Winxp tunnistaa Hp Scanjet 5100c:n ja scannaa kuvatiedostoja. Asensin ko scannerin softan,( toimi aikaisemmissa win 95 ja Me käyttiksissä ) joka mahdollistaisi mm. scannatun tekstin syötön suoraan tekstinkäsittelyohjelmaan ja sen muokkaamisen. Asennuksessa ei tullut mitään herjoja mutta pakollisen sammutuksen ja uudelleenkäynnistyksen jälkeen kone latautui aina työpöydälle saakka,(alavalikossa näkyi myös ajureiden latautuminen)ja aloitti tästä uuden uudelleenkäynnistyksen, joita muutamia jaksoin seurata. Tätä olisi kai jatkunut loputtomasti, joten pakkosammutin koneen.
Jos tämä on ko softasta kiinni, onko saatavilla netistä tähän ongelmaan apua.
Olisiko jollain viisaammalla antaa tähän neuvoa.
Jos tämä on ko softasta kiinni, onko saatavilla netistä tähän ongelmaan apua.
Olisiko jollain viisaammalla antaa tähän neuvoa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kokeiles ladata hp:n sivuilta uudet ajurit/softa, mikäli on saatavissa, voipi olla ettei ne vanhat toimikaan xp:ssä, mitkä vanhassa käyttiksessä on toimineet.
Tuolta vois löytyä apua:
http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?product=61840&lc=en&cc=fi&dlc=fi&submit.y=0&submit.x=5&lang=fi&cc=fi
Jotkin skanneriohjelmat eivät tykkää, jos skanneri on kiinni koneessa tai päällä silloin kun ohjelmia asennetaan. Manuaalissa on kyllä mainittu, jos ohjelmistot pitää asentaa ennen skannerin kytkemistä. Tuo voi olla yksi syy, miksi skanneriohjelmisto laittoi masiinasi sekaisin.
Itse en saanut omaa Epsonin skanneriani toimimaan järkevästi XP:ssä edes valmistajan omilla ajureilla ja ohjelmistopäivityksillä, joten länttäsin vehkeen kiinni toiseen koneeseeni, jossa on Win 98 SE. Ohjelmat asentuivat nätisti ja skannerikin toimii, joskin ohjelmisto tuppaa kaatumaan silloin tällöin. :P
Aiemmin toimi kyseinen skanneri 95:n kanssa hienosti ilman ongelmia mutta kun vaihdoin ME:n, niin ei ala yhteiymmärrys näiden kahden välillä millään. Oisko antaa hyviä neuvoja mitä ja miten tulee toimia jotta keksivät toisensa ja käyttäjä saa hyvän mielen.