Arveluttaa vaan kun monelta on kuullut sähkövioista kuinkahan on oikea tieto? käytetyn n 100tkm ostan ja ajattelin huruutellal 400tkm saakka.
1,6D v70 kiikarissa
7
286
Vastaukset
- Mopoksi menee
Liian pieni moottori tuon kokoiseen autoon V50:seen sopivampi.
- V70 1.6 DRIVe
Eihän 1.6 diesel mikään tykki ole, mutta paljon niitä on myyty, joten hyvin monelle sen suorituskyky riittää.
Kyllä tuolla normiajossa kerkiää hyvinkin ja vääntö riittää matka-ajossa isompiinkin mäkiin. 5-henkinen perhe, peräkontti täynnä tavara, iso suksiboksi katolla ja vielä suksipussit molemmin puolin boksia oli kuormana lapin reissulla. Ei jääty jalkoihin . Tuolla lastilla 2200 km keskikulutuksella 4,8 l/100km - ei paha.
Eikä ainakaan mulla ole mitään sähkövikoja ollut. Isoin remontti on ollut Webaston vaihto 210tkm ja jarrulevyt ja -palat 220tkm. - Voortti
Sähkövioista en osaa sanoa, mutta tiedoksi, että hiukkassuodatin pitää vaihtaa 1,6D-koneeseen 120tkm kohdalla. Se tuo hiukan lisäkulua normaaliin huoltokustannuksiin.
- MERSU ONAUTO
osta mersu noi rellu volvot ei kestä mitää saa ajaa jo 200tkm paaliin mersu on AUTO MIKÄÄN MUU EI OLE
- mersu on susi
mersulla ajellu paljon moottori kestää ok mut juuri mikään muu ei. kori ruostuu käsiin voimansiirtolinjasta kaikki laakerit on ihan sutta. eberi ihan susi. iskarit jouset keskuslukko yms. mersun vm oli 2004 ja 230tkm tuli ajettu sitte meni hermo ja vaihtoon volvo on 2009 nyt rallateltu180tkm mitään ihmeellistä ei oo ollu. hiukkasfilttereistä en tiiä kun että kaikissa autoissa niitä vaihdellaan.. nuo huollon pojat huolehtii.. :)
- mersu on romu
mersulla ajellu paljon moottori kestää ok mut juuri mikään muu ei. kori ruostuu käsiin voimansiirtolinjasta kaikki laakerit on ihan sutta. eberi ihan susi. iskarit jouset keskuslukko yms. mersun vm oli 2004 ja 230tkm tuli ajettu sitte meni hermo ja vaihtoon volvo on 2009 nyt rallateltu180tkm mitään ihmeellistä ei oo ollu. hiukkasfilttereistä en tiiä kun että kaikissa autoissa niitä vaihdellaan.. nuo huollon pojat huolehtii.. :)
- TaXArit
Itsellä Volvoja, velipojalla mersuja. Mersut tosiaan ruostuu hyvin herkästi. Samoin monissa ollut kummallista tärinäongelmaa ajossa, pikku vipatusta, jota ei saa kuriin millään. Volvoilla ei toistaiseksi ole muuta kun kuluvan osan vaihtoa, ruostumaan näitä ei saa millään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell492369Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1501950Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581875- 431798
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1151589Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,551201- 721162
Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831115Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.143939Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103901