1. Tiedän vanhoillislestadiolaisuudesta sen verran, että vl voi antaa synnit anteeksi. Mutta voiko vl jostakin syystä kieltäytyä antamasta syntejä anteeksi?
2. Miksi vl:t surevat toisen vl:n kuolemaa, vaikka kuollut pääsee niin kovasti tavoiteltuun "taivaan valtakuntaan" tai johonkin muuhun sellaiseen (anteeksi jos ilmaisu on väärä)? Onko kyse maallisesta rakkaudesta?
3. Voiko parannuksen tehdä "varovaisesti aloittaen" vai pitääkö saman tien heittää televisio yms. "maailmallinen" menemään?
4. Mitä ihan oikeasti tapahtuu, jos vl-nuori kyseenalaistaa oppeja esim. rippikoulussa? (Provoille tiedoksi, etten usko mihinkään "hoitokokouksiin"). Entä seurapuhujalle?
Tyhmiä kysymyksiä
6
460
Vastaukset
- vl2003
1. Ei voi kieltäytyä.
2. Kyllä kuolema on kuolema aina. Suru on aivan yhtä raskas kuin muillakin ihmisillä. Kuitenkin kristitylle kuolema on myös voitto: silloin uskovainen ihminen on päässyt perille.
3. Parannuksen voi tehdä juuri sellaisena kuin olet. Kukaan ei tule kysymään, että olethan varmasti heittänyt television veks. Monesti parannuksen tekijän elämä alkaa ennemmin tai myöhemmin muotoutua samannäköiseksi kuin vl:illäkin... mutta se on kokonaan toinen juttu. Kukaan ei ole vaatimassa mitään.
4. Yleensä ei juuri mitään. Kyseenalaistajalla, tai kyselijälle, vastataan. Jos minulle joku tulee elävässä elämässä kyseenalaistamaan vl-uskoa, niin kerron, miten minun mielestäni asia menee. Tästä olisi hyvä sitten jatkaa keskustelua. Itselleni ainakin on selkeätä se, että joka asiassa ei tarvitse olla samaa mieltä tai ymmärtää vl-käsitystä asiasta. Riittää, että haluaa olla kuuliainen seurakunnan ohjeille ja elää uskomassa kilvoitellen. Tapauksissa, joissa ihminen on avoimesti ja äänekkäästi ristiriidassa muun vl-seurakunnan kanssa (käytännössä siis saarnaa erilaista oppia kuin muu vl-joukko), niin on suuri riski ajautua vl-uskon ulkopuolelle. Toivottavasti ymmärrät, mitä yritän sanoa. Yhteenvetona vielä: kyseenalaistaa saa ja omia mielipiteitä saa olla, mutta kärjistyneissä ristiriitatilanteissa sitten on oltava valmis valitsemaan puolensa; haluaako olla sisällä vl-uskossa ja kunnioittaa vl-uskoa, vai lähteekö ulos. Hoitokokous alkaa tällä palstalla olla ruma sana, mutta sen verran tästä aiheesta, että tilanteen äärimmilleen kärjistyttyä, kun yksi väittää toista ja toinen toista, on syytä kokoontua seurakunnan kesken keskustelemaan siitä, mikä mättää ja kuka on oikeassa ja kuka väärässä. Tällä vältetään mielivalta esim. juuri tällaisissa kyseenalaistamistilanteissa, ettei kävisi niin, että joku ottaa oikeudekseen yksin päättää, kuka on oikeassa ja kuka väärässä. Tällaiset kokoukset ovat erittäin harvinaisia, kerran tai korkeintaan muutaman kerran vuodessa koko Suomessa. - täi tukassa
1. Jumala antaa kaikki synnit anteeksi, paitsi Jumalan pilkan. Jumala toimii vain Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen Pyhän Hengen kautta, jolloin paikalle tarvitaan Pyhää Henkeä kantava henkilö. Vain Pyhän Hengen pilkkaa ei saa anteeksi, mutta silloin ihminen on siinä tilassa, ettei häntä se kiinnostakaan.
2. Samasta syystä kuin muutkin ihmiset. Eron ikävä on varmaan suurin syy. Tosin vanhan ja raihnaisen ihmisen poispääsy voi olla hyvin onnellinenkin asia.
3. Kukaan ei vaadi mitään. Lähes aina on käynyt niin, että parannuksen armon saanut ihminen haluaa luopua "maailmallisuuksista" vapaaehtoisesti halutessaan säilyttää uskovaisten välisen rakkauden.
4. Kriittisyys kuuluu nykyihmiselle ja olemme "vanhoillislestadiolaisinakin" aivan normaaleja kriittisiä ihmisiä. Toki kaikille kriittisille halutaan perustella Raamatun mukaisilla sanoilla. Rakkauden hengessä käyty keskustelu on paras lääke.- tyhmä -80
Mitkä teot mielestänne luetaan jumalan pilkaksi? En ole sitten mikään hörhö, vaan tuo asia vilpittömästi kiinnostaa..
- hande
tyhmä -80 kirjoitti:
Mitkä teot mielestänne luetaan jumalan pilkaksi? En ole sitten mikään hörhö, vaan tuo asia vilpittömästi kiinnostaa..
antaa anteeksi Jumalan pilkan mutta ei Pyhän Hengen pilkkaa. Pieni korjaus vain.
- tyhmä-80
hande kirjoitti:
antaa anteeksi Jumalan pilkan mutta ei Pyhän Hengen pilkkaa. Pieni korjaus vain.
Mikä teillä sitten luetaan pyhän hengen pilkaksi?
- vlvlvl
Juu kyllä kuolema koskettaa ja siitä aiheutuu surua, mutta monesti käytämme myös sanaa eronikävä. eli poisnukkunutta on ikävä, mutta odotamme että saamme nähdä hänet sitten taivaassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437907Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4512190Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2282092- 1431668
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511224Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251205Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule981075Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65829Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54724Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6715