Mitä tarkoittaa, kun sanotaan, että hevonen kiertää takajalallaan? Miten se tapahtuu? Mistä sen huomaa? Voiko siitä olla jotain haittaa? Mistä se johtuu?
Miten sitä voi ehkäistä/hoitaa?
Mitä tarkoittaa kun sanotaan, että hevonen kiertää jalallaan?
1
2977
Vastaukset
Vähän hankala selittää, mutta yritetään. Oletko joskus nähnyt miten tupakoitsijat tumppaavat tumppejaan? He astuvat tumpin päälle ja ikään kuin ruuvaavat jalkaansa sen päällä niin että maahan jää pyöreä jälki. Kun hevonen kiertää jalkaansa, se tekee kävellessään samanlaisen liikkeen joka askeleella. Se on helppo huomata takaa päin katsoen; kiertävän liikkeen näkee helposti, varsinkin jos hevonen ruuvaa vain toista jalkaa.
En ole varma siitä kuinka pahasta kyseinen liike on, mutta se johtuu joka tapauksessa virheellisestä jalan asennosta, minkä voisi olettaa aiheuttavan ajan mittaan nivelrikkoa tm vauriota. Kannattaa puhua kengittäjälle, ammattinsa osaava seppä osaa korjata ongelman, ei ehkä kerralla, ettei jalan asento muutu liikaa kerralla ja kipeytä hevosta, mutta muutamien kengitysten jälkeen tilanne on jo paljon parempi tai korjaantunut kokonaan, tapauksesta riippuen. Meillä kiertäminen loppui kokonaan muutamien kengitysten jälkeen.
En ole varma onko kiertämiseen mahdollisesti muitakin syitä, mutta jos onkin, minä en niistä tiedä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561