Opintotuen takaisinperintä

5+14

Olen suorittanut 54op kuluvana lukuvuotena ja ajattelin nostaa opintotukea 11 kuukaudelta.
Onko oletettavaa, että kela alkaisi periä takaisin tukea yhden opintopisteen takia, vai kannattaisiko minun suorittaa joitakin kursseja kesällä?

1

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21569

      1op ei vaikuta mihinkään, eikä Kela missään tapauksessa perisi tukea takaisin. Puuttuvien opintopisteiden kohdalla yleensä seuraa tuen katkaisu ja suunnitelma, jonka mukaan opiskella tuen takaisinsaamiseksi. Tukea peritään takaisin vain jos opintosuorituksista käy selville, ettei ole ollut tarkoituskaan opiskella. (eli alle 1op/kk).

      Otithan huomioon, että et voi nostaa tukea pelkästään aiemmilla ansioilla kesäkuukausilta. Sinulla on oltava selvä opiskelusuunnitelma kesälle ja tämän suunnitelman mukaisesti sinulla tulee olla kesäaikanakin opintosuorituksia 5op/kk. Suunnitelma on toimitettava Kelaan tuen myöntämistä varten. Se on sitten eri juttu tekeekö niitä opintoja lopulta vai ei, sitä ei kukaan seuraa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      22
      2241
    2. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      105
      2211
    3. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      48
      2073
    4. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1527
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      213
      1472
    6. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      30
      1386
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      36
      1382
    8. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1151
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1086
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      26
      1076
    Aihe