Hyvä toni

Piltti ja Hinku

Kyllä on viisas ja rehti tuo niemisen toni, hattua nostan!!Olis syytä keski-suomenkin "talleilla" ottaa oppia tuosta. Mutta ei..pimeitä paikkoja vaan myyään ja ketkuiluja tehään vaikka on konkka ovella oottamassa. Tummille sanotaan 'elä piä hevosta jos ei oo varaa' ja sitten ite pietään..Herra rankasee.


http://www.iltasanomat.fi/ravit/art-1288683460344.html

7

285

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epoahepoa

      Ja ihan yleisesti pollet voisi pursottaa makkaraksi , ihmisen leikkiminen eläimellä pitäisi kriminalisoida , linnaa putkaa ja vankeutta moisesta . Douppinkia on hepan elämä raviradoilla piikkiä sinne toista tänne , aina on jokin mömmökierre menossa .

    • lapuan laki

      Huippu-urheilija ei tervettä päivää näe ja siksi piikit ja mömmöt, ravihevonen ei vanhaksi elä, jalat loppu jo reilun kymmenen iköisenä jos sinnekään ikään edes pääsee, vatsahaavat yleisiä stressistä ja lisäksi kun vielä nämä ns. hevosmiestaidon omaavat nbiitä käsittelemässä ketjuineen niin hohhoijjaa, kyllä olis leppähalolla töitä, yksi isku hevoselle niin pitäis antaa hevosmiehelle leppähalosta kaksi takaisin.

    • A meeeba

      Ihminen on hevosen sekä muiden elukoiden pahin vihollinen

      • fvfevw

        Ei aivan kaikki ihmiset sentään, paitsi hevosenkin on ihminen valjastanut pakosti omaan tahtoonsa.


    • Eläimellistä

      Pakosti ? Ihmisellä ei ole mitään pakkoa alistaa eläintä . Oksettaa kun näkee koiran narussa ,,,,, mitähän sen mielessä liikuskelee onko kivaa kun on ihminen ystävänä?

    • hurmos vexi

      No kyllä se vaan on aika pakko ollut aikanaan valjastaa hevonen työhön avuksi, voi tuntua että eihän se pakko ole mutta olisitpa itse aikanaan elänyt ja raatanut tukkeja metsästä niin kyllä jos hevonen on ollut saatavilla avuksi niin varmaan mieleen sinullakin oliis tullut että mitä jos..

      Jonkunhan nekin työt on silloin aikanaan pitänyt tehdä siitä ei pääse mihinkään, jos aletaan jossittelemaan ja jeesutelemaan että eipä ole silloinkaan ollut pakko niin ihan sama kuin sitten nykyään alettais miettimään että miksi tuottaa peräpäästään sontaa tähän maailmaan ja saastuttaa eläimien elinolosuhteet joten ei jä muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa kaikki ihmiset joten alahan miettiä kuinka hoidat itsesi pois saastuttamasta ja syömästä eläinkunnan tuotteita tai käyttämällä elinkunnasta otettuja raaka-aineita yms..ehkä tapat kesässä muutaman hyttysen tai kärpäsen..murhaaja!

    • geenimutaatio

      Olin tuossa aiemmin mieltä että ihminen on eläimen pahin sortaja & alistaja . Nyt joku olettaa että ihmisen elo maapallolla on mielestäni tarpeen ja kopukkaa tarvitaan juhdaksi . Ei Ei , mielestäni mapallo selviäisi ilman ihmistä aivan hyvin , joten revi siitä lisää itsestäänselvyyksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe