ÄKKIÄ AUTTAKAA

AVUTON!!

Toivottavasti tähän aikaan on vielä fiksuja ihmisiä täällä auttamassa. Kissamme on tiineenä ja laskelmien mukaan sen täytyy olla jo vähintään 69pvässä ellei jo 70-71 :(. Ja heti alkuun sanon että älkää alkako saarnaamaan tuosta tiineydestä,se tuli meillekkin täysin yllätyksenä kun vasta leikattu kolli pääsi astumaan ja liian myöhään tiedettiin että kolli voi olla vielä kykenevä tuottamaan siittiöitä kuukaudenkin ajan,ja tiineys huomattiin vasta kun maha kasvoi. Joten haluun vaan apua joltain kellä sitä on tarjota. Tä olis varmaan voinu laittaa kissanpentu palstalle muttakun tässä on kyseessä emon henkiinjääminen ja terveys. Eilen kissan emättimestä tuli vähän veren tapaista vuotoa ja ajateltiin että synnytys käynnistyisi,mutta ei. tänään huomasin lattialla ja matossa ruskeita länttejä ja luulin että se on ulostetta,mutta sitten tajusin että sehän tuleekin kissalta emättimestä. nyt on jo useamman tunnin tiputellut runsaasti. Kissan toinen kylki oli pienentynyt huomattavasti joten ajattelin että josko se olis synnyttänyt jonnekkin mutta mitään ei löytynyt,toinen mahdollisuus on että se ois syöny sen? Mutta nyt ei ole merkkejäkään että synnyttäis ja pentujen liikkeet on vähentyneet toiselta puolelta jopa loppunut. Emo vaikuttaa silti olevan kunnossa,mutta eihän kissa aina näytä jos on jokin pielessä.Se syö,nukkuu,käveleskelee.Periaatteessa tuo vois vaikuttaa siltä että synnyttäis pian mutta kyllä tuo todella runsas vuoto on varmana merkki vakavammasta... Päivystävään eläinlääkäriin yritettiin soittaa mutta kiitos estojen 06 alkusiin ei voi soittaa eikä tähän hätään saa ketään kiinni enään,laitoin sähköpostiin ajanvaraus viestiä ja kysyin voiko olla mahdollista saada pian jo aikaa. Mutten usko siitä olevan apua, joten pystyiskö huomenna vaikka ei olekkaan aikaa varannut niin viedä kissan eläinlääkäriin?? asutaan oulun seudulla joten onko täällä jokin lääkäri jonne vois viiä? Ja pakko tiedustella sitäkin että voiko maksaa osissa missään? ja paljonko keisarinleikkaus maksaa? Sanokaa oonko huolestunut turhaan vai onko nää itkut ihan tarpeellisia? :( kissa on mulle ainakin tosi tärkee en halua että se menehtyy tai kärsii. se onneks käyttäytyy viel tosiaan tavallisesti että toivon todella että huomenna ei oo liian myöhä viedä sitä ell...

5

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisumirri.
    • aapeee

      Se synnytti pennut kuolleena :( pääasia kuitenkin että emo on kunnossa. Nyt mietityttää että kun sillä on tota maitoa nisissä niin voiko siitä tulla maitokuume vai millä nimellä se on?? Saako apteekista tms. lääkettä jolla estää maidoneritys? Kissa lähtee ehdottomasti steriloitavaksi mutta kuinka suuri riski siinä on että kissa menehtyy siihen? On vaan kokemusta poika kissojen leikkauttamisesta :/ tietysti harmittaa että sievät pennut menehtyi ja emo joutui niitä tuskissaan ja väsyneenä koittaa synnyttää,mutta ne ei ollut kuitenkaan toivottuja pentuja,että ehlä parempi niin :/

      • Kisun emäntä

        Osanotto kissallesi pentujen menettämisen johdosta. Ensimmäinen synnytys saattaa olla hankala. Lapsuudenkodissani kun kissamme sai ensimmäistä kertaa pentuja, kaksi syntyi kuolleina ja kaksi elävinä. Seuraavilla kerrolla onnistui paremmin.

        Kyllä sterilointi kannattaa ehdottomasti. Suurin osa kissoista selviää ymmärtääkseni leikkauksesta superhienosti.


    • aaapeee

      Oon katsellu nuita paikkoja nyt missä minkäkin hintasia leikkauksia,joissaki vaa 50e mutta ne on jotain jotka kotonaan sen tekee.. Eikai semmoseen uskalla viedä leikattavaks..? Ehkä ihan hyvä vaan varata aika oikeeseen eläinlääkäriin vaikka hinta nyt on mikä on. Onneksi kissa toipui hyvin,ja siitä on tullut todella outo (hyvällä tavalla) se on alkanut leikkimään meidän nuorimman kissan,5kk, kanssa :'D ikinä ei oo leikkiny ku ehkä viimeksi silloin 12viikon ikäisenä eli yli 4vuotta sitten. Mikähän siihenkin meni..

    • eläintenhoitaja

      Suosittelen viemään kissasi leikattavaksi osaavalle eläinlääkärille. Kaupungineläinlääkärit ovat toki osaavia lääkäreitä, mutta heillä ei ole klinikkaeläinhoitajia valvomassa anestesiaa ja auttamassa leikkauksessa. Yksityisillä eläinlääkäreillä on paremmat resurssit ja hoitaja aina leikkauksessa avustamassa. Mikään leikkaus tai eläimen rauhoitus ei ole riskitön (niinkuin ei ihmisenkään), mutta suurin osa leikkauksista onnistuu hienosti ilman komplikaatioita.

      Ehdottomasti kannattaa kissa leikkauttaa jos ei enempää pentuja halua. Se on sekä sinun että kissasi parhaaksi. Leikkaamatonta kissaa stressaa se jos se ei pääse käyttäytymään hormonien "käskemällä" tavalla eli parittelemalla ja lisääntymällä. Sterilisaation jälkeen kissa ei enää ole kiinnostunut näistä asioista ja voi elää rauhallisempaa ja stressittömämpää elämää.

      Muistathan että sterilisaation (samoin kuin kollin kastraation) jälkeen kissan aineenvaihdunta hidastuu ja sillä on taipumus lihoa. Ruuan määrään kannattaa siis kiinnittää erityistä huomiota. Eläintarvikeliikkeistä saa laadukkaita ruokia leikatuille kissoille, jotka sisältävät vähemmän energiaa ja ehkäisevät ylipainon kertymistä. Eläintarvikeliikkeiden ruuat ovat muutenkin huomattavasti laadukkaampia kuin markettiruuat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe