riparin ulkoläksyt?

kuulin juuri ekaa kertaa et meille on annettu ulkoläksyi. en ollut pikalla kun läksyt annettiin. mitä muita pitää osata ulkoo ku isä meidän rukous?
121162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Uusi Testamentti ja Psalmit.

Äänestä

Kannattaa kysyä vielä rippikoulun vetäjiltä. Laita heille esimerkiksi tekstiviesti tai sähköpostia ja asia kyllä selviää.

Todennäköisesti ulkoläksyjä voisivat olla
- Isä meidän -rukous
- 10 käskyä
- Uskontunnustus
- Herran siunaus
- Lähetys- ja kastekäsky

Vilppu H.
pappi

Äänestä
  • Kirkon opetus riparilla on pelkkää bullshittiä.

    Äänestä

  • Ei ripariin kirjoitti:

    Kirkon opetus riparilla on pelkkää bullshittiä.

    Jeesushan oikeasti on
    Kaikkivaltias.
    Ja perkeleet vain
    omissa harhoissaan.
    Ainakin se Jumalan Sana,
    mitä lukevat on hyvä asia.

    Itselle on oikeastaan
    vain jäänyt mieleen,
    että luettiin ryhmässä
    Markuksen Evankeliumi.

    Äänestä

Konfirmaatiossa jokaisen pitää julkisesti tunnustaa uskonsa jumalaan, naurettava valkoinen kaapu päällä. PUUAAAHHHH ... HEH HEH HEH ... Siinähän menette ripariin aivopestäväksi.

Pitää muistaa se tosiasia, että jumala on vain pelkkää satua ja höpötystä.

Äänestä
  • Moikka Mirka! Hyvää kesää!

    T: Antti-pappi

    Äänestä

Ainakin kannaattaa osata olla ajattelematta. Ajettelemisella on vahva yhteys Jumalien kuolemantapauksiin.

Ethän halua että Jeesus kuolee taas kerran? (olkoonkin että sinun jeesuksesi kuolee viimeistään mukanasi mutta sen oivaltamainen vaatii ajattelua).

Äänestä

Meil on ainakin perus rukoukset uskontunnustukset, käskyt.. plaa plaa plaa... psalmien kohtia, raamatun kohtia´ jumalanpalvelusten kaavoja, liturgisia värejä yms pitää meillä muistaa... itse leirillä opeteltavaa tulee vielä lisää.. mutta kannattaa kysyä vetäjiltä

Äänestä

Meidän ei tavinnu opetella mitään ulkoa!

Äänestä

Kiitti paljon avusta. Vituttas jos en ulkoläksyjen takia läpäsis riparia. Olisin sit ravannu kirkossa ihan turhaan. Voin sanoo et ku tää on ohi, ni seuraavan kerran kirkkoon meen vaan ruumisarkussa :)

Äänestä
  • Olet jo nyt ravannut kirkossa turhaan. Riparista kun ei ole sinulle mitään hyötyä. Riparin opetuskin on pelkkää huuhaata.

    Äänestä

  • Aikuinen N kirjoitti:

    Olet jo nyt ravannut kirkossa turhaan. Riparista kun ei ole sinulle mitään hyötyä. Riparin opetuskin on pelkkää huuhaata.

    Tiiän mut tehty mikä tehty

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poissa olia kirjoitti:

kuulin juuri ekaa kertaa et meille on annettu ulkoläksyi. en ollut pikalla kun läksyt annettiin. mitä muita pitää osata ulkoo ku isä meidän rukous?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu