Elkää missään nimessä luottako Joensuun alueen postiin (Itella). Muutama kirje jo varastettu nyt kesän aikoihin ja tietenkin niitä varastaneita henkilöitä on mahdoton saada kiinni. Nyt siellä on paljon kesätyöntekijöitä niin häviää useampi kirje.
Joensuun posti
itellaonpaskaa
5164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Päinvastoin! Meillä on mennyt vuosien ajan vähintään kerran viikossa postit naapurin laatikkoon jo useampien vuosien ajan. Kesällä ongelma yleensä on lievempi kun kesähessut keskittyvät työhönsä. Postilaatikossa on iso ja selkeä nimikyltti, kuten naapureillakin.
Heh heh, vai kesähessut ne osaa keskitttyy työhönsä......:D
En luota esim. minulle lähetetty kirje lääketiedoistani Kuopiosta oli höyrytetty auki ja sitten liimattu uudelleen kiinni, [tämä tapahtui muutama vuosi sitten] menin postiin näyttämään kirjeen ja he myönsivät että se on avattu ja kirje tuli minulle 3kk Kuopiosta lähettämisen jälkeen, toinen tapaus on viime vuoden lopulta kun lähetin Kelalle erään hakemuksen kelan valmiissa kirjekuoressa, se ei koskaan ollut saapuut perille, onneksi kyselin ajoissa asiasta etten itse joutunut vaikeuksiin. Älkää jättäkö mitään tärkeitä kirjeitä postin kuljetettavaksi kuten kelalle menevät kirjeet, viekää itse paikanpäälle. On tämä mennyt hulluksi kun ei enää voi luottaa yhteenkään ihmiseen. Laittomuus lisääntyy, ihmisillä ei ole enää omaatuntoa.
Kirjeiden aukaisu liittynee postin scannauspalveluun. Olisit luultavasti saanut halutessasi kirjeen sähköpostiisi. Toimitus olisi silloin 1-2 vrk nopeampi.
Minulta on havinnyt suuri osa paketteja taalla Joensuussa. Monia lahetyksia on tullut myos ihan lytyssa ja paketeissa on monesti ollut suuria reikia. Eivat aina soita ovikelloa vain vievat suoraan postiin ja tyontavat vakisin aina suuremmat kirjeet postiluukusta sisaan rutussa. Ei mahda mitaan lahetyksille ilman seurantakoodia, mutta onneksi olen saanut aina korvaukset mista olen tilannut. Ei saa luottaa Itellaan!