Eikö koneen kapasiteetti riitä Mintille?

Vuoden ikäinen HP-läppäri: levyllä on koko kapasiteetti 4 GB.
Processori on 1400 MGz.

Tälle koneelle Mint 14,04 on aika hidas ja raskaantuntuinen.
Tarviiko Mint tehokkaamman vehkeen?
11150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Jos vasta pyörität kokeiluna livelevyä CD/DVD-asemassa, niin se on aina hyvinkin hidas asennettuun verrattuna.

Äänestä

Ei kokeiluna. Olen asentanut Mintin valmiiksi ja päivittänyt sitä joka päivä.
Mint on ainoa käyttis mitä moneella on.

Äänestä

"Vuoden ikäinen HP-läppäri: levyllä on koko kapasiteetti 4 GB.
Processori on 1400 MGz. "

Mikä tuo tuollainen kone on joka on vuoden ikäinen ja prossun kellotaajuus 1400 MHz??? Haiskahtaa trollilta.

Äänestä
  • Jos vastaaja vain sanoo trolli on se varma että saa plussia ja sen ketjun aloittajakin voi jättää sen siihen. Vaikka kysymys olisi kuinka asiallinen tahansa.
    Muutahan sen "trolli" sanan jälkeen ei enää tulisikaan kuin pelkkää vittoilua.

    Äänestä

Ei, ei ole trollaus. Olenkohan erehtynyt ottamaan sen lukeman väärästä kohdasta.
Tällaisenkin löysin: Prosessor Type: AMD E1-2500 ABU.. j.n.e,

Äänestä

Miten niin hyytyy ?
eikö hiiri liiku ?
viekö liikaa muistii ? (free -m) mitä näyttää ?
(df -h) ?
ihan alusta ?

Äänestä

Miten voi olla vuoden vanhassa koneessa 4 gigan kovalevy?

Äänestä

Total Memory: 4 GB
Noin se näkyy kun käynistyksessä painaa F 1.

Äänestä

Toihan tarkoittaa koneessa olevaa muistia. Kovalevyn koko on erikseen.
Olitko asentaessa laittanut /osion lisäksi myös swap-osion?
Mintti ja ubuntu olisi hyvä asentaa ainakin 10GB /osiolle jotta myös paäivitykset ja omat lisäohjelmat mahtuu siihen.

Äänestä

Tavarataloläppäri, noin 300 euroa.
Onhan varmasti Mint MATE rikä mikään raskas työpöytä?

Äänestä
  • Mint 17 Mate-työpöydällä on jopa raskaampi kuin Cinnamon-työpöydällä. Selvästi ovat optimoineet Cinnamonia oikein urakalla, Maten kehitys jäänyt vähemmälle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyytyy kirjoitti:

Vuoden ikäinen HP-läppäri: levyllä on koko kapasiteetti 4 GB.
Processori on 1400 MGz.

Tälle koneelle Mint 14,04 on aika hidas ja raskaantuntuinen.
Tarviiko Mint tehokkaamman vehkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu