Onko kukaan tehnyt hinta- ja laatuvertailua valmiiden trikookuteiden suhteen? Mistä saa hyvälaatuista kudetta edullisesti? Ja mistä ei ainakaan kannata ostaa? Jos ei ole vertailukohteita, laittakaa ainakin mistä olette ostaneet ja mihin hintaan. Kiitos.
Kysymys matonkuteista.
9
1579
Vastaukset
- suiruiksi
Ei matonkudetta kannata ostaa. Kaikkien vaatekaapeista ja komeroista löytyy vanhoja vaatteita, jotka voi silputa. (silppuaminen kannattaa tehdä ulkona, sillä jotkin kankaat pölisevät)
Leikkelet vain parin sentin levyisiä suiruja, ei haittaa vaikka eivät olisi suoraa suirua, esim. neliön muotoisen pyyheliinan voi leikata reuna-reuna-reuna (taitteet eivät haittaa)
Saumat tai tahrat tai pienet reiät eivät haittaa, ja matoista tulee kivoja kun tietää millaisia kankaat ovat olleet. "tuossa on äidin vanha mekko, tuossa on mummun huivi, ..."- Miima
Taidat pitää mua vähän typeränä. Teen mattoja myyntiin, siksi haluan tasalaatuista ja tasaväristä kudetta. En siis tee mitään räsymattoja.
- Viiru
Miima kirjoitti:
Taidat pitää mua vähän typeränä. Teen mattoja myyntiin, siksi haluan tasalaatuista ja tasaväristä kudetta. En siis tee mitään räsymattoja.
Oma kommenttini on että käyttämällä itsetehtyjä kuteita ja ostokuteita tulee parhaimmannäkösiä mattoja MINUN MIELESTÄ. Eikä ne ole mitään räsymattoja. Minulla on kolmehuonetta ja keittiö matotettu itsetehdyillä matoilla. Suurin osa matoista on juuri tehty yhdistelemällä uutta ja vanhaa.
- suiruiksi
Miima kirjoitti:
Taidat pitää mua vähän typeränä. Teen mattoja myyntiin, siksi haluan tasalaatuista ja tasaväristä kudetta. En siis tee mitään räsymattoja.
Tarkoitus oli vain antaa hyväksi havaittu neuvo eikä suinkaan pitää ketään tyhmänä. Kuten edellinen kirjoittajakin, minunkin kotiani koristavat pelkästään "räsymatot", jotka ovat tasaisia, siistejä, ehjiä ja aina yhtä laadukkaita (ovat olleet yli 20 vuotta käytössä).
Kukaan ei ole koskaan ollut sitä mieltä että ne eivät olisi ostokelpoisia, on niitä sukulaisetkin pyydelleet ja saaneet. En ole myyntiä edes ajatellut, mutta näin hienoja mattoja en pidä mitenkään huonoina!
- minuakin
Harmi, että vastaukset harhailevat aivan epäasiallisille poluille, kun heitit ihan hyvän kysymyksen!
- verkkofan
Muutama vuosi sitten etsin matonkuteiksi sopivia trikoita ja valmiita kuteita. Parhaat hinnat ja kuteet löysin tehdasmyymälöistä. Muutamat Sekunda- ja palakaupat myivät myös hyvään hintaan valmiita kuteita. Samoin kilohintaan kankaita myyvät kangaskaupat. Jos lähistölläsi on yhtään trikoovaatetehdasta, kysy sieltä.
- saatavuus?
mitä materiaalia ostamasi kuteet olivat? Puuvillaa vai puuvilla-modaalia tai muuta sekoitetta? Miten niiden värit pitivät ja oliko laatu tasainen? Saitko samaa kudetta esim. vuoden päästä vielä lisää vai pitikö kerralla ostaa varastoon koko erä mahdollista tulevaa tarvetta varten
- verkkofan
saatavuus? kirjoitti:
mitä materiaalia ostamasi kuteet olivat? Puuvillaa vai puuvilla-modaalia tai muuta sekoitetta? Miten niiden värit pitivät ja oliko laatu tasainen? Saitko samaa kudetta esim. vuoden päästä vielä lisää vai pitikö kerralla ostaa varastoon koko erä mahdollista tulevaa tarvetta varten
minä ostin itselleni, kudoin matot ja hyvin ovat kestäneet sekä kuteet että värit. Ostin pelkästään puuvillatrikoota. Enkä käynyt seuraavina vuosina katsomassa, olisiko samaa kudetta jäljellä.
googlen haulla löytyy iso matonkudekauppa. Sinne minä menisin, jos olisi usemman maton kuteet haussa.
http://www.kangasaitta.fi/kangasaitta\web.nsf/0/4EC6F681C85BCDB7C2256EA7003C24B8?opendocument
- TALVIKKI
OSTIN KAUHAJOEN PÄNTÄNEELTÄ TRIKOOKUDETTA OLI TUHANSIA KILOJA NORM. 3e kg OLI TARJOUKSESSA 1.50 kg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1235173Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303688No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241564- 411560
- 231451
- 141312
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv301299- 281251