitten kun vaihtaa takaisin kanavan oikeimmalle taajuudelle, niin täysi hiljaisuus.

      Olisinpa kyllä tosi iloinen, jos tämän saisi jotenkin ratkaistua. Huomenna pitäisi ajaa päälle sata kilsaa, ja toivon, että en joudu tekemään sitä hiljaisuudessa.

      • ennen almera

        Itselläni oli joskus almera visia ja useemman kerran laittelin koodin ja aina lähti toimiin kun sai koodin vaan sisälle hyväksytysti. koodin olet selkeästi saanut laitettua jos radioasemia löydät mutta jos kerran ääni on hävinnä niin voisin veikata että oisko radio saana jonkun jännitepiikin tai vastaavan ja menny hajalle. jos sulla on visia mallia missä on se pieni näyttö vaan radiolle niin se on aika simppeli ite vaihtaa uuteen omaan 1 din kokoiseen soittimeen kuten ite tein kun halusin mp3 soittimen.

        Voit vielä kokeilla jos et ole jo kerennä että otatppa akku uudelleen irti eli auto virrattomaksi ja anna vaikka olla useempi minuutti ja laita akku takas. sit koodi sisään ja jos ei auta niin veikkaan että radio entinen. toimiiko muuten CD?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      209
      14135
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5537
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      68
      4855
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      278
      3878
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      114
      3606
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      133
      3576
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2130
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1467
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1251
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      300
      1175
    Aihe