Kyllä on viisas ja rehti tuo niemisen toni, hattua nostan!!Olis syytä keski-suomenkin "talleilla" ottaa oppia tuosta. Mutta ei..pimeitä paikkoja vaan myyään ja ketkuiluja tehään vaikka on konkka ovella oottamassa. Tummille sanotaan 'elä piä hevosta jos ei oo varaa' ja sitten ite pietään..Herra rankasee.
http://www.iltasanomat.fi/ravit/art-1288683460344.html
Hyvä toni
7
246
Vastaukset
- epoahepoa
Ja ihan yleisesti pollet voisi pursottaa makkaraksi , ihmisen leikkiminen eläimellä pitäisi kriminalisoida , linnaa putkaa ja vankeutta moisesta . Douppinkia on hepan elämä raviradoilla piikkiä sinne toista tänne , aina on jokin mömmökierre menossa .
- lapuan laki
Huippu-urheilija ei tervettä päivää näe ja siksi piikit ja mömmöt, ravihevonen ei vanhaksi elä, jalat loppu jo reilun kymmenen iköisenä jos sinnekään ikään edes pääsee, vatsahaavat yleisiä stressistä ja lisäksi kun vielä nämä ns. hevosmiestaidon omaavat nbiitä käsittelemässä ketjuineen niin hohhoijjaa, kyllä olis leppähalolla töitä, yksi isku hevoselle niin pitäis antaa hevosmiehelle leppähalosta kaksi takaisin.
- A meeeba
Ihminen on hevosen sekä muiden elukoiden pahin vihollinen
- fvfevw
Ei aivan kaikki ihmiset sentään, paitsi hevosenkin on ihminen valjastanut pakosti omaan tahtoonsa.
- Eläimellistä
Pakosti ? Ihmisellä ei ole mitään pakkoa alistaa eläintä . Oksettaa kun näkee koiran narussa ,,,,, mitähän sen mielessä liikuskelee onko kivaa kun on ihminen ystävänä?
- hurmos vexi
No kyllä se vaan on aika pakko ollut aikanaan valjastaa hevonen työhön avuksi, voi tuntua että eihän se pakko ole mutta olisitpa itse aikanaan elänyt ja raatanut tukkeja metsästä niin kyllä jos hevonen on ollut saatavilla avuksi niin varmaan mieleen sinullakin oliis tullut että mitä jos..
Jonkunhan nekin työt on silloin aikanaan pitänyt tehdä siitä ei pääse mihinkään, jos aletaan jossittelemaan ja jeesutelemaan että eipä ole silloinkaan ollut pakko niin ihan sama kuin sitten nykyään alettais miettimään että miksi tuottaa peräpäästään sontaa tähän maailmaan ja saastuttaa eläimien elinolosuhteet joten ei jä muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa kaikki ihmiset joten alahan miettiä kuinka hoidat itsesi pois saastuttamasta ja syömästä eläinkunnan tuotteita tai käyttämällä elinkunnasta otettuja raaka-aineita yms..ehkä tapat kesässä muutaman hyttysen tai kärpäsen..murhaaja! - geenimutaatio
Olin tuossa aiemmin mieltä että ihminen on eläimen pahin sortaja & alistaja . Nyt joku olettaa että ihmisen elo maapallolla on mielestäni tarpeen ja kopukkaa tarvitaan juhdaksi . Ei Ei , mielestäni mapallo selviäisi ilman ihmistä aivan hyvin , joten revi siitä lisää itsestäänselvyyksiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81328- 891145
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1031047Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51923Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62797- 81705
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli170677- 35659
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253656Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42613