Laitettiin viime vuonna pihalle muutama lumipalloheisipensas ja tiedossa oli että nämä on kirvoille suurinta herkkua. Nyt niitä onkin niissä ja tarkoitus oli jollain aineella ne myrkyttää mutta huomasin että näissä lehdissä kävelee aika runsaasti muurahaisia tai jotain kusiaisia. Onko jollain tietoa syökö nuo muurahaiset noita kirvoja. Olis kerrankin niistä hyötyä.
KirvatPerkele
4
224
Vastaukset
- Kannattaa kokeilla
Ei niistä mitään hyötyä pensaaseen ole.
Kokeile laittaa kirvoihin mäntysuopaliuosta tai nokkosvettä. - Nokkoset kukkivat
Muurahaiset hoitavat ja vartioivat kirvoja kuin karjaa ja lypsävät kirvojen paskaa.
- Nokkoset kukkivat
Anteeksi, kirvojen ulosteesta käytetään fiinimpää nimitystä, mesikaste. Ajattelin kirjoittaa ihan selkokielellä.
Muuraiset ei syö kirvoja, vaan hoivaavat niitä. Ensi keväänä (huhtikuussa) voi sen lumipalloheiden ja muitakin pensaita ja lehtipuita ruiskuttaa kevätruiskutteella. Pullon kyljessä on käyttöohjeet. Lisäksi tarvitaan tietenkin muutaman kymmenen euroa maksava puutarharuisku. Ruisku pysyy kunnossa monia vuosia kunhan käytön jälkeen kaataa aineet pois ja puhdistaa ruiskun.
- 8+192
Tässä edellisessä vastauksessa sivuttiinkin jo ongelmaani. Eli, ongelmani on monivuotinen runsas kirvasato.
Tämä on kolmas vuosi peräkkäin kun kevällä hyvissä ajoin alan ruiskuttamaan luumupuitani mäntysuopaliuoksella. Aluksi ei näyt kirvoja missään mutta kesäkuun alussa ne ilmestyvät kuin taikaiskusta.
Ja vaikka käyn kaikki lehdet läpi vähintäin joka kolmas päivä, niin niitä kirvoja sikiää kun sieniä sateella. Jos vaikka eilen olen ruiskuttanut yhden lehden alapuolelta ja tänään ne ovat täynnä kuolleita kirvoja, niin huomena ne voivat olla
taas täynnä uusia kirvoja.
Kun kesä etenee ja mäntysuopaliuos ei enää pure, siirryn yleensä nokkosveteen. Sen ongelma on pituisuus. Niimpä olen ruskistanut monet lehdet liian voimakkaalla liuoksella.
Ja kun kesä etenee edelleen, ei edessä ole kuin raid:in käyttö. Silti lehdet mustenevat ja kaikkialla on tahmeaa nestettä. Kirvoja on siis ihan ...keleesti.
Miten noista pääsee eroon? Pitääkö syksyllä ruiskuttaa joku vaha? Vai keväällä? Vai molempina? Vai pitääkö puut ja pensaat typistää? Vai hakata kaikki pois ja odottaa että ne vaan kuolee?
Tämä ongelma tuli kolme vuotta sitten kuin salama kirkkaalta taivaalta. Toiset sanoo että leppäkertut auttaa. Joo, hankin heti niitä 3000 kun joku kertoo mistä niitä saa.
Mikä siis neuvoksi näiden tuholaisten kanssa? Perinteiset keinot ei tepsi. Ne on kaikki koitettu ja moneen kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1518224KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4277279Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei693743Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521463412Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092904Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään472438- 1261966
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231823Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv351629Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801488