Synnytyksen jälkeen..

tyytymätön.

Saakohan miten helposti aikaa ns.kosmeettiseen leikkaukseen synnytyksen jälkeen? Kun esikoisen jälkeen jo emättimestä tursottaa repaleita ja nyt kauhulla odotan miltä se näyttää seuraavan lapsen syntymän jälkeen :( Ja voiko tavallaan välilihan puolelle tulla jotakin laskeumaa? Onko kellään kokemuksia alapään leikkauksista?

1

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10+6

      Sanoisin, että kannattaa ensin tehdä ne lapset ja miettiä korjausleikkauksia sitten, koska jos nyt kävisit leikkauksessa, voisi seuraava raskaus repiä paikat auki uudelleen tai jopa pahempaan kuntoon...

      Toinen mikä kannattaa muistaa on se, että kropalla menee aikaa synnyttämisen jälkeen palautua normaaliin tilaan. Ja se aika on yksilöllistä, mutta vuoden verran vähintään kannattaa oikeasti odotella rauhassa ja olla liikaa miettimättä asiaa, ellei repeämät/laskeumat aiheuta oikeasti ongelmia (pidätyskyvyn heikentymistä, kipua yms.)

      Tsemppiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1683
    3. 68
      1239
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1077
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      57
      1033
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      986
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      871
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      817
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    Aihe