Japanilaisessa elektroniikassa käytetään ristipääruuveja jotka muistuttavat tavallisia Phillips ruuveja, mutta ovat hieman terävämpiä.
Mistä Suomessa saisi ostettua seuraavan kokoisia JIS-ruuvimeisseleitä?
#000
#00
#0
#1
Mistä JIS-ruuvimeisseleitä?
18
5800
Vastaukset
- yksjukkis
Kas täältä http://www.amazon.com/Hozan-JIS-4-JIS-Screwdriver-3rd/dp/B00A7WAHTU, ei juuri taida löytyä Suomesta suoraan.
- kome sorttia
Kukahan sairasmielinen senkin on keksinyt että pitää olla erikseen kahdenlaiset ristipääruuvit (oikeastaan kolmenlaiset, pozidriv mukanlukien)?
- torxia
Nyt sitten irtoruuvitkin jo torxeja.
- Joo hyvä
torxia kirjoitti:
Nyt sitten irtoruuvitkin jo torxeja.
Tämä on tervetullut parannus.
- Ei tässä vielä...
Ei ne ristipäät siihen lopu: Lisäksi vielä phillips- ja poz-kombiruuvit joita löytyy sähkölaiteruuveina keskuksista, niiden kalusteista ja rasioista.
- pers tuntumalla
Eikö siihen tavallinen meisseli muka mitenkään käy. ristipää mikä ristipää kunhan vähän sinnepäin on.
- Anonyymi
Väärällä meisselillä voi mennä ruuvi pilalle. Varsinkin JIS-ruuvi Phillips-meisselillä, toisinpäin ei niinkään.
Ja sitten kun ruuvi on pilalla voi olla vaikea löytää uutta samanlaista varsinkin jos on JIS-ruuvi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Väärällä meisselillä voi mennä ruuvi pilalle. Varsinkin JIS-ruuvi Phillips-meisselillä, toisinpäin ei niinkään.
Ja sitten kun ruuvi on pilalla voi olla vaikea löytää uutta samanlaista varsinkin jos on JIS-ruuvi.Verkosta löytyy useita DIY JIS screwdriver - ohjeita. Niissä kerrotaan miten Phillips - meisseliä pitää modata jotta siitä tulee JIS. Tämä siis vinkkinä niille, jotka tarvitsevat kyseistä kapistusta nopeasti eikä ole saatavana nopealla toimituksella järkevään hintaan mistään siihen hätään.
- Nyblääjä
Tiedän yhden tyypin joka viritteli hyvällä menestyksellä Philipsin meisseleistä. Omalla kohdalla vielä tutkimatta mitä tarttee muuttaa.
Ruuvinkantoja tuhotaan juuri sopimattomilla kärjillä jolloin siinä tuhoutuu usein myös se ruuvimeisseli. - Anonyymi
Sitten on vielä reikä Torx. Eli ruuvin kannassa on tappi keskellä. Ihan mahdoton
ottaa auki muulla, kuin reikäpäällä. - Anonyymi
Nyt saa Lidlistä Parkside-brändillä olevaa tarkkuusruuvimeisselisettiä jossa on myös pieniä JIS-päitä!
Tuotenumero IAN 387609_2104.
On koot #000 #00 #0 ja #1 (pakkauksessa merkinnällä J000 J00 J0 J1)
Sisältää myös 5 kpl Phillips- päitä alkaen koosta PH000, mutta ei Pozidriv-päitä.
Hintaa paketilla on karvan verran alle 18 €.
Kaiken kaikkiaan 66 osaa, joista 64 on erilaisia kärkiä. Kahva hyvinkin käyttökelpoinen, painava ja umpimetallia.
Kiinnitys kärjillä 4 mm kuusikulmainen, joten käyvät monien muiden settien kahvoihin.- Anonyymi
Kävin ostamassa ko. sarjan juurikin noiden JIS-päiden takia. Mutta J0 pää jäänyt jyrsimättä, pelkkä kartio vain tehty. Pitänee käydä tuo vaihtamassa toiseen, hyllyyn jäi aika monta sarjaa vielä. Muuten on aika kattava sarja pienten ruuvien availuun.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kävin ostamassa ko. sarjan juurikin noiden JIS-päiden takia. Mutta J0 pää jäänyt jyrsimättä, pelkkä kartio vain tehty. Pitänee käydä tuo vaihtamassa toiseen, hyllyyn jäi aika monta sarjaa vielä. Muuten on aika kattava sarja pienten ruuvien availuun.
Onpas kummallinen valmistusvirhe.
Omassa paketissa ei onneksi ollut moittimista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onpas kummallinen valmistusvirhe.
Omassa paketissa ei onneksi ollut moittimista.Onneksi oli vielä kaupassa myymättömiä, kävin vaihtamassa. Uudessa näytäisi kaikki olevan ok. Mikä muuten on vasemmassa yläkulmassa oleva erittäin ohut kärki, merkittynä
0WIM SIM? Se on lievästi kartiomainen, karhealla uritetulla (sorvaus?) jäljellä n. millin (tai vähän alle) paksuinen pyöreä. ei siis kuusio, torx, risti, taltaa yms. kärki. Mihin tuo on tarkoitettu? Vai puuttuuko siitäkin joku työstö vielä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onneksi oli vielä kaupassa myymättömiä, kävin vaihtamassa. Uudessa näytäisi kaikki olevan ok. Mikä muuten on vasemmassa yläkulmassa oleva erittäin ohut kärki, merkittynä
0WIM SIM? Se on lievästi kartiomainen, karhealla uritetulla (sorvaus?) jäljellä n. millin (tai vähän alle) paksuinen pyöreä. ei siis kuusio, torx, risti, taltaa yms. kärki. Mihin tuo on tarkoitettu? Vai puuttuuko siitäkin joku työstö vielä?Se on vähän niinkuin paperiliitin tms. Se on tarkoitettu kännykän SIM- kortin vaihtoon. Kortti tulee ulos kun painaa kärjen pieneen reikään. CD- asemassa on samanlainen mekanismi jolla saa levyn ulos ilman sähköä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on vähän niinkuin paperiliitin tms. Se on tarkoitettu kännykän SIM- kortin vaihtoon. Kortti tulee ulos kun painaa kärjen pieneen reikään. CD- asemassa on samanlainen mekanismi jolla saa levyn ulos ilman sähköä.
Ostin jo vuonna 2014 itselleni nuo tarvitsemani ruuvimeisselit. Kiitos myöhästyneestä kommentistasi!
- Anonyymi
Yleensä nuo rihkama meisselisarjat ovat noita teräväkärkisiä ristipäitä.
- Anonyymi
Shimano-polkupyöränosien ristipäät ovat myös ilmeisesti aina JIS-ruuveja! Eli etenkin vaihteen/jarrujen säätöruuvit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061