Koodi laitettu, mutta radio ei kuulu

Mykkäradio

Akun vaihtamisen jälkeen Almeran radio kysyi koodia, ja onneksi löysin tuon koodin auton papereista ja sain syötettyä ja kuitattua sen onnistuneesti. Nyt radio toimii taas, siis näennäisesti. Kanavat löytyy ja kaikkea, mutta ääntä vaan ei kuulu ollenkaan. Ei pihaustakaan, vaikka kuinka laittaisi volyymia. Mitä ihmettä? Mitä teen?

4

3683

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hilma..

      Onko tuo koodi nats koodi vai joku muu nelinumeroinen.. itse pitäisi syöttää tuo numero radioon jotta lähtisi akunvaihdon jälkeen taas päälle.

      Kuinka tuo koodi laitetaan?

      • Anonyymi

        Mistä pitäs kuitata koodi Nissanin liikkeessä neuvovat mutta ei onnistunut


    • Mykkäradio

      ^ Ainut nelinumeroinen koodi ainakin jonka minä löysin auton papereista. Oli sekä pankkikortin kokoisella pahvikortilla että erikseen tulostetulla a-nelosella, molemmat löytyi hansikaslokerosta.

      Ensimmäinen numero valitaan painelemalla nappulaa numero 1 niin monta kertaa, että ensimmäinen numero on oikea. Toinen sitten kakkosnappulalla, jne. Vitosella muistaakseni kuitataan, ja olikohan niin, että sitä piti painaa vähän pidempään.

      Mutta itse kaipaisin edelleen vastausta aloituksen kysymykseen. Selailin tänään manuaalia, mutta en löytänyt vastausta. Huomasin myös, että jos radiotaajuuden vaihtaa vähän "huonoksi", eli radio ei enää löydä kanavan nimeä koska taajuus ei ole ihan kohdallaan, niin silloin kyllä kuuluu ihan tosi vaimeaa kohinaa ja kohisevaa radion ääntä (ei voimistu volyymia nostamalla). Sitten kun vaihtaa takaisin kanavan oikeimmalle taajuudelle, niin täysi hiljaisuus.

      Olisinpa kyllä tosi iloinen, jos tämän saisi jotenkin ratkaistua. Huomenna pitäisi ajaa päälle sata kilsaa, ja toivon, että en joudu tekemään sitä hiljaisuudessa.

      • ennen almera

        Itselläni oli joskus almera visia ja useemman kerran laittelin koodin ja aina lähti toimiin kun sai koodin vaan sisälle hyväksytysti. koodin olet selkeästi saanut laitettua jos radioasemia löydät mutta jos kerran ääni on hävinnä niin voisin veikata että oisko radio saana jonkun jännitepiikin tai vastaavan ja menny hajalle. jos sulla on visia mallia missä on se pieni näyttö vaan radiolle niin se on aika simppeli ite vaihtaa uuteen omaan 1 din kokoiseen soittimeen kuten ite tein kun halusin mp3 soittimen.

        Voit vielä kokeilla jos et ole jo kerennä että otatppa akku uudelleen irti eli auto virrattomaksi ja anna vaikka olla useempi minuutti ja laita akku takas. sit koodi sisään ja jos ei auta niin veikkaan että radio entinen. toimiiko muuten CD?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3690
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1491
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1221
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe