Hyvä toni

Piltti ja Hinku

Kyllä on viisas ja rehti tuo niemisen toni, hattua nostan!!Olis syytä keski-suomenkin "talleilla" ottaa oppia tuosta. Mutta ei..pimeitä paikkoja vaan myyään ja ketkuiluja tehään vaikka on konkka ovella oottamassa. Tummille sanotaan 'elä piä hevosta jos ei oo varaa' ja sitten ite pietään..Herra rankasee.


http://www.iltasanomat.fi/ravit/art-1288683460344.html

7

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epoahepoa

      Ja ihan yleisesti pollet voisi pursottaa makkaraksi , ihmisen leikkiminen eläimellä pitäisi kriminalisoida , linnaa putkaa ja vankeutta moisesta . Douppinkia on hepan elämä raviradoilla piikkiä sinne toista tänne , aina on jokin mömmökierre menossa .

    • lapuan laki

      Huippu-urheilija ei tervettä päivää näe ja siksi piikit ja mömmöt, ravihevonen ei vanhaksi elä, jalat loppu jo reilun kymmenen iköisenä jos sinnekään ikään edes pääsee, vatsahaavat yleisiä stressistä ja lisäksi kun vielä nämä ns. hevosmiestaidon omaavat nbiitä käsittelemässä ketjuineen niin hohhoijjaa, kyllä olis leppähalolla töitä, yksi isku hevoselle niin pitäis antaa hevosmiehelle leppähalosta kaksi takaisin.

    • A meeeba

      Ihminen on hevosen sekä muiden elukoiden pahin vihollinen

      • fvfevw

        Ei aivan kaikki ihmiset sentään, paitsi hevosenkin on ihminen valjastanut pakosti omaan tahtoonsa.


    • Eläimellistä

      Pakosti ? Ihmisellä ei ole mitään pakkoa alistaa eläintä . Oksettaa kun näkee koiran narussa ,,,,, mitähän sen mielessä liikuskelee onko kivaa kun on ihminen ystävänä?

    • hurmos vexi

      No kyllä se vaan on aika pakko ollut aikanaan valjastaa hevonen työhön avuksi, voi tuntua että eihän se pakko ole mutta olisitpa itse aikanaan elänyt ja raatanut tukkeja metsästä niin kyllä jos hevonen on ollut saatavilla avuksi niin varmaan mieleen sinullakin oliis tullut että mitä jos..

      Jonkunhan nekin työt on silloin aikanaan pitänyt tehdä siitä ei pääse mihinkään, jos aletaan jossittelemaan ja jeesutelemaan että eipä ole silloinkaan ollut pakko niin ihan sama kuin sitten nykyään alettais miettimään että miksi tuottaa peräpäästään sontaa tähän maailmaan ja saastuttaa eläimien elinolosuhteet joten ei jä muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa kaikki ihmiset joten alahan miettiä kuinka hoidat itsesi pois saastuttamasta ja syömästä eläinkunnan tuotteita tai käyttämällä elinkunnasta otettuja raaka-aineita yms..ehkä tapat kesässä muutaman hyttysen tai kärpäsen..murhaaja!

    • geenimutaatio

      Olin tuossa aiemmin mieltä että ihminen on eläimen pahin sortaja & alistaja . Nyt joku olettaa että ihmisen elo maapallolla on mielestäni tarpeen ja kopukkaa tarvitaan juhdaksi . Ei Ei , mielestäni mapallo selviäisi ilman ihmistä aivan hyvin , joten revi siitä lisää itsestäänselvyyksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      34
      2210
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1995
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1961
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1673
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1657
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1527
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1514
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1340
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1238
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1209
    Aihe