Autoilijat eivät kunnioita isoa maxiskootteria

mokateko

On monesti käynyt niin että vastaantuleva auto on lähtenyt ohittamaan edellä menevää autoa vaikka minä olen tulossa.

Risteyksistä ajetaan eteen kun luullaan moposkootteriksi eikä huomata että onkin maxiskootteri joka tuleekin samaa vauhtia kun autotkin.

Olen miettinyt jotain kirkkaita ledivaloja tai lisävaloja huomion lisäämiseksi.

Onko muilla ollut samanlaisia ongelmia?

Ps. Piaggio X9 500cc

7

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5000

      moottoripyörässä voi olla päiväledit moposkootterissa ei eli laita sellaset...

    • kawalla mentiin

      On koettu ihan isolla moottoripyörälläkin. Viimeksi tänään sai väistää ihan kunnolla pientareelle kun vastaantuleva auto päättääkin koukata minun kaistalle ohittaakseen tämän edelläajavan oikealle kääntyvän auton. Hemmetin puupäitä riittää.

    • mp seniori

      Ei ne kunnioita moottoripyöriäkään, eli isomman oikeudella tungetaan eteen.
      Omista oikeuksista joudut liikenteessä tinkimään jos terveenä ja hengissä yrität pysyä.
      Virkavalta voisi aktivoitua räikeimmissä tapauksissa ja kokeilla mitä on ajaa siviilipyörällä suomen teillä.

    • Pösö

      Ajakaa keskiviivan tuntumassa tai ainakin keskellä kaistaa. Jos roikutte ihan laidassa, teidät kiilataan ohituksissa aina. Kun pysytte liikenteen tahdissa, ei muilla ole tarvetta ohitella. Itse ajelen viisisatasella maksilla ongelmitta.

    • lopetan_ajamisen

      Tässä varmaan on aivan sama ajatko "isolla maxiskootterilla" vai millä. Puupäitä riittää: jopa ihan mopolla on ihan oikeasti lain suoma etuajo-oikeus määrätyissä tilanteissa sekä yleisesti tienkäyttöoikeus, maxiskootteri ei poikkea tästä sekään. En voi uskoa että se etuvetoisella piparisirkkelillä ajava konttorin Irma, turpo-urpo-Erkki, amisjonne tai muu kansankynttilä osaa tai kykenee heti keulasta tunnistamaan mikä motolaji hänellä on kulloinkin haasteenaan, etenkin kun tullaan risteykseen kahdella pyörällä (siis: autolla) ilman jarruja kaikki i-Phonet korvassa.

      Minulle on alettu tööttäilemään ajaessani mopolla yleisellä tiellä taajamassa jossa nopeusrajoitus 40 km/h, paikoin 30 km/h. Vieressä kulkee pyörätie jossa KIELTO mopoille. Koska noudatan mm. lakia, nopeusrajoitusta ja virityskieltoa heristetään minulle nyrkkiä, soitetaan torvea ja v....uunnutaan. Jotta Irmat, Erkit ja jonnet voisivat jatkaa menoaan aletaan puuhaamaan mopot ja mopoautot kieltävää kansalaisaloitetta. Nopeammin samaan lopputulokseen päästäisiin kansalaisaloitteella jossa joidenkin tiettyjen ei enää tarvitsisi piitata laeista - tai yhtään mistään muustakaan - oikein eduskunnan hyväksynnällä. Kaikille vaan tunniksi 300 km/h kulkeva kisapyörä niin loppuu ekaan mutkaan ehkäisyn puute ja tarve.

    • JIOEU022

      ajat keskellä kaistaa ja ajat hitusen yli nopeusrajaituksen niin ydeensä takana oleva ei lähe ohittamaan turhaan, roikkumaan takarenkaassa kiinni tai ohita niin läheltä että peilit lähtee mukana ja risteyksistä kun näkyy auto niin hidastaa vauhtia ja varmiina jarruttaa niin pärjää ihan hyvin.
      kaikki vaan mitkä vähinkin näyttää mopolta tai moposkootterilta autoilijan silmissä pitää hänen kiilata eteen tai ohittaa vaikka ajaisitkin saman lujaa kun autotkin.

      varmaan suurin syy moottopyörä kolareista ja kuolonuhreista on se että autoilija jättänyt huomioimatta väistämis velvollisuuden kun luulut että ehtiää ihan mainiosti vaikka se skootteri/moottoripyörä tulee sieltä samaa vaihti kuin auto.
      autokouluissa mitäisi opettaa enemmän mopon ja moottoripyörän eroja myös ja se että moottoripyörä tulee samaa nopeutta sieltä kun autokin eikä autolla ole etuajooikeutta kiilata kaksipyöräsen eteen/kylkeen.

    • motocrossmän

      Youtubesta löytyy videoita joissa kypärään kiinnitetty kamera on taltioinut tuollaisia vaaratilanteita. Ota siis kamera mukaan kuvaamaan ja toimita tuollaiset tapahtumat poliisille niin saavat kenties sakotki moisesta sikamaisuudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      105
      4899
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3262
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2999
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1747
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      111
      1368
    7. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      9
      1237
    8. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1059
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1027
    Aihe